vasárnap, január 31, 2021

huh, egy teljes hónap meglett

Na, egy teljes hónap összejött a napi blogolásból.

Nem volt valami könnyű, de azért nehéz sem volt.

Az utóbbi hét egyébként autópilótán ment, keddre meglettek a bejegyzések szombatig, de azért jó lenne, ha nem kéne gyakran autópilótára kapcsolni, mert mostanában mindig van valami nagy hülyeség a világban, amire jó minél hamarabb és minél hevesebben reagálni, csak hogy a feszültség ne csökkenjen.

Ilyen volt most a WallStreetBets esete a shortolókkal. Erre még vissza fogok térni azért.

Egyébként az a vicces, hogy ilyen reakciókból sokáig el tudnám húzni a napi egy bejegyzést, de valami érdekeset csak igazán szűk témákban tudok hozzátenni, ezért ez mégsem annyira célom. Meg amúgy is, nem olyan nagy baj az, ha a feszültség csökken. A gondolkodós bejegyzések viszont sok időbe kerülnek, mert a félkész gondolatokat még fel kell melegíteni és össze kell főzni és ez gyakran a blogírás közben történik meg, ezért ezekből csak kevésre van idő. A végén azért csak lesz valami pityókás tokány ebből a blogból.

Zene. Voyage voyage. Csak.

Pikszelek.

szombat, január 30, 2021

általában

Általában minden bejegyzésben egyetlen értelmes mondat van, a többi csak körítés.

Nem tudom, miért írom a körítést. Néha csak van kedvem írni, mert nekem fontos dolgokról (emlékek, részletek) írok. Néha próbálom tisztázni azt a mondatot, mert lehet, kicsit nagy az ugrás. Vagy túl könnyen félreérthető, főleg, ha valaki félre akarja érteni. Néha csak nem tudom miről írok, de azért pár mondat kipréselődik az ujjaimon, de nem tudom, van-e értelmük igazán.

A mai ilyen mondat.


Fogunk mi még macskabuszon a Holdra utazni. (illusztráció innen)

.

.

.

Na jó, lehet csak véerrben.

péntek, január 29, 2021

a kínaiak már a spájzban vannak

Kíváncsi leszek, Kína mikor kezdi majd meg a kultúrkampfot a nyugat ellen.

Egyelőre csak spirituális szinten nyomulnak, de arra talán azért mégsem vagyunk eléggé fogékonyak. De van szép hosszú és forgatagos történelmük, szerintem lenne érdeklődés, ha rendesen bemutatnák és nagyjából azt ami történt és nem értelmeznék át az éppen aktuális vezető szájíze szerint.

Persze nagyon jó filmeket is gyártanak, de nem eleget és nem hoznak el eleget nyugatra, vagy csak az én figyelmem lankadt, már olvasom a híreket ilyen témában. Mindenesetre Wong Kar Wai szerintem sokat dobott az imidzsükön, meg Lou Ye is. Jó lenne, ha kezdenének versenyezni a Netflixxel és egy csomó jó filmet feliratozva elérhetővé tennének.

Azt ígérték, hogy 2025-re nagy áttörést fognak elérni a mesterséges intelligenciában és jó sok pénzt is hajlandóak áldozni erre. Na, ezt kíváncsian várom, de remélem, hogy nem az arcfelismerésben akarnak nagyot dobni, akkor legyen inkább a digitális klónozás.

Lenne itt egy sorozat, csekély 52 rész, most nincs kedvem belevágni, de talán majd egyszer...

Pikszel helyett Chungking Express trailer és Suzhou River trailer.

Ha valaki látott valami jó kínai filmet mostanában, kommentben írhat... :)

csütörtök, január 28, 2021

na de miért írok ennyi hüleséget?

Egyrészt mert megtehetem. Ez amúgy már a legtöbb világnézetben elegendő kell legyen indoknak.

De azért van valami más is. Gyúrok a 10000 posztra, hogy végre már mestere legyek a blogírásnak, mert elvileg 10000 órát kell valamit csinálni, hogy mestere legyen az ember. A mostani bejegyzések ritkán érik el az órát, ami a gyártási időt tekinti, de régebben szerintem többet szenvedtem, szóval meglátjuk mi lesz az átlag. Mindenesetre, 10000 nap 27 évet tart, úgyhogy még hosszú az út amíg jó blogot fogok írni, aki akar kitarthat, aki nem, annak jó fészbukozást kívánok.

Meg az is van, hogy mindent elfelejtek. Jó lenne több mindenre emlékezni. Persze csak akkor, ha majd akarok is emlékezni, mert egyelőre nem valami nagy fun olvasni a régebbi bejegyzéseket, talán azért is, mert még olyan kezdő vagyok ebben az iparban. Érdekes módon, azért úgy érzem, van haszna magam számára is, hogy leírom a sok-sok butaságot amit gondolok. Illetve a sokat nem, csak néha kiragadok egyet-kettőt, sajnos a sokra nincs lehetőség, mert az agy nem tartalmazhatja önmaga régi változatainak másolatait. Ezért próbálok néhány részről külső másolatot készíteni, több-kevesebb sikerrel, de hát be kell érjem azzal ami van.

A jótúbos linkeket azért nyomom, mert néha lehet ott találni gyöngyszemeket, sajnos elég ritkán, de nehéz eldönteni, hogy ami nekem gyöngyszem, az másnak wtf?, szóval ezért nem filterezem, csak felrakok mindent. Mint pl ezt a GTA3 grafikailag felturbózott változatot.

A pikszelek meg arról szólnak, hogy már jó régen rátaláltam a thisisnthappiness tumblira ami nagyjából arról szól, hogy jó kis fotókat/illusztrációkat/festményeket közöl az alkotók népszerűsítésére és sok érdekes dolgot találtam általa. Így én is megpróbálok néhány érdekes alkotót népszerűsíteni, hátha valakinek bejönnek ezek a dolgok. Próbálok nem kifogyni a linkekből, de azért a kurátori munka nem könnyű, mindenkire azért nem linkelek akinek az instáját megnéztem. :)

szerda, január 27, 2021

animátriksz

Amikor először láttam a Mátrikszot, nagyon nagy hatással volt rám. Persze, akkor még a számítógépekről, számításelméletről, mesterséges intelligenciáról, stb. igencsak kevés ismeretem volt, mármint tudtam assemblyben programozni kis grafikus bigyókat, de nem tudom, hogy hallottam-e akkor már a Múr törvényről, vagy egyáltalán komolyan tudtam-e venni. Az én számítógépeim nem ugráltak mint a veszett egér generációnként akkoriban, hónapok teltek el az első cédé egység megvásárlása és a hangkártya között (viszont rongyosra hallgattam az Attilától kölcsönkapott Queen Greatest Hits albumot, ugyanis a cédének volt audió kimenete és egy szett kis passzív hangfal azért nem került olyan sokba). Mondjuk 386 dx-40-ről ápgrédelni 486 dx2-80-ra azért elég komoly volt.

Az a baj, hogy már nem emlékszem, hányszor láttam moziban a Mátrikszot, az biztos, hogy először valamikor 99 nyarán láttam a Repcsiben (ma Florin Pjerszik), amikor az egyetemi felvételi dolgokat jöttünk intézni Kolozsváron, aztán azt hiszem még őszön is volt egyszer, amikor már visszajöttek az egyetemisták. Aztán arra is emlékszem, hogy egyszer télen láttuk Kispistával a Mörösti moziban is, de nagyon hideg volt és volt valamilyen elektromos melegítő szerkezet és az búgott az egész film alatt és nagyobb volt a hangja mint a hangrendszernek. Aztán még arra is emlékszem, hogy a téli vakáció alatt egyszer még videókazettán is kivettem és megnéztem párszor, emlékszem (nagyjából) hol volt a videókölcsönző. És talán láttam sok év múltán a Favorit moziban is (az állomás utcájában), de lehet, hogy egy másik filmet láttam sok év után ott újra.

Szóval anno sokat filozófizáltam rajta, az persze világos volt, hogy a premissza, hogy az emberi testből elég elektromos energiát lehet nyerni egy robot civilizáció fenntartásához, az teljességgel nonszensz (legalábbis a mi bolygónkon érvényes fizikai törvények alapján). Állítólag a csótányok alakítják át leghatékonyabban az eleségüket proteinekké, lehet ezért is lesznek ők a fő élelmiszer forrás a szép új jövőben ami ránk vár (ha nem kezeljük az éghajlatváltozást és összeomlanak a növénytermesztő ökoszisztémáink). De a csótány intelligencia mesterséges intelligencia általi szimulációja és kontrollja messze nem lenne ilyen érdekes. Ezért a jó sci-finek mindig megengedünk egy blőd premisszát, hogy kibontsa mi lesz a világgal ha az véletlenül igazzá válik és a többi dologban a Mátriksz konzisztens az akkori világról alkotott elképzeléseinkkel.

Mivel nem írtam le, hogy mit filozófizáltam anno, most csak egy rossz rekonstrukcióját tudom csak produkálni, ezért aztán rövidre is veszem. Akkoriban még valamennyire komolyan tudtam venni a vallást is mint ami egy konzisztens világképet tud adni, igaz, a zen volt az utolsó bástya amit tanulmányoztam és szépen összeillett a megvilágosodás a Níó ébredésével. Szóval valami olyasmin filozófizáltam, hogy az ember veszélyben van, hogy átalussza az életét és ha nem világosodik meg, akkor nem érti meg, hogy mi is az élet igazi mozgatórugója. Meg ha az ember megérti az életét, akkor képes teljesen más szempontból látni a világot (ugye a töltények megállítása a levegőben) és ura lesz a saját (és mások?) életének. Gondolom azzal töltöttem el a legtöbb időt, hogy hogyan lehetne megtalálni az egérlyukat amin be lehet bújni a színfalak mögé, biztos voltam benne, hogy vannak színfalak.

Aztán jöttek a Mátriksz folytatásai és azokból aztán már nem értettem semmit, mondjuk azt valamennyire megsejtettem, hogy a végén kibékül az ember és a gép, mint ahogy a buddhizmusban is meg kell béküljünk a világgal amibe belecsöppentünk. Aztán rájöttem, hogy a folytatások arról szólnak, hogy az alkotók kitalálták, hogy Níó legyen a rendszer része, egyszerre legyen program is és igazi ember is (mint minden valamire való mesterséges intelligencia) és ennek a dualitásnak a csűrés-csavarásával (főként azok a metrós jelenetek voltak kibogozhatatlanok anélkül, hogy Níó program létét feltételeznénk) el lehet adni még két részt, természetesen a kellő mennyiségű és minőségű akcióval nyakon öntve.

És akkor el is érkeztünk oda, amiről írni akartam, azaz az Animátriksz spinoffhoz, ami ugyebár animációs filmek gyűjteménye, ami csak egyszerű történeteket mesél a Mátrikszból, bár ugye az első rész, a Final Flight of the Osiris prológusként szolgál a a második filmhez. Fura mód, nekem ezek a rövid kis történetek arról, hogy hogyan ébrednek az ember rá a Mátriksz létére az igazán érdekes történetek a Mátriksz világából. És a Mátriksz kialakulásáról szóló The New Renaissance részek pedig talán az egyik legletaglózóbb történetek amelyeket valaha filmvásznon (képernyőn, moziban ezt sosem) láttam. Én simán el tudnék nézni egy sorozatot csak ilyen ébredési történetekből, az biztos. Néha jöhetne egy rész, ami arról szól, hogy az emberiség hogyan rohan a végzetébe, mert bár önállóan az emberek hegyeket tudnak mozgatni,

És szomorú módon, most megint egyre időszerűbbé kezd válni a Mátriksz a fék nyúzzal kapcsolatban. Sokan önként választják az álomvilágot, mert az sokkal szebb a valóságnál. Megint van a színfalak mögött megbújó egy vagy több szereplő, aki az emberek viselkedését irányítja a központi idegrendszerükre mért jól irányzott impulzusokkal. Szerencsére egyelőre nincs a koponyánk hátsó részén direkt csatlakozó az agy V1 részéhez, hanem a jól megszokott szemet és látóideget használják az információk beviteléhez, de ez csak a legapróbb részlet, bármikor megváltozhat. Az izmokba sincs még direkt csatlakozó építve, de elég jól működik a fék nyúz általi programozás mozgás vezérlése, bár egyelőre még csak ritkán intéznek akciókat kapitólium méretű épületek ellen, de ez is változni fog még, ha sikeres lesz a rendszer kalibrációja és magasabb szintű kontrollt sikerül elérni több embernél.

Itt az ideje egy jó sorozatnak ami az ébredésekről szól, akár a Mátrikszban is.

Zene, természetesen Conga Fury. Na jó, legyen egy link a teljes zenére, bár ez nem hivatalos, tehát akár holnaptól bedobhatja a kockás törülközőt.

Pikszelnek meg 386dx25 aki mostanában megint kezd aktiválni.

Isten áldja a mesterséges intelligenciát és az rss-t.

kedd, január 26, 2021

az magyarok zenéitűl...

Volt ilyen hír, hogy a gyergyói BíBíSzí, azaz Bagossy Brother Company nyert egy csomó nagy magyarországi díjat. Jó dolog, hogy egy olyan kis város, mint Gyergyó szülöttei ilyen díjakra érdemesek. Érdekes, hogy a zene mennyire benne van a gyergyóiakban. Na persze nem bennem. :) Megpróbáltam meghallgatni egy pár dalukat, de nem hiszem, hogy bekerül az általam gyakran hallgatott dolgok közé. Mondjuk nincs ezzel semmi baj, a hiba valószínűleg az én készülékemben van, számomra a Republikkal véget ért a hallgatható magyar zene, előtte szinte bármit szívesen meghallgatok, utána inkább csak túlélem. A kedvenc albumom a Vadászat, csak hogy legyen információ is ebben a posztban (mondjuk a többi Hobót azért ha lehet, kerülöm :)).

Egyébként én szeretek kísérletezgetni a zenehallgatást illetően, a tegnap mondjuk inkább a klasszikus volt a menő, meghallgattam a Toscat, aztán ezt a playlistet amiben híres áriákat próbálhat az ember híres előadók után énekelni, szerencsére én csak magamban csináltam ezt az éneklést. Aztán hallgattam még bardcoret, ami a 2020-as évek kevés pozitívumának egyike: 1, 2, 3, 4. Ezen kívül a Moby Play albuma is bejött és persze egy kis Satie.

Jó, tegnapelőtt meg ezen a csatornán hallgattam az Amiga zenéket, főként a Perihelion soundtracket, meg egy kis Mortált. A játékzenéket szeretem talán a legjobban, mert a legtöbb érzelem társul hozzájuk, utána jön a klasszikus, utána meg a vízözön...

Pikszelnek legyen egy mesterséges intelligencia által generált (pontosabban összevágott, azért ilyen minőségű videót még nem tudunk) videóklip.

hétfő, január 25, 2021

ment-e előre a lidar által az önvezető autók ügye?

Azt állítja a Véjmó (azaz Gúgel) feje, hogy ugyanmár, a Tecla autói sosem lesznek teljesen önállóak, mert még nem azok és amúgy is, nagyon pontatlanok a szenzoraik, sokkal pontatlanabbak mint a Véjmó szenzorai akik lidárral kardoskodnak.

Nos. Természetes, hogy az egyik nagy versenyző az önvezető autók világában be fog szólni a másik nagy versenyzőnek, itt tényleg illett volna megszólítani a másik felet is, legalább egy bekezdés erejéig, de azt hiszem, Németországban illik szapulni a Teclát, legalábbis amig el nem árasztja a német piacot olcsó és jó elektromos autókkal, ami pár éven belül valószínűleg be fog következni, hiszen már a gyárat is lassan befejezik Berlin mellett.

Nem hinném, hogy már a mostani önvezető rendszerekben a percepció, azaz a külvilág észlelése lenne a gond. Szerintem már mind a Tecla, mint a Véjmó rendszere a környező 50 métert 10 centis pontossággal rekonstruálja annyira, hogy el tudja dönteni minden 10x10x10 centis tárgyról, hogy nagyjából micsoda, áll-e vagy mozog és ha mozog, akkor nagyjából merre. Szerintem ez már több mint amire az ember képes átlagosan, persze az embernek van egy szuper képessége, ugyanis fókuszálni tudja a figyelmét egy dologra és ezzel mind jobb minőségű információkhoz jut hozzá (bár ugye a sebesség becsléséhez több ideig kell követni a tárgyat, hogy jó becslést kapjunk) és ráadásul nagyon jól el tudja dönteni, hogy mennyire releváns az a tárgy számára. Szerintem nagyjából ez utóbbi dologgal van a legnagyobb baj a mostani rendszerekben, hiába tudják kategorizálni az embereket és az autókat és még az egyenes vonalú mozgásukat is kiszámítani még akár a sávok és járdák figyelembe vételével is, amikor ezek az aktorok elkezdenek egymásra figyelni és kanyarogni, akkor már el vannak veszve ezek a rendszerek. Valószínűleg a klasszikus módszerekkel nem is lehet megoldani ezt a problémát, mindenképpen valamilyen tanulás alapú megoldás kell majd és ebben viszont a Tecla előnye behozhatatlan a mostani Véjmóval szemben (persze a jövő Véjmója akár szövetkezhet olyan autógyártókkal, amelyek lemaradtak az önvezetés versenyében és rengeteg autóba tehetik be a rendszerüket, ha elég olcsó lesz, a lidár is lesz valamikor olyan olcsó, mint most a kamera).

Szóval ha fogadni kell, én a Teclára fogadnék. Persze, idén még nem lesz önvezető autó, se jövőre, utána majd meglátjuk, egyelőre nem nyilatkozom.

Ez is zene. Nekem mindenesetre tetszik.

Pikszelek. BBC Micro Bot, mekkora királyság.


vasárnap, január 24, 2021

miért fékeznek a nyúzok?

Néha elgondolkodom a fék nyúzokon, mert nincs mit tenni, itt vannak és itt lesznek még sokáig.

Jó lenne, ha lenne valami jó cikk róla valahol, ami összefoglalja azt, hogy honnan jön és hova tart. Ha valaki tud ilyesmit, akkor megköszönném, ha kommentben belinkelné.

Bizonyára régi dolog már az, hogy megpróbáljuk a népeket félrevezetni azzal kapcsolatban, hogy mi is történik valójában, egyrészt nagyon nehéz tudni azt, hogy mi is történik valójában, másrészt valamilyen szintű absztrakció azért kell, harmadrészt meg az emberek szeretik ha hazudnak nekik, ha olyant hazudnak ami megfelel a világképüknek. Erről talán ha kedvem lesz, még írok.

Amiről most akarok írni, az az, hogy talán már a titkosszolgálatok is rámozdultak a fék nyúzra, bizonyára fel lehet majd használra sokmindenre.

Persze a maximális hatás elérésének érdekében, először meg kell tanulni használni ezt a technológiát. Szóval először fel kell mérni, hogy hogyan kell adagolni a hülyeséget, hogy elhiggyék, hány rész valóság kell egy rész hazugsághoz, mindezt persze annak függvényében, hogy milyen messze történt térben és időben az esemény amit el akarunk ferdíteni.

Azt is ki kell kísérletezni, hogy kik azok a vektorok akik a legjobban terjesztik a fék nyúzokat, persze ez is függ a fék nyúz témájától. Megannyi változó, megannyi lehetőség, nem csoda, hogy amíg ezt a paraméter teret rendesen felderítik, annyi fék nyúzt zudítanak ránk, hogy lassan megfulladunk benne. Na persze nem szó szerint, csak az agyunk fullad meg és utána már csak egy cérna marad ami összeköti a füleinket és a szemeinket, hogy le ne essenek.

Csak hogy konkrétumot is írjak, tényleg nem tudom megérteni, hogy kinek az érdeke a koronavírus vakcináról fék nyúzt terjeszteni, hogy azzal majd gonoszságokat fognak velünk csinálni. Ha a legegyszerűbb megoldást keresném, akkor azt mondhatnám, hogy valószínűleg az állam bácsi akarja a nyugdíjpénztár hiányát csökkenteni ezzel a módszerrel... Persze az is lehet, hogy valakik fel akarják vásárolni a teljes turisztikai ipart Európában és ehhez előtte be akarják dönteni a turizmust a gazdag nyugati nyugdíjasok kinyírásával, akik állítólag a turisták legnagyobb szegmensét adják...

Az a jó a fék nyúzban, hogy sose lehet kifogyni az alternatív hülyeségekből, igazság csak egy van, hazugság végtelen. Lassan már személyre szabottan is gyárthatják.

Amíg ezen töprengünk, sétálhatunk Tokióban és mehet a lo-fi.

Pikszelek. Kis burtalista fotográfia.


szombat, január 23, 2021

a mémek mindig győznek

A Dzsó Bájden beiktatásáról egy dolog inspirálta a mémvilágot arra, hogy beindítsa a kerekeket. Nem, nem a Misel ruhája, nem is az Émi ruhája és az sem amit Dzsó mondott. Hanem a Börni Szándersz, ahogy ül a kabátjában (ami egyébként az előző Börni mémben is rajta van), meg a kézműves kesztyűi. És ez fantasztikus.

Ezt nem fogja soha az igazi emberek után tudni csinálni a nagypolitika, a nagy ipar, a nagy média. És ez fantasztikus.

Valaki egy életre kesztyűgyáros lesz és ez fantasztikus.

Még engem is megihletett a dolog egyébként és készítettem egy ilyen mémet a játék lecsupaszított hátterével.


Remélem, ha évek múltán még felbukkan a mém és valaki megkérdezi, hogy ki az a pacák, akkor kap egy kis leckét a demokratikus szociális államról is, amit Börni képvisel és szép lassan lesz esély, hogy ilyen irányba menjen el Amerika is. Minden mém számít!

Zene.

Pikszelek helyett Börni mémek.

péntek, január 22, 2021

a lufi elszállt

A Gúgel bejelentette, hogy leállítja a Loon nevű programját, ami arról szólt, hogy internetet szórjanak luftballonokról, amelyek elég magasan szállnak, hogy nagy területre szórják a jelet és ott olyan ügyesen lavíroznak a szelek között, hogy akár két hónapot is fenn tudnak maradni egy adag nemes gázzal, amivel töltve vannak.

Jól hangzott ez a dolog, csak sajnos elég sokáig tartott az egész és közben a SzpészIksz már több mint 1000 internet szóró szatellitet bocsájtott fel alacsony Föld körüli pályára (az elsők még 1000 km fölé szálltak, az utolsók már csak 300 km fölé) és még vagy 30000-et fel akarnak lőni és valószínűleg a Gúgel rájött, hogy nem tud velük versenyezni. Kár érte, a verseny az jó, bár érdekes módon az amerikai nagy it titánok nem igazán szeretnek versenyezni egymással, mindenki egy-egy jól körülhatárolt dologra koncentrál, talán a felhő szolgáltatás az egyetlen dolog amiben valamennyire versenyeznek, bár abban is mindenki próbálja inkább a saját kis előnyével elcsábítani az embereket.

Na de reméljük a SzpészIksz jó és olcsó netet fog adni a világnak, mindenkinek jut majd belőle és így mindenki gyárthat fék nyúzt mindenkinek. Esténként meg ha felnézünk az égre, olyan lesz mint az autópályán. A csillagászok nem fognak örülni, de hátha jön már a Holdra egy bázis és tesznek mellé pár csillagvizsgálót is.

Zenének jöhet egy kis Classic House. Jó kis energija van benne.

Pikszeleknek meg jöhetnek kéké animációi.

csütörtök, január 21, 2021

2%-ban sárkányt tartalmazhat

Ma kéne sokat programozzak, szóval a mai bejegyzés is töltelék lesz, essünk túl rajta hamar.

Sajnos a politikai hírek minden nap adnak valami károgni valót. Szeretném nem ezt csinálni, szeretnék sci-fi-ről írni, meg űrutazásról, meg jó filmekről, meg ilyenkről. De mindez sok energiába kerül és legtöbbször az nem áll rendelkezésre. Ezért jön a károgás. A különbség most az, hogy le is írom, meg is marad és persze egy torz valami ami megmarad, aminek nem kéne tovább élnie a lapon, azaz a bitekben. Szerencsére nem olvas senki kivéve néhány ismerőst, akik gondolom megbocsájtják nekem, hogy leírom a cizellálatlan véleményem minden hülyeségről, vagy ha nem bocsájtják meg, akkor majd kapok a fejemre a legközelebbi találkozáskor. Na az sem lesz egyhamar, addig még mélyebbre áshatom a gödröt.

De most eldöntöttem, hogy minden nap írok és ez valamiért fontosabb nekem, mint hallgatni és okosabbnak maradni. Lehet, hogy most éppen úgy gondolok az okosságra, mint amit nem lehet levezetni a hallgatásból. Mint ahogy a hiányát sem lehet levezetni abból, ha az ember néha hülyeségeket ír.

Na de térjünk a lényegre.

"Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat a Labrisz Egyesület a Meseország mindenkié című könyv értékesítésekor". Ugyanis a könyv borítóján "az nincs feltüntetve, hogy a mesék a hagyományos nemi szerepektől eltérő viselkedésmintákat jelenítenek meg".

Hogy ez mekkora baromság. Nem, nem vagyok hajlandó leírni, hogy ez miért baromság. Keressük meg valami meséskönyvben, hogy ez miért baromság. Házi feladat.

Na de amikor az állam arról szól, hogy kezdjük elferdíteni a valóságot (például azt, hogy az lgbtq személy is 100% ember és ugyanolyan jogok illetik meg mint a többi embert), akkor sajnos előbb utóbb minden dolog, állítás és spekuláció egy idő sorra kerül és újraértelmeződik, a gyakorta használt tények akár többször is. És amikor már teljesen elferdült a valóság, akkor még az istencsászárok is megbuknak. Szerencsére ez is tény, bár sokak nem hisznek benne, mert könnyebb úgy és már amúgy is jól megszokták a saját kis sarkocskájukat a tértorzító mezőben.

Egy magyar videóklip/rövidfilm, szájber meg retro meg minden is ezerrel.

Pikszelek, de nem ricegnek.

az nincs feltüntetve, hogy a mesék a hagyományos nemi szerepektől eltérő viselkedésmintákat jelenítenek meg - a Transindex.ro portálról
az nincs feltüntetve, hogy a mesék a hagyományos nemi szerepektől eltérő viselkedésmintákat jelenítenek meg - a Transindex.ro portálról
isztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat a Labrisz Egyesület a Meseország mindenkié című könyv értékesítésekor" - a Transindex.ro portálról
isztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat a Labrisz Egyesület a Meseország mindenkié című könyv értékesítésekor" - a Transindex.ro portálról
isztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat a Labrisz Egyesület a Meseország mindenkié című könyv értékesítésekor" - a Transindex.ro portálról
isztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat a Labrisz Egyesület a Meseország mindenkié című könyv értékesítésekor" - a Transindex.ro portálról
isztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat a Labrisz Egyesület a Meseország mindenkié című könyv értékesítésekor" - a Transindex.ro portálról

szerda, január 20, 2021

nah, ezt is megúsztuk

Amikor Dídzsé elnök lett, egy kicsit bepánikoltam, hogy mit fog ez a fickó csinálni a világgal. Aztán hálistennek kiderült, hogy nincs nagy étvágya csinálni is bármit a tuittelésen kívül.

Annyit azért elért, hogy teljesen megcsömöröltem tőle mint embertől, a végén már hallani sem bírtam. Most hallgatom a beiktatási beszédét és rendesen hányingerem van.

Az biztos, hogy számomra Amerika leesett a piedesztálról amire a technológiai cégei és egyetemei emelték az utóbbi két évtizedben. Azelőtt Japán volt a nagy ideál, de az valahogy tovatűnt és ma már csak azt látom, hogy vergődnek a népesedési csapdájukban. Amerikára kezdtem felnézni egy idő után, de aztán persze amint egy kicsit jobban beláttam a színfalak mögé, már látszott a rothadás és utána eljött Dídzsé és teljesen lerombolt minden pozitív képet bennem Amerikáról. Szerintem amig én élek, nem is fognak már visszakerülni egy elfogadható szintre a szememben.

Szóval remélem Dzsó jól fogja csinálni, mert az biztos, hogy ha Amerika nem teszi magát oda, hogy az éghajlatváltozást kezelje, akkor elvitte az egészet a fene.

A mai mellékletben ajánlom az Dídzsé beiktatási beszédét és a Dzsóét.

Remélem soha többet nem kell hallanom Dídzsét...

kedd, január 19, 2021

sehogy se jó

Ha nem programozom, akkor az a bajom, hogy a világ a vesztébe rohan és a legtöbben nem látják a rengeteg buktatót amit át kéne ugrani ahhoz, hogy egy kicsit is esélyünk legyen elkerülni az apokalipszist.

Ha programozom, akkor az a bajom, hogy vajon a fordító biztos tudni fogja, hogy ezeket az értékeket berakhatja regiszterekbe és nem kell mindig újra töltse őket be a memóriából az egész sor számítás alatt, de vajon amennyit írtam, nem-e fog kifutni a rengeteg 64 bites regiszterből? Ezt könnyebb lenne ellenőrizni, de lusta vagyok hozzá, főként VSCode-ban Linuxon, ahol nincs könnyű Show Disassembly. És amúgy sem fenntartható az, hogy mindig harcoljak a kompilerrel. Kitalálhatná, hogy mit akarok.

Most egyikről sincs kedvem írni, inkább arra volna jó gondolni, hogy a következő 30 évben is legalább annyit fog fejlődni a számítástudomány és a számítógépek jellemzői mint amennyit eddig fejlődött (mármint ugye annyiszor fog duplázódni, nem az érték fog növekedni annyival, mert az ugye csak egy duplázódás). Ha nem lesz 25 év múlva 128 terabájt ram a gépemben, akkor szomorú leszek (az első pécémben 4 megabájt volt, 25 évvel ezelőtt, a mostaniban 32 gigabájt van, ezt extrapoláltam). Már most szomorú vagyok, mert sejtem én, hogy nem lesz.

Igen, ma egy olyan nap volt, hogy háromszor meghallgattam a Happy Nation Ace of Băse albumot.

Éş cseppek csepegéşét bámultam.

hétfő, január 18, 2021

optimális hülyeség

Azt mondja a kapitalista dogma, hogy a szabad piac a legjobb módszer megállapítani mindennek az értékét. Többek közt az értékpapírokét is. Erre persze semmi formális bizonyítékot nem ad, csak valami halandzsát a racionális ágensekről meg a tőke szabad áramlásáról, persze azóta is mind szabályozzák, hogy mit is szabad és mit nem egy "racionális ágensnek".

Na most történt az, hogy pár napja a vatszapp bejelentette, hogy ezentúl megosztja a felhasználói adatait a fészbuk adatéhes rendszereivel, erre sokan elkezdtek mindenféle vatszapp alternatíva után nézni (egyébként mi is, a rég felfüggesztett pénteki közös ebédelést szervező csoportot a diszkordra fogjuk átvinni és bájbák vatszapp). Az egyik ilyen alternatíva a szignál, amit Muszk is gondolta, hogy megtol egy kicsit, ezért beírta tuitteren, hogy használjatok már szignált. Erre mi történt. A Signal Advance nevű kis cég részvényei 5675%-ot emelkedtek. Ennyit a racionális ágensekről.

Ja igen, a spekuláció az racionális? Ez egy ilyen Gödel típusú mondat valószínűleg, ha mindenki racionális, akkor nem racionális spekulálni, de ha nem mindenki racionális, akkor racionális spekulálni. Ha valaki éppen most tévedt be az istállóból a tőzsdére a mobiltelefonján keresztül és azt hiszi, hogyha valamilyen értékpapír ma már nőtt 1000%-ot akkor az még tovább fog nőni, akkor ezt az ember racionális megfejni.

Zene. Egy baka mitai verzió.

Pikszelek, most csak nyugisak, nem ricegnek. De a pinki az rulez.

vasárnap, január 17, 2021

metál az ész

Ma történt egy eléggé fontos dolog, de arról nem fogok írni, mert személyes. :)

Nincs kedvem arról sem írni, hogy mekkora butaság hinni a "szabad" piacban, erről Cory írt ma egy jó kis threadet.

Valamit viszont írni kell, mert eldöntöttem, hogy legalább januárban minden nap írok bejegyzést.

Régebben mindig sokat gondolkodtam minden bejegyzésen és aztán idegesített, hogy amikor leültem megírni, akkor se a struktúra nem maradt meg, se a részletek, általában fele mindig elveszett az írás által.

Mostanában is a bejegyzések jó részénél előre kigondolom, hogy mit akarok mondani és aztán jól-rosszul bepötyögöm a gondolataimat. Viszont mostmár nem zavar az, ha valami kimarad, mert tudom, hogy nem akarok mindent leírni egyszerre, kell téma holnapra is. Szóval hosszan lehet számítani még kapitalista és mesterséges intelligencia témákra, meg napi hírekre is lesz replyka elég.

Ami a legjobb, hogy néha csak úgy ülök le, hogy a téma van meg és hagyom, hogy a mondanivaló a betűkkel együtt szülessen meg. Nem mindig kap töltelék cimkét az ilyen bejegyzés és nem is fontos az, hogy így jött létre, hiszen csak kevesebb időt töltöttem vele, de ugyanúgy én írtam.

Igen, ez a bejegyzés is ilyen. Persze, lehet azt mondani, hogy valami ilyesmi bejegyzés már egy jó ideje forgott a fejemben, most csak struktúráltam a tartalmat és nagyjából igaz is lenne.

Igen, a bekezdések segítenek abban, hogy hosszabbnak tűnjön, bár egyáltalán nem célom a hosszúság, sőt, leginkább szeretnék rövid de érdekes bejegyzéseket írni, de általában egyik sem sikerül e két cél közül.

Ennyi most elég is.

Zene ma nincs, nem hallgattam semmi újat. Miközben írtam a bejegyzést, ez a videó ment a háttérben. A japánok magányosságáról szól.

Pikszeleknek ma csak egy bejegyzésre lesz link, elég az.

szombat, január 16, 2021

insta

Pár napja én is regisztráltam az instára. Használtam egy cuccot amivel le lehet tölteni az instás képeket, nagyon jó brutalista és ködös fotókat készítenek egyesek, de az instának ez nem nagyon tetszett, szóval egy idő után már nem nagyon engedte, hogy több száz fotót letöltsek. Persze, szeretném csak browserből használni, de ezt meg ők nem nagyon szeretik, még képet sem lehet feltölteni browserből, a telefonos appot meg nem akarom használni, mert az tényleg nagyon koslat az adataink után, szóval csak minimális lesz az aktivitásom (de azért havonta 1-2 fotót fel fogok tenni, hogy legyen aktivitás és ne dobjanak ki, 1 percre elég ha felteszem az appot). Amúgy meg a twitter bőven elég nekem és nem szeretnék időt más cociális hálóra szánni, így is rendesen twitter függő lettem, igaz, leginkább csak követem a dolgokat, mostanában már szívecskéket is kezdtem nyomni. :)

Az insta valahogy egy teljesen más világ és nincs kedvem és időm kitanulni az ottani szokásokat sem.

Mindig gond van a felhasználó nevemmel, az mzsolt általában már foglalt szokott lenni mire én oda érek. Ilyenkor teszek egy plusz m-et az elejére és az már nyerő szokott lenni, de az instán plusz 3 m-et kellett tenni, így összesen 4m-es zsolt lettem.

A mastodonon persze én fogtam ki az első m-et, de az kicsit más, mert ott több hálózat kapcsolódik össze, szóval elvileg több szerveren több mzsolt is lehet, én az egyik legnépszerűbb nyitott szerveren lettem az mzsolt.

Twitteren még mindig mmmzsolt.

Zene. Ez most vicces, az 1987-es konferenciára az Apple készített egy kazettát a résztvevőknek, amelyben akkor népszerű popzenére írtak buta szövegeket, hogy milyen csúcs az Apple és milyen fényes jövő vár rájuk. Az iPhone-ról szó sem esik, bezzeg az Apple II forevör.

Pikszelek. Instán egyébként nem nagyon jó linkelni, mert korlátozza amit meg lehet nézni publikusan és ez butaság, de nekik valószínűleg bejön.

péntek, január 15, 2021

a terminátor eljött a jótúbért

Nem semmi, a jótúbon már lehet filmeket nézni úgy, hogy végigszenvedjük a reklámokat. Végre eljött ez a nap is. Gondolom nemsokára nagyon sok film kerül majd így fel, főként a régebbi cuccok amelyeket már nem éri meg dévédére nyomni a pár száz érdeklődőért. Szerintem a mostani filmeknek amúgy is a centes kosár a jövője, jön a véerr és mindenkit levesz a lábáról az utánozhatatlan élmény. Vagy nem. :)

Terminátoroló.

vakcinálás

Ma kezdődött a tömegek vakcinálásának második szakasza, mostmár a nem életbevágóan fontos emberek is megkapják a vakcinát. Mint pl az elnök úr, Iohannis. Az oltásról videó is készült a fészbukra, ezzel bizonyítva, hogy az oltás nem káros az egészségre. Én fontosnak tartom, hogy minél több pillanatról készüljön videó, még egy random péntek esti sétáról is. Mindig van néhány részlet, amit ha nem örökítünk meg, akkor örökre elveszik.

Csak azt tudnám, hogy azt hogy fogják közölni, hogy a fák is fontosak, meg a jó levegő is. Legközelebb fákat fog ölelgetni Iohannis a stúdióban? Sajnos ez nem valószínű, szóval a fáknak veszni kell.

Daggerfall játék zenéje, egészen jó.

Még több pikszel.

csütörtök, január 14, 2021

párhuzamos világok

Tegnap néztem egy kicsit a Dídzsé impícsmentjét a szíennenen.

Nem semmi volt, mennyire elbeszélt egymás mellett a két párt. Mindkettő részéről a felszólalók nagyjából ugyanazt mondták el mint a társaik, két-három téma ha volt, azokat sulykolták végig. Ennek így nincs értelme. Persze, a formátum is nagyon korlátolt volt, minden felszólalónak volt 1-2 perce, gyakran 30 másodperce amiben el kellett mondja a mondandóját, ezt az időt próbálták maximálisan kihasználni. Gondolom ezt úgy lehet maximálisan kihasználni, ha előre megírod a szöveget és begyakorolod arra az 1 vagy 2 percre amit kérni fogsz, így akár jótúb videókat is adhattak volna le és azok szépen századmásodpercre be lettek volna időzítve. Csakhogy ez így nem egy igazi vita, csak mindkét oldal szajkózza a saját véleményét, nem reagál érdemben a mások oldalra. És még csak nem is volt változatos amit a képvselő urak egy hölgyek mondtak, mind ugyanazt mondta mint a párttársa előtte, csak pepitában.

Persze, szabályok kellenek a vitára, másképp sose lenne vége, de ugyanúgy ahogy a képviselők feladták az érdemi vitát, ugyanúgy a nép is feladta az érdemi megértést. Vagy legalábbis a konzervatív oldal teljesen feladta, a demokraták még fanyalognak, néha zöldre szavaznak, néha kékre, de azt hiszem, az utóbbi 4 év után jobban teszi mindenki, ha marad a kéknél.

Aztán majd dönt a demográfia. Meg a bevándorlás. Meg a csűrés-csavarás.

Zene ma nincs.

Bacillus pikszelek.

szerda, január 13, 2021

hetvenhat

Mostanában nem nagyon akarok személyeset írni, mert csak nem. Szerencsére (???) annyi minden történik a világban, hogy van bőven mire reagálni. Gyűlnek szépen a bejegyzések, nemsokára megnyerem a porszívót a képzeletbeli bloggerfesztiválon.

Mostanában rászoktam, hogy meghallgatom a gyergyói híreket a jótúbon, szerencsére már (még?) erre is van lehetőség. A tegnap volt a hír, hogy Gyergyóban 2020-ban 334 gyerek született, de ebből csak 76 (írdd és mondd, hetvenhat) gyergyói illetőségű.

A városban ha jól sejtem, 4 általános iskola van (a Fogarassy, a Vaskertes, a Kossuth utcai és a Felszegi, de igazából már nagyon régóta nem vagyok ezzel témában). Nem tudom, hét év múlva hogy fogják elosztani azt a 76 gyereket, talán mindegyikbe jut majd egy első osztály.

Na jó, azt hiszem, jobb ha itt meg is állok a filozófiával.

Most fedeztem fel Vladimir Cosma román származású francia filmzeneszerzőt. Egyből három válogatás albumot is ajánlhatok: 1, 2, 3.

Ricegő pikszelek.

kedd, január 12, 2021

párlé vú

Történt az, hogy sokak, akiket letiltott a tuitter azért amiket írtak (persze mint arra egy tuit rávilágított, senkit nem azért tiltottak le, mert az optimális adózási rátát osztotta volna, vagy mondjuk a levegő tisztasági mutatóinak értelmezéséről értekezett volna) átment egy gyorsan létrejött párhuzamos cociális hálóra, a Parler-ra. Namost ez a háló működött is egy jó ideig, több-kevesebb problémával, egészen pár napig, amikor feltevődött, hogy Dídzsé átlovagol a tuitterről rá, ugyanis a tuitter kitiltotta ugye, meg azt hiszem, a kapitóliumnál történt események is kihozták a tagokból a legjobb énjüket. Erre gyorsan levette az applikációt mind az Apple mind a Google, így iPhonera már nem letölthető (de ha jól tudom, az Apple még nem ment el odáig, hogy a telefonon már letöltött applikációt letöröljön, ha azt kitiltja az áruházából), Androidon meg csak nehezen installálható (erről még kevesebbet tudok, Android nem a barátom). Ráadásul a párlé adatait tároló szolgáltató, az Amazon is beintett nekik és blokkolta az elérést, ezzel már a webről sem elérhető a rendszer (ha egyáltalán volt ilyen lehetőség, nem tudom). A lényeg az, hogy az it óriások egyszerűen egy szép napon elhatározták, hogy kinyírják ezt a társalgási platformot és meg is tették. Hogy mennyire játszottak össze, azt nem tudom, de megfigyelhető, hogy nagyjából úgy szokták ezt csinálni, hogyha valaki meghoz egy ilyen döntést és nem döngölik őket egyből a földbe, sem az emberek, sem a tőzsde, akkor a többi is felbátorodik és meghozza a döntést, mert egyébként ezek a döntések népszerűek sok ember körében, talán éppen több ember körében mint ahánynál népszerűtlenek és ezt valószínűleg az it óriások ki tudják számítani elég pontosan. Akkor itt most lehetne neheztelni, hogy mi lesz a szólásszabadsággal.

De.

A párlé esetében történt egy vicces fejlemény, mégpedig az, hogy nem volt éppen a legokosabban megtervezve a rendszer, komoly biztonsági rések voltak rajta és ezt most ki is használták és lerángatták pl az összes videót amit feltöltöttek az emberek rá. És gondolom, hogy a publikus és privát szövegekhez is hozzá tudnak férni előbb-utóbb, ha máshogy nem, hát majd az Amazon fogja őket elérhetővé tenni azoknak az embereknek a nyomozati ideje alatt, akiket a kapitóliumnál történtek után letartóztattak és gondolom sokuknak volt párlé felhasználója. Ez alapján a rengeteg adat alapján majd ki lehet elemezni, hogy mire is használták egyesek a szólásszabadságukat, vagy legalábbis azt, amiről azt hitték, hogy a szólásszabadságuk. És lehet, hogy kisűl, hogy jobb, ha erre a kényes időre megvonták a kommunikáció lehetőségét sokaktól, mert nem az optimális adózás módját találták volna fel a napokban. Persze, lehet huhogni, hogy még az is lehet, hogy most találták volna fel az optimális adórendszert és mi ebben megakadályoztuk őket és mennyit veszít ezzel az emberiség. Szerintem ennek viszont nagyon kicsi a valószínűsége, ugyanolyan kicsi, mint mondjuk annak, hogy a kvantum mechanika (amihez szintén nem értek) törvényei alapján hirtelen egy asztal székké alakuljon, az atomjai véletlenszerű átszervezésével. Szóval szerintem nem lehet megindokolni a kommunikáció tartalmával azt, hogy miért kellene megőrizni mindenképpen egyes emberek lehetőségét ahhoz, hogy szétkiáltsák az internet minden bugyrába a mondandójukat. Persze, az utcasarkon még mindig nyugodtan szétkiálthatják a mondandójukat, ha arra érdemes, még lehet hallgatóságot is fog gyűjteni maga köré.

Valamint.

Számomra az is érdekes, hogy ugye egyesek szerint a párlé adatainak felszippantása illegális, ugyanis az adatok birtokosai nem adták beleegyezésüket ehhez. Én nem vagyok jogász, szóval csak elképzeléseim vannak erről, de azokat azért leírom. Szóval értem én, hogy jogilag értelmezhető az, hogy valakinek adunk és másnak nem hozzáférést az adatainkhoz, de azért elvárható, hogy mi is megtegyünk mindent, hogy bárki aki képes beírni egy url-t a böngésző címsorába, ne férhessen hozzá bármihez, márpedig itt gyakorlatilag ez történt. Azért gondolom, hogy ez elvárható, mert a lakásunkra is teszünk ajtót és bezárjuk azt, nem mondhatjuk azt, hogy nem adtunk a rablónak jogot, hogy elvigye a mikrósütőt, ha mégis megpróbálunk ajtó nélkül élni és kirabolnak. Továbbá azt sem mondhatjuk, hogy csak azoknak adunk jogot az adatok eléréséhez, akik a mi applikációnkat használják, hiszen az csak egy technikai kérdés, hogy valaki az applikációt módosítja úgy, hogy felszippantsa az összes adatot, vagy ha már rájött arra, hogy hogyan kell felszippantani a sok adatot, akkor egy direktebb módot választ. Az applikációk feltörése pedig ha jól emlékszem, legálisnak lett kimondva, egyelőre még midenki olyan programot futtat a saját gépén amilyent le tud tölteni vagy meg tud írni, illetve hagyja ezt az operációs rendszer. Sajnos a dolgok ahogy haladnak, egyre kevésbé hagyják az operációs rendszerek, hogy azt csináljunk a gépünkkel amit akarunk, de érdekes módon amikor az Apple és a Microsoft rálépett erre az útra, kevesebben féltették a szólásszabadságot mint most.

Szóval nem lesz könnyű az elkövetkező idő, remélem azért jól alakulnak majd a dolgok, azért ezeket a problémákat pöttyet könnyebben megoldhatónak tartom mint mondjuk az eljövendő klímakatasztrófát. Bár lehet, hogy ez utóbbi lesz a megoldás az előbbire.

Na ez megint hosszabb lett mint akartam.

Zene. Mission Impossible marimbára.

Gliccs-művészet.

hétfő, január 11, 2021

lángos

Ez most nagyon programozós bejegyzés lesz, aki akarja, kihagyhatja.

Nem semmi, mennyi új programozási nyelv készül mostanában (és mindegyiknek -lang-ra végződő weboldala van). És mindegyik egész jó ötleteket tartalmaz és persze nagyja sosem válik széles körben használttá, de a népszerű nyelvek szépen átemelnek jó ötleteket amelyeket ezekben a kísérleti nyelvekben próbálnak ki.

Most pl. egy párhuzamos programozásra kitalált funkcionális nyelvet találtam, ami már sok éve készül és eléggé kiforrott is, az a neve, hogy futhark. A párhuzamos programozás alatt gpu-t kell érteni egyelőre, a funkcionális nyelv alatt meg nagyjából referenciális átlátszóság ami a legfontosabb, legalábbis amennyire én értettem. Jó lenne kipróbálni, lassan jön a grafika a játékban, de sajnos még nem támogat Vulkan-t, csak CUDA-t meg OpenCL-t, az pedig nem nyerő már.

Az a vicces, hogy lassan kifutok a linkelhető mósön dizájnerekből (hacsak nem kezdek neki keresni újakat), lehet programozási nyelvekre kéne linkelgetni, egy jó tucat érdekes nyelvet találtam mostanában.

Forganytúk. Bees and bombs.

Most nem zene lesz a jótúb rovatban, hanem Jonathan Pie brit komikus twitteres beszólását linkelném. Az a vicces, hogy megnéztem ezt a videót az automatikusan generált angol feliratokkal és az a durva, hogy 99%-ban helyes feliratot generált a youtube. Aztán megnéztem az én utolsó videómat is és hát az én szar kiejtésemet is 99%-ban felismerte a jótúb, szóval szerintem valamikor nemrég óriásit fejlődött a beszédfelismerőjük. Ami alapvetően jó, de persze lehet rosszra is használni, ha nagyon akarja Gúgel.

vasárnap, január 10, 2021

muszk milliárdjai

A napokban Muszk lett a leggazdagabb ember a világon. A Tesla elképesztően szárnyal, szerintem azért rendesen túl van értékelve, de az is lehet, hogy nem. Igazából az önvezetésen múlik az egész, ha meg tudják csinálni 3 évvel a konkurencia előtt, akkor óriásit fognak tarolni, ha nem, akkor azért beérik őket a régi autógyártók, főként ha összefognak rendesen. Nehéz megjósolni mennyi hiányzik még nekik a teljes önvezetéshez, de azért nem hinném, hogy több mint 5 évet tartana már. Valami óriási bravúrral még akár ennek az évnek a végére is összejöhet technikailag, persze utána még a törvénykezés is le kell reagálja.

Ugyanakkor meg jó az, hogy végre valaki olyan vezeti a leggazdagabbak listáját, aki nem a személyes adataink eladásából építette fel a birodalmát. Remélem ez az évtized tényleg nem arról fog már szólni, hogy az app gazdaságot építsük, egy csomó igazi problémán kéne már dolgozni, nem azon, hogy hogyan lehet legkönnyebben vicces videókat megosztani a barátainkkal.

Jó kis video mix 92-ből. Tiszta demó.

Gradiensek. Nyugtató.

szombat, január 09, 2021

twitter ohne dídzsé

Olyan történt amire kevesen számítottak, a Twitter letiltotta Trumpot egy jó időre, talán örökre. Mind a 80 millió követőjével.

Néhány szempont és a vélemenyem róluk.

Először is, a Twitternek joga van ezt tenni, hiszen nincs semmilyen törvény ami az elnöknek előjogokat adna a szociális médiában. Ráadásul benne van a Twitter használati feltételei között, hogy sok mindent nem szabad feltenni és Trump ezeket szépen megszegte és ezért vették le. Gondolom egyébként, hogy Trump (ezentúl Dídzsé, ezt a jelölést jobban szeretem erre a személyre) akár pert is indíthatna, hogy nem sértette meg a felhasználási szabályokat, de mivel olyan kevéssé szabályozott ez a terület, azt hiszem, a per végéig nem kötelesek visszaállítani a jogait és valószínűleg sokáig húzódna egy ilyen per, bár a Dídzsé ügyvédei az utóbbi időben nem sokat bírták a bíróságokon.

Másik dolog, hogy szólásszabadság. Nem, ez nem a szólásszabadság megsértése, azt ugyanis csak a kormányzat teheti meg, nem egy magáncég, illetve egy magáncég akkor, ha küld egy embert aki fejbevág amikor kezdesz hőbörögni az utcasarkon. Senkinek nincs joga egy céget arra kötelezni, hogy a hőbörgéseit közölje. Még csak a nem hőbörgéseidet sem köteles senkinek közölnie, de persze arra régen rájöttek, hogy az értelmes diskurzus mindenkinek jó, de azt hiszem, jelen esetben nagyon nem erről van szó.

Ez pedig oda visz, hogy azért mégis csak egy nagyon fontos figura ez a Dídzsé, talán mégis csak speciálisan kéne kezelni, még ha erre nincs is jelenleg kidolgozva a törvényi keret. Nos, nem. Először is, Dídzsé bármikor tarthat sajtótájékoztatót, kimegy a kertbe és rögtön ott terem egy halom újságíró, csak velük az a baj, hogy nem pont azt írják le amit mondott és ráadásul még kérdéseket is tesznek fel. Vagy ha akarja, az irodájába hívhat egy-két-három tévéstábot amelyek leadják azt amit mond (legalábbis egy ideig). És persze kommunikálhat a klasszikusabb módon is, ahogy az előtte levő 44 elnök tette, sajtóközlemények kiadásával. Sehol nem írja, hogy Dídzsének 280 karakteres üzenetekkel kéne a népét traktálnia éjjel háromkor. Szerintem jobbat is tenne, neki is, a népnek is, ha kicsit átgondoltabb bekezdéseket gyártana és összefüggőeket. Azt hiszem, hogy végül is ez a legjobb indok arra, hogy miért lehetett kitiltani Dídzsét. Mert ha valami oltári minőségi kontentot tolt volna, ami nélkül az emberiség szegényebb lenne, akkor talán morálisan védhető lenne, hogy mindenképpen szükségünk van rá, de amit ő csinált, azzal nem hogy nyert az emberiség, hanem veszített és ezért egyébként már rég le kellett volna tiltani. Hadd tegyünk a közösségi médiába csak olyan dolgokat, amelyek a közösséget szolgálják, ha valaki nyomni akarja a hülyeségeit, akkor azt csinálja saját szakállára.

Mi lesz majd, ha egy olyan fickótól veszi el a Twitter a hangot, aki engem érdekel? Akkor majd olvasom a sajtóközleményeit! Én amúgy sem követtem Dídzsét, de persze rendesen beszivárgott az általam követett emberek tweetjeibe, így akarva akaratlan olvastam miket ír, de szerencsére hallani már nem kellett.

Mi lesz a mémekkel? Majd meglesznek valahogy.

Szóval csak azt akarom írni, hogy én teljesen egyetértek ezzel a lépéssel.

Ugyanakkor, szerintem sem okés, hogy hagytak néhány magáncéget ekkora befolyásra szert tenni az emberek kommunikációjában. Így 2021-re kiderült, hogy az emberek akarnak egymással kommunikálni elektronikus úton és szociális hálokat kialakítani, ezt a feladatot át kéne vegye az állam, legalábbis a fenntartás részt, a fejlesztést pedig bizzák csak a nyílt forráskód híveire, szerintem ez beindítaná az utóbbi időben erősen befékezett innovációt is, ami a közösségi médiát illeti. Meg kéne érteni, hogy ez nem az a dolog, amiből pénzt kéne csinálni, küldjük vissza a reklámokat az újságokba és a tévébe (és a jótúbra is) és felejtsük el a fészbuk és tuitter érát.

Egyébként a napokban töltötte be Miyazaki mester a 80 évet és ennek örömére a Ghibli publikált egy csomó képet a filmjeiből amelyeket elvileg bárki felhasználhat, ésszerű keretek között. Remélem ez a poszt nem szegi meg ezeket a feltételeket. A kép elérhető itt. A gyüjtemény pedig itt. A Totoro meg a legjobb!!!

péntek, január 08, 2021

fene nagy demokrácia

Akarok írni sokat arról, hogy a demokrácia nehéz dolog és a jó kormányzás helyett mostanában már inkább fék nyúzban versenyeznek a jelöltek. Lassan már törvényt kell hozni, hogy ne leheseen diszkriminálni azokkal szemben akik egyik vagy másik fék dologban hisznek. Itt az ideje, hogy a HR-esek az emberek fék nyúz megosztásai alapján válasszák ki az alkalmazottakat.

Szééééép úúúúj vilááááááág.

Képek.

csütörtök, január 07, 2021

a forradalom véget ért

A tegnapi forradalom nem tartott sokáig, nem igazán értették az emberek, hogy mit is csinálnak ott, vagy csak a vezetőik hátráltak ki mögülük az utolsó percben. Azt hiszem, nagyon rossz lesz azoknak akik odamentek, de legalább a világ gazdagodott néhány új mémmel és akinek még voltak pozitív illúziói Amerikával kapcsolatban, most újra próbára tehette őket.

Egyébként én a békés mémek híve vagyok és a régiek és újak kombinálásaban is rengeteg lehetőség van még, hogy arról ne is beszéljünk, hogy nemsokára már a mesterséges intelligencia is be fog segíteni a mémgyártásban.

Szóval akkor régi mém (Ievan Polka) és az új (vájbelő cica) kombinációja ma a jótúb ajánlás: első verzió és második verzió.

Mósönnek pedig Erica Anderson.

szerda, január 06, 2021

széennenn

Persze, hogy a CNN-t nézem, ahogy az emberek elfoglalták a kapitólium lépcsőjét. Ez nem lehet egy igazi forradalom, mert a forradalmat nem fogják a tévében mutatni. Meg amúgy is régen volt már olyanra példa az AEÁ területén. Legalábbis olyan régimódi forradalom. A mesterséges intelligencia forradalma ugye most zajlik és a fék nyúz forradalma is itt van már. És az mrns vakcinák forradalma is itt van. Igazából, rengeteg jóféle forradalomnak lehetünk tanúi. Néha vannak rothadt almák is a kosárban.

Zene ma nem lesz, mert nem hallgattam semmit, de komolyan.

Internetes művész van, mert hosszú a lista.

kedd, január 05, 2021

az új kormányról es...

Én nagyon szkeptikusan figyelem a román politikát. Szerencsére kezdek lejönni a témáról és esténként hírek helyett már filmet választok, nappal persze a programozás mellett jó egy-két hírportált is nyitva tartani. Remélem nemsokára ezek is egyre kevéssé fogják elvonni a figyelmemet.

Szóval akartam arról is írni, hogy az új kormányban van egy-két olyan meglepetés, ami jól hangzik egyelőre, aztán persze meglátjuk, mi sűl ki belőle.

Egészen pontosan rájuk gondolok: Cătălin Drulă, szállítási miniszter, mert a Pro Infrastructura alapítvány tagja volt, akik úgy tűnt, komolyan követték az infrastruktúrális fejlesztéseket. Rajta kívűl még Alexandru Nazare pénzügyminiszternél és Claudiu Năsui gazdasági miniszternél jó pont, hogy külföldön tanultak és Ciprian Teleman kutatási miniszternél, hogy van cége ami mesterséges intelligenciával foglalkozik.

Na, itt legalább van potenciál, hogy élnek-e vele, az majd eldől. Még van jó 10 év gatyába rázni ezt az országot, utána már csak egy stratégia marad, eladni a földet, a vizet és a levegőt, de valószínűleg ez csak egy generáció számára biztosít kellemes megélhetést, ebbe egyébként egy kicsit én is belelógok majd. Utána meg, vízözön, de legalább majd mesterséges intelligencia fog segíteni jó kibúvókat kitalálni, miért nem csináltuk jobban.

Jó kis játékzene.

Jó kis mósön dizájn.

hétfő, január 04, 2021

töltelékes blog

Eldöntöttem, hogy januárban minden nap fogok blogot írni.

Ma semmi ötletem nincs, ami tetszene is, úgyhogy töltelék lesz megint. Az ilyenkor amúgy is népszerű, még maradt néhány gondolatfoszlány a karácsonyról, amikor aztán dúskáltunk a gondolatokban, mert semmi más dolgunk nem volt.

Azt olvastam valahol, hogy azért boomol most a kriptó, mert jön a szabályozás és most még előtte meg akarnak a nagy játékosok szabadulni a kriptó tartalékaiktól.

Ezt utálom talán a leginkább a kapitalizmusban (na jó, most nem gondoltam végig, hogy van-e valami amit jobban utálok, meglehet, de most ez kezdésnek jó). Hogy úgy tesz, mintha teljes információs játék lenne, közben meg nem az és az aktorok megtanulták a háttérinformációkat kihasználni és közben meg messiásként tetszelegnek, akik rajta tartják a kezüket a piac ütőerén. Közben pedig csak a szabályozás ütőerén tartják a kezüket, azt viszont vasmarokkal tartják.

Az igazi kapitalizmus önszabályozó kéne legyen, a tőke érdeke kéne legyen, hogy a piacon is legyen sok tőkeerős szereplő akik felnyalják azt a sok terméket és nem az ólmot a benzinből. Ha jól emlékszem, ez az Ayn Rand objektivizmusának a lényege, de ma már mindenki kikacagja őt és valószínűleg joggal. Ez még annál is nagyobb utópia, mint hogy egy mesterséges intelligencia ki tudja számítani azt, hogy mi a jó nekünk (bár egyesek ugye azért sírnak, hogy a figyelmünket azért nagyon le tudja kötni, még ha az nem is jó nekünk). Szóval akkor szabályozni kell a piacot, de a szabályozás újabb kiskapukat nyújt a tőkének, hogy mocskosan játsszon.

Azért én mégis úgy gondolom, hogy meg kéne adni az esélyt a mesterséges intelligenciának, hogy ő irányítsa a dolgokat és ossza el a javakat.

Szerintem a mesterséges intelligencia is futna a kriptótól mint a tűztől. Tényleg nem értem mi az értelme bitkoint venni. Na jó, itt kicsit összemosom a dolgokat, ugyanis van olyan kriptó, amely a hasznos számítások elvégzésére alapoz, bár nem értem miért éri meg mellette fenntartani az egész blockchaint, de jobb ha abbahagyom itt, mert tényleg nem értek hozzá és nem is igazán érdekel.

Egyszer majd leírom, hogy mit gondolok a spekulatív befektetésekről. Egyébként meg nem túl érdekes a véleményem, a fővonalbeli gazdasági dogmával megegyező, bár lehet, hogy olyan nem is létezik.

Próbálok jó zenét linkelni, jó?

És képeket is.

Így hamarabb eltelik ez a hónap.

vasárnap, január 03, 2021

hosszú a zút széfé és ellá között

Van itt egy 15 perces videó amiben gyorsítva végig megy egy Tesla San Francisco és Los Angeles között (~600 km), persze kell neki kétszer is megállni tölteni és ezt a sofőr intézi. Ez azért már nem semmi. Az, hogy év végéig beindul-e végre a Tecla robotaxi szolgáltatása, azért még mindig elég valószínűtlen, de szerintem jó úton vannak az 5 éven belüli beindításhoz. Márpedig az óriási változást fog hozni, illetve talán már nem is lesz nagy változás, csak a koronavírus által beindított kirajzási folyamatokat fogja még inkább segíteni.

Ja, és tavaly fél milla autót adott el a Tecla és Muszk szerint az évtized végére évi 20 millát fog eladni. Na ezt még meglátjuk.

Egyébként én nem vagyok sem Muszk se Tecla fan, de azért amiben jók abban jók. És nagyon szeretném már, hogy ne legyenek a járdák csurig tömve legyenek autókkal. Menjenek csak szépen aludni valami nagy földalatti garázsba, persze maguktól. Nappal meg robotaxizzanak.

És közben nézzenek japán kísérleti filmeket.

szombat, január 02, 2021

a robotzsaru már a zsebünkben van

Még mindig robotzsaru. Ugyanis a tegnapi csipes monológ után jutott eszembe, hogy a csip már a zsebünkben van, úgy hívják, okostelefon.

Az okostelefon követi azt, hogy hova megyünk, mivel megyünk, kikkel találkozunk, mit beszélünk. Ezen kívül azt is tudja, hogy előtte mit gondoltunk és azt is, hogy utána mit gondoltunk. Na jó, ez utóbbit nem igazán, csak egy kicsit, de az már egyre többre elég. És ami a legrosszabb, hogy fogalmunk sincs, hogy kinek a kezébe kerülnek ezek az adatok és mit csinálnak vele. Egyelőre úgy tűnik, hogy nem sokat csinálnak, csak hirdetések hatékonyabb terítéséhez használják, de ez ki tudja meddig marad így, ha egyáltalán igaz még.

Mennyivel jobb lenne, ha egy filozófus király (definíció szerint mesterséges intelligencia :)) által vezetett állam bácsi férne hozzá ezekhez az adatokhoz és alkotmányban garantált jogaink lennének a felhasználásukkal kapcsolatban.

Persze, most van megoldás, dobjuk el az okostelefont, de ez már ma sem egy járható út és a jövőben még kevésbé lesz járható.

Persze megértem, aki a mostani államelnökből extrapolálva azt mondja, hogy akkor már inkább a Zukk tudja, hogy merre jártam és mennyit, de ennek nem kéne így lennie és az utópia egyik feltétele az lesz, hogy nem is lesz így. Nem lesznek többé Zukkok, se Donáld Dzsék, se milliomosok, se milliárdosok, se trilliárdosok. Algoritmikus garanciák lesznek, amelyek még az alkotmányosoknál is jobbak.

365gifek.

péntek, január 01, 2021

a robotzsaru újra fényképez

Miért van az, hogy amikor feltesz a Boston Dynamics egy újabb robotos videót, egy csomó ember egyből a robotzsarura asszociál és arra, hogy el fognak minket nyomni ezekkel a robotokkal és nem arra, hogy ezek a robotok fogják megművelni a földeket, kimenteni az embereket az égő házakból, karban tartani azokat az épületeket amelyeket nem akarunk 3d nyomtatni? Sőt, egyesek már arra is asszociáltak, hogy milyen gonoszul ellopta a Boston Dynamics a tánclépésket, biztos azokért nem fizetett licenszdíjat, pedig a zenéért pedig biztosan igen.

Nem értem miért kell mindenben a rosszat látni. Még én sem látom mindenben a rosszat.

Egyébként pedig a robotzsarút csak úgy fogjuk elfogadni valószínűleg, ha nem tud majd halálos sebet okozni. Nem is tudom, miért kéne neki, hiszen nem él, nincs amit megvédjen. Elég csak az, ha dokumentálja a bűncselekményt, mondjuk videófelvétellel és persze megkéri az elkövetőt, hogy szépen kísérje be a rendőrségre. Ha az elkövető nem kíséri be a rendőrségre, akkor zárolják a bankszámláját és utána már csak kéregetésből fog tudni megélni. Persze szükség lesz majd egy nagyon kis méretű emberi rendőrségre, ami képes letartóztatni az olyan bűnözőket, akik nem akarnak saját maguktól atadni magukat a rendőrségnek, de szerintem ez elhanyagolható dolog lesz. Amúgy is, mivel ezek a robotok mindenkinek előállítják majd az élethez szükséges alapvető feltételeket, drasztikusan csökkenni fog a bűnözés is. Persze, mindig lesznek okosabbak a kelleténél, de nem hinném, hogy gondot fognak okozni.

Ha már ott tartunk, hogy azonosítás, szerintem valószínűleg mindenki kap majd csipet, amivel nyomon lehet követni a rádió tartományban is a helyét, amit persze majd mindig összevetnek a fény látható tartományában meghatározható térbeli helyével és azt hiszem, az emberek be fogják adni a derekukat ennek a rendszernek. Az elvnek már rég beadtuk a derekunkat amikor elfogadtuk a műanyagból készült azonosító kártyákat, amelyeket speciális ügynökök ellenőriznek alkalomadtán. Ez a csipes megoldás csak annyiban különbözik, hogy az ügynökök mindenhol jelen vannak és mindig ellenőriznek, cserébe viszont ezt annyira diszkréten teszik, hogy messze kevesebb kellemetlenséggel jár mint a mostani megoldás. Márpedig az egész modern életünk erről szól, minél kevesebb kellemetlenséget...

Jótúb. Tetrisz puha testekből.

GIF. Pi-sclices.