hétfő, november 30, 2020

proteinek sirűlése

Huh, állítólag a Dípmájnd megoldotta a proteinek sirűlését. Én annyira nem értek ehhez, de tényleg nagyon komoly eredménynek számít. Reméljük pár év múlva sikerül gyorsítottan fotoszintetizáló fákat tervezni a segítségével és hoppá megoldjuk seperc alatt az éghajlatváltozást.

Egyébként ez megint egy olyan eredmény, amiben a mesterséges intelligencia mostani legmenőbb módszere, a díp lörning előre hozta a megoldást néhány évtizeddel, legutóbb ugye a go-ról volt szó ilyen kontextusban. Mondjuk tuti, hogy az átlagember még annyira sem tud proteint siríteni mint go-t játszani.

Szóval ha valaki azt mondja, hogy a mesterséges intelligencia "ezt" vagy "azt" nem fogja soha megoldani, mert az túl bonyolult, akkor újabb feladattípus esetén tévedett egy bődületeset. Jelen esetben 4 év és pár tucat ember kellett a megoldáshoz meg a módszerek és gépek eszeveszett javulása az utóbbi időben. És van egy titkom, amit most megsúgok: a mostani módszerek és gépek nevetségesen egyszerűnek fognak tűnni 5-10 év múlva.

Jótúbban egy kis grafikát ajánlok, na az lesz a szuper menő, ha ez end to end díp lesz.

az iráni atomtudós halála

Nagyon durva, ahogy meggyilkolták az iráni fő atomtudóst. Állítólag egy távvezérelt autóból lőtték le, amikor kiszállt megnézni, hogy mi történik az autójával amire lövéseket adtak le. Ráadásul az autót felrobbantották amiután befejzte a feladatát. Nem gondoltam, hogy idén belépünk ebbe a típusú terrorista háborúba, de nem hiszem, hogy jól fog végződni azoknak akik azt hiszik, hogy dominánsak ezen a területen.

Hallgassatok Chet Bakert, szerencsére ez a gonosz jótúb tele van vele.

vasárnap, november 29, 2020

fék nyúz és vallás

Mostanában az egyik kedvenc gondolkodóm Joscha Bach, aki egyébként mesterséges intelligencia kutató, de a járatlan útat választotta és a kogníció elméleteinek tesztelésével és gyártásával foglalkozik ahelyett, hogy díp lörninget nyomná.

Egyszer megpróbálom majd összefoglalni az elméletét a fizikai valóságról és a benne élő emberről, remélem nagyjából sikerül és nem értem nagyon félre. Most egyébként egyetértek vele ebben a kérdésben, bár régóta nem foglalkoztatott a téma, már nem is emlékszem igazán, azelőtt mit is gondoltam erről.

Most valamikor olvastam/hallottam tőle egy gondolatot, hogy a vallás arra jó (illetve arra is, illetve talán csak a vallásban a mítoszok, de nem tudom mi van más mint mítosz a vallásban, az alapvető etikát le lehet teremtő nélkül is vezetni), hogy gyorsan ki lehessen választani azokat az embereket akik a csoportunkba tartoznak, mert ugye egy helyen nagyjából egy vallás uralkodott. Ezt úgy éri el, hogy olyan dolgokat fogad el igaznak, amelyeket egy ember véletlenszerű módon nem fogadhatna el igaznak, csakis hosszabb vagy rövidebb indoktrináció útján, szóval akkor velünk van. Ő nem beszél erről, de gondolom ez az egész még az írott történelem előtt alakult ki, amikor feltalálták az emberek az első vallásokat. Ugye a nyelvnek is van ilyen szerepe, de most ez mellékszál...

Ma pedig hozzátevődött az, hogy a mostani fék nyúz áradatnak is ilyen megjelölő szerepe van, az emberek tudják, hogy nincs valami rendben ezzel a dologgal, de mivel közösségbe akarnak tartozni, ezért elhiszik ugyanazokat a fék nyúzokat mint a közösségük. Még akkor is hisznek bennük, ha bebizonyítjuk nekik, hogy fék nyúzról van szó, mert az egész nem az igazságról szól, hanem a közösségről.

Ez nekem most éppen óriási felismerés. Nem lehet háborúzni a fék nyúz ellen, illetve nem lehet megnyerni.

Az a baj, hogy amikor valaki egy fék nyúzban hisz, akkor megkérdőjeleződik minden más alapvető dologban a hite is. Arra, hogy Soros egy titkos nemzetközi összeesküvés tagja amely ki akarja írtani a fehér embert Európából és arra, hogy a Föld gömbölyű és a Nap körül kering ugyanúgy csak közvetett bizonyítékaink vannak (legtöbbünknek, bár ez utóbbit egyesek tényleg látták az űrből). Mindenkinek joga van elfogadni az első állítást és elutasítani a másodikat. A mai civilizáció lehetővé teszi, hogy a szekeret fogjuk a ló elé és a hitünk a mesében ne öljön meg minket nagyon hamar, sőt, mostanában sokan azok is meghalnak, akik nem hisznek a mesében, mert egy olyan közösségben élnek amelynek legtöbb tagja még mindig hisz. De a meséskönyveket nem lehet elégetni, mert mindenkinek joga van a saját meséihez.

Nem tudom mit hoz a jövő, ha erre a jelenre építjük fel. A pusza lét is már egy elég nagy ajándék és elég nagy átok is.

Joscha és a gpt3.

szombat, november 28, 2020

jótúb vs. közgazdaságtan

Én nem nagyon tudok közgázul. Valamikor tanultam a suliban (a Saliban). Azért kénytelen vagyok elméleteket szőni róla, hogy megértsem a világot. Jobb szeretném, ha jobban értenék hozzá, de lusta vagyok egy könyvet elolvasni.

Szóval ma reggel az pattant ki a fejemből, hogy mi lenne, ha a jótúbbal modelleznénk a közgazdaságot. Mindkettőben az emberek az aktorok, akiket racionálisnak gondolunk, de nem nagyon azok (mondjuk jótúbból megélni lehet, hogy ugyanolyan racionális döntés mint mondjuk zongorázásból). Mindkettőben vannak alapszükségletek (kaja vs. zene) és magasabb rendű szükségletek (filmnézés vs. cicás videó nézés). Mindkettőben nehéz valami újjal betörni, de azért sokan próbálkoznak (pl. wafer méretű deep learning processzorok vs. New York ingatlanpiac elemző kovid idején). Mindkettő a kapitalizmusra épül és a vesztébe rohan. Mindkettőben egyre inkább megéri hazudni és csalni.

Most ennyi, hirtelen elfogyott a kedvem a további párhuzamoktól. Ha valakinek van valami vicces ötlete, nyugodtan megoszthatja kommentben.

Még egy dolog. A jótúbon sokkal gyorsabban telik az idő mint a való világban. Lehet, hogy már a jövőben járunk ott? Érdemes odafigyelni a dinamikára.

Eyes on me.

péntek, november 27, 2020

dmca

Komolyan, unom, hogy mindig az van, amit a hülyék akarnak. Vicces ez az egész DMCA dolog, hogy rászálltak már a streamerekre is. Az egész világ úgy táncol ahogy ők fütyölnek. Azt fogják elérni, hogy lesznek "streamer friendly" helyek a városban, ahol nem DMCA zenék mennek és "fan friendly" helyek, ahol meg DMCA zenék mennek. Aztán majd az egyik tábor nyerni fog. Vajon melyik?

Meg aztán, gondolom lesz majd technikai megoldás, ami egyszerűen kiszűri valós időben a streamből a DMCA stuffot és amikor bekapcsolják, összedől az üzleti modelljük egyik napról a másikra és kirúgják az egész bagázst mert eljátszották azt a kevés jószándékot is, ha még van olyasmi.

Attila most éppen élőben.

csütörtök, november 26, 2020

offisz pontgyűjtő játék

Nem semmi, hogy a mikrószoft a felhős offiszba pontgyűjtögetős rendszert épített ami kiértékeli egy felhasználó tevékenységét. Ami még hihetetlenebb, hogy ezt még használni is fogják, hogy offiszt használó alkalmazottakat kiértékeljenek. Néhány év és a vizsuál stúdióba is benyomják és integrálják majd a githubbal és a ticketelő rendszerrel és ha bugot találnak a kopipésztelt kódban, akkor repülünk a señor fejlesztői pozíciónkból. Remélem addig azért összeomlik a kapitalizmus. Jó lenne még valami poénosat írni, de eléggé le vagyok hidalva.

Jótúb, egy kis David Lynch autóreklám a szép új jövőhöz.

szerda, november 25, 2020

mégis

Azért csak írok egy rövidebbet, mint amennyit írni kellene. Mármint arról, amit egy csomót kéne magyarázni premissza ügyileg, hogy ne tűnjön teljes fejetlenségnek. Értem én már, hogy általában ha valami fejetlenségnek tűnik, akkor általában a szerzőnek nem volt ideje vagy kedve rendesen kibontani a dolgokat. Még nálam is, bár én szeretem a fejetlenségeket is, főként a nyelvtani botlásokat, de az ugye csak azért van, hogy ne lehessen tudni, hogy mi a szándékos botlás és mi nem. Vagy mégse. Vagy mégis, de inkább a gépeknek szánom, amelyek évtizedek múltán próbálják megfejteni, hogy mit is írtam én ide.

Szóval arról akarok írni, hogy hogyan képzelem én el a szép jövőt, a zutópiát. Illetve ennek most egy feltételét, azt, hogy szervezzük meg az életet a városokban, illetve talán az egész országban.

Szóval én úgy gondolom, hogy a szimmetrikus megfigyelési társadalom kívánatos lenne ahhoz képest ami most van, azaz az asszimetrikus megfigyelési társadalom. Most ugye az van, hogy kevesen (a megfigyelési szervek és ugye az it óriások) figyelnek meg sokakat. Én azt szeretném, ha olyan infrastruktúrát fejlesztenénk ki, amelyben a közterületen mindent megfigyelnek a kamerák, hőmérséklet, gáz, por és egyéb szenzorok. Viszont otthon, meg a telefonunkon senki nem figyel meg minket. Arról most nem fogok írni, hogy mit jelent az, hogy nem figyelnek meg a telefonunkon és számítógépünkön és, hogy miként lehetne elérni ezt.

Azért lenne jó, ha mindent megfigyelnének, tárolnának és elemeznének ami közterületen történik, mert így nagyon sok dologról sokkal többet tudnánk meg és a mennyiség minőséghez is vezetne. Ez nem csak azt jelentené, hogy egyből meglátnánk az utakon képződő gödröket, hanem azt is, hogy az emberek tüdejére káros anyagokat tudnánk mérni, valamint azt is, hogy kit mennyi káros anyag érte, mennyire sikerült a tüdejének kigyógúlnia ebből és akár ajánlásokat is tehetnénk, hogy mikor hova és hova nem ajánlatos menni. Persze, ettől ő még mehet olyan helyre, ahol sok a por, de akkor néhány év múlva jönne az ajánlás, hogy menjen szépen tüdőgyógyászhoz és az ottani eredmények is bekerülnének az adatbázisba, de az persze rajta múlna, hogy mit oszt meg ebből.

Továbbá úgy gondolom, a rendőrködés is teljesen átalakulna egy ilyen rendszerben, sok bűntettben az ítélet automatikus lehetne, ugyanis a bizonyítékok rendelkezésre állnának, akár három különböző szögből is. Nem mintha az emberek ebben a jövőben még autót vezetnének, azt már csak is az autó végezné és így olyan szintű szinkronizáció jöhetne létre az autók között, ami sokkal költséghatékonyabb lehetne mint a mostani. Úgy gondolom, egy csomó más bűncselekmény is eltűnne, amelyeket köztereken követünk el, mert sokkal egyszerűbb lenne a felelősségre vonás.

Egy ilyen világban nem lenne szükség politikusokra, akik sajnos a mai világban megtanulták, hogy a megválasztás módja inkább a választók hülyítése révén esélyes, mint a jó döntések hozatalán. Modellezőkre lenne szükség, akik a jelen legjobb leírását teszik lehetővé ami alapján jósolni lehetne a jövőt és jobban megérteni a múltat. Akár több modell is létezhetne, természetesen több célfüggvény, ugyanis én azt hiszem, inkább arra kéne optimalizálni, hogy az emberek mennyit mosolyognak és játszanak a gyerekeikkel a tereken, mint hogy éppen mennyit mutat a gdp nevű mutató. De azt senki sem méri jelenleg, hogy mennyit mosolyognak az emberek, azt mondjuk igen, hogy hány szivecskét lőnek twitteren és hányat lájkolnak fészbukkon, de az nem ugyanaz.

Szerintem a klímaváltozás hatására az emberek egyre nagyobb városokba fognak tömörülni, amelyeket lesz elég pénz a megfelelő védelmmel felruházni. Ha nem válik sokkal hatékonyabbá a rendőrködés és a város tervezés és vezetés, mondjuk az általam felvázolt módon, akkor szerintem bukta lesz a dologból és disztópiának fogjuk nevezni a jövőt. De ha valakinek van valamilyen ötlete, hogy hogyan lehetne más módon - mint a mérés és döntéshozatal digitalizálása - megoldani ezeket a problémákat, akkor megoszhatja kommentben.

Jótúb a tokiói zajról, a jótúb ajánlotta, én ajánlom tovább ezen a mai szent napon.

kedd, november 24, 2020

mégsem

Nagyon gondolkodtam, hogy írjak valami bevezetőt ahhoz, hogy a komolyabb bejegyzéseket jobban lehessen érteni. Még politikáról is akartam írni. Közben persze még rágtam ezt a dolgot és megint úgy döntöttem, hogy inkább kihagyom, jobb ez mindenkinek.

Úgyhogy visszatérünk szépen a mesterséges intelligenciához, a sci-fi-hez, a filmekhez meg a jótúbhoz.

Ja, meg lehet, hogy a nap elején fogok ezentúl bejegyzést írni, ha már magam oszthatom be a napi programot.

Itt egy videó a jövőbeli orosz farmról. Jó.

kedd, november 17, 2020

axiómák

Kéne néhány mostani dologról írni, mint mondjuk a koronavírus járvány, meg a választások, az itthoni. De attól félek, hogy félre fogják érteni, mert mostanában mindenki imád mindent félreérteni, mert akkor mehet a skandallum. Ezért arra gondoltam, hogy előtte tisztáznom kéne néhány fogalmat, de az a baj, hogy úgy érzem, azokat is félre fogják érteni. Meg aztán, az első fogalom ami eszembe jutott az élet értéke és bár megy a narratíva rendesen a fejemben, amikor le akarom írni, valahogy mégis kicsit erősnek érződik az élet értelméről filózni absztraktan. Lehet, hogy holnap menni fog, lehet nem, ma mindenesetre már hanyagolom.

hétfő, november 16, 2020

crew-1

Wow, felröppent a SpaceX első hivatalos emberes zűrkapszulája az ISS-hez, a Crew-1 misszió. Ha a Teslahoz hasonlóan a SpaceX is meg tudná ezerszerezni a járműparkját 10 év alatt, akkor lehet a Holdon ihatnám meg azt a sok láda sört amit az emberi szintű mesterséges intelligencia 2029-es eljövetelét helyesen jósló fogadásommal nyernék.

Jótúb. Jó kis rövidfilmet készített néhány amatőr filmes Peter Watts Blindsight című könyvéből inspirálódva, amit én is olvastam 2012-ben amikor Bukarestben dolgoztam. Lehet csak véletlen egybeesés, de valahogy mindig fura könyveket sikerül olvasnom, amikor távol otthontól kell dolgoznom és vágyom haza, pl. a Valis Ditzingenben került sorra egy kis hotelszobában és néha nem voltam tisztában azzal, hogy most álmodom, hogy olvasok, vagy tényleg ez van a könyvben leírva. Sajnos mostanában twitterezni szoktam álmomban néha, de még semmit nem retweeteltem, hogy tudjam mi olyan jó az álomban twitterezésből.

vasárnap, november 15, 2020

újabb román tragédia

Ha kimarad egy napi bejegyzés, az jó. Jó nekem, mert semmi olyan nem történt, amiről írni kéne (vagy ritkább esetben, de azért cenzúrázom magam). Jó a blognak, mert nem kerül bele újabb butaság, nem közeleg a vég, amikor letörlöm.

Ma nem ilyen nap van.

Történt, hogy Piatra Neamţ-on tűz ütött ki az intenzív osztályon ahol a koronavírusos betegeket kezelték és tíz beteg meghalt, a gárdás orvost, aki szintén égési sérüléseket szenvedett, már el is szállították Belgiumba, ott nagyobb eséllyel él túl.

Erre a hős egészségügyi miniszter kijelenti, hogy mindenki hibás az esetért, amiért elfogadtuk, hogy az utóbbi 30 évben tönkremenjen a román egészségügyi rendszer. Na most ez akkora baromság, hogy muszáj volt ma erről írnom. Elvégre reprezentációs demokráciában élünk, három hét múlva választanunk kell, hogy kire bízzuk a törvényhozás jogát, ahelyett, hogy mi gyakorolnánk, szóval nem tudom, mi a francot tehettem volna én, hogy megakadályozzam ezt a tragédiát? Egyetlen jogom az, hogy kimondhatom a véleményem és tüntethetek, de ez utóbbit most még fel is függesztették. De azt megígérem, ha valaki tüntetni hív a rendszer ellen, szíves örömest menni fogok. Emlékszem, milyen jókat tüntettünk Verespatakért minden vasárnap még Ponta idején. Itt az ideje, hogy újra nekifogjunk...

péntek, november 13, 2020

40

Ma lettem 40 éves.

Nem nagyon akartam erről írni, mert nem tudom mit kéne írnom róla. Nekem ezek a születésnapok sosem mentek jól és azt hiszem sosem történt a nulladikon kívül olyan esemény a születésnapomon ami egy kicsit is befolyásolta volna az életem. Az első számítógépemet karácsonyra kaptam...

Ugyanakkor meg tudom, hogy nagy nap ez, eléggé öszintétlen lenne nem erről írni ma. Ugyanakkor ez egy csöppet sem érdekel. De azért az írás egy kicsit mégis rólam szól, azt akarom leginkább betűkbe szedni, hogy hogyan változik a világképem és hát ezt lehetne ilyen napokon összefoglalni, de egyrészt a régi világképemet nem írtam le, másrészt meg bár nagyjából emlékszem rá, azért annyira mégsem. Meg talán az összegzés nem is kell publikus legyen, bizonyára mindenki másféle változást lát abban a kevés infóban ami nyilvános.

Most éppen úgy látom, hogy vesztébe robog a világ és nagyjából senki sem tud semmit ellene tenni, mert sokaknak úgy tűnhet, hogy a világvége nem is olyan veszélyes. Sajnos szerintem veszélyesebb, mint azt akár én gondolnám és ez a paradox eléggé kikészít, de nincs mit tenni. Rengeteg áramot fogyaszt a gépem amíg ezt írom, de legalább nem repülőn teszem.

Jűtúb. Nem semmi, egyeseket lehet nézni, ahogy tanulnak a könyvtárban.

csütörtök, november 12, 2020

gúgel fotósz

Ha néha kimarad egy nap, akkor nincs semmi, csak rosszul osztottam be az időm. Sajnos ez elég gyakran előfordul.

Ma kaptam emailt, hogy 2021 június 1-től megszűnik a gúgel fotósz eddigi ingyenes szolgáltatása és amit ezentúl kapunk ingyen az vajmi kevés. Tudtam, hogy nem tarthat örökké ez a dolog, de az utóbbi két évben nagyon rácuppantam a gúgel fotószra és igen fogom sajnálni, hogy elveszítem ezt a jó kis játékszert. Túl jó volt ahhoz, hogy nyereséges legyen, ezt megértem. Ha véletlenül úgy döntenék majd, hogy fizetek valamilyen online fotós szolgálatért, azért majd rendesen összevetem a flickrrel, persze annak nincs olyan jó kis vr appja amiben nézhetem a jó kis vr180 fotókat amiket készítettem (a videók már nem mennek, szépen lerohadnak ezek a szolgáltatások).

Szomorú vagyok.

hétfő, november 09, 2020

a zönvezető autók

A Tesla meg fogja csinálni az önvezető autóját, talán már meg is csinálta, csak még nincs kész a szoftver update. Ez a zseniális a Teslaban, hogy egy szoftver update fogja valószínűleg elhozni.

Ez olyan komoly kijelentés, hogy többet nem is írnék róla, de gondolom ezzel sem újat nem mondtam, sem meg nem győztem senkit. Szerencsére egyik sem célom most, hanem csak az, hogy meglegyen a napi egy bejegyzés, ami célnak egyébként elég buta. Persze, nem sokkal butább mint egy csomó más cél, mint például péntek este seggrészegre inni magad.

Na jó, szóval ha valaki hisz a megfigyelési kapitalizmusban, akkor hinnie kell az önvezető autókban is, hiszen azok csak az út és a járókelők megfigyelési kapitalizmusa.

Arról persze nem értekeztem, hogy mennyi idő múlva jönnek el az önvezető autók. Remélem minél hamarabb, de nem csak a technológián múlik a dolog és azokról aztán pláne nem tudok értekezni. A nagy autógyártók már így is szabotálják a folyamatot Európában, remélem az európaiak nem fogják hagyni magukat nagyon.

Viszont mivel éppen tesztfázisba jutott a Tesla megoldása és kezdenek feltűnni a jótúbon a videók erről a megoldásról és amúgy is szeretek jótúb videókat megosztani, hát itt az egyik. Ez éppen a szerencsés eset, amikor minden jól megy. Ha lesz érdekes eset amelyben nem megy minden jól, akkor azt is megosztom majd.

vasárnap, november 08, 2020

gúgel és tsai

Volt ez a cikk. Sokat gondolkodtam rajta, hogy le kéne írnom a véleményem a megfigyelési kapitalizmusról, de sose volt elég időm arra, hogy összegyűjtsem a gondolataimat és struktúráltan leírjam. Pont jó, hogy ebben a blogolási formában nem is kell.

Szóval ennek a bejegyzésnek némileg több értelme van, ha az ember elolvassa előtte a linkelt cikket, de ha nem, akkor röviden összefoglalva annyi a lényeg, hogy a nagy IT óriásoknak rengeteg adata van rólunk és ebből csinálják a sok pénzt és ez rossz.

Ez a gondolatmenet rengeteg sebből vérzik és azok amelyek számomra érdekesek is túl sokan vannak ahhoz, hogy mind felsoroljam őket, de ma az egyik terítékre kerül.

Szóval nagyon fontos figyelembe venni azt, hogy milyen minőségűek a begyűjtött adatok és azt is, hogy mennyire jó a modell amellyel interpretálni tudjuk őket. Ugyanis bár a nagy IT óriásoknak tényleg csillió adatuk van és némileg aggodalomra okot adó módon nem csak a számítógépünkkel vagy telefonunkkal való interakciónkról, hanem mondjuk a fizikai helyünkről is, ezek azért elég gyengécske adatforrások, mind mind csak korrelációk. Az igazi adatokat a fejünkbe szúrt eletródákkal lehetne kinyerni és azok értelmezése is eléggé megkérdőjelezhető egyelőre. Továbba azt is figyelembe kell venni, hogy ezt az óriási mennyiségű adatot csak nagyon egyszerű, lineáris módszerekkel tudják elemezni, ugyanis bonyolultabb módszerekhez egyszerűen nincs meg a számítási kapacitás. Ez kb. azt jelenti, hogy bár minden személyre ki tudják számítani, hogy átlagban mikor reggeliznek, de arra már nem tudnak rájönni, hogy azok akik átlagban korábban reggeliznek mint a többiek, azok valószínűleg ételt készítenek vagy felszolgálnak a többieknek. Röviden, ha ismernénk egy középkori királyság lakosainak 99%-nak a mindennapjait, nem biztos, hogy meg tudnánk jósolni belőle, hogy kivel fognak háborúzni legközelebb.

Jótúb. Tokióban már feltették a karácsonyi kivilágítást.

szombat, november 07, 2020

minden nap

Természetesen nem realisztikus minden nap blogot írni. Nem csak azért, mert nem lehet minden nap minőséget produkálni, vagy azért, mert néha egyszerűen nem jut rá idő, hanem azért is, mert néha utálom ezt az egészet és bár eddig sikerült nem letörölnöm a blogom és próbálom úgy csinálni, hogy ne is kelljen soha.

Az időzített bejegyzések némileg kezelhetővé teszik ezeket a problémákat, de egyelőre még nem fogtam neki ilyen praktikáknak. Szóval ha egy nap nem lesz bejegyzés, akkor csak nem volt aznap semmi kedvem írni, vagy tényleg nem történt semmi aznap, vagy nem gondoltam semmi érdekesre. Na ez utóbbi azért nagyon ritka, szóval azért némileg optimistán nézek a jövőbe ilyen szempontból.

Ma viszont Joe Biden napja van és ez nagyon jó, komolyan megkönnyebbültem, hogy nem gyün az apokalipszis hamarosabban mint kéne neki. Mert jönni még mindig jön, de talán egy hajszállal későbben lehet rá számítani.

Egyébként már nagyon régen eldöntöttem, hogy nem fogok politizálni a blogon, de lassan rá kell jönnöm, hogy ez sajnos lehetetlen, szóval egy ideig lehet, hogy politikai témák fognak dominálni, de mindenképpen egy absztraktabb, informatikusabb szempontból látva a dolgokat. Ez tuti nem a hivatalos politológiai diskurzus, de talán érdekes lehet valakinek és mindenképpen nagyon sokat változik a véleményem ilyen téren az évek alatt, ezért is érdekes számomra ez a téma.

Karácsonyi zenében nálam a Cindy Lauper albuma nyitja az évadott, itt megtalálható jótúbon.

péntek, november 06, 2020

a lehetőségek földje

Nem gondoltam volna, hogy Amerika annyira a lehetőségek földje, hogy több mint kétszázezer koronavírusos halottal és több millió munkanélkülivel a háta mögött Trumpnak még komoly esélye lesz az újraválasztásra.

csütörtök, november 05, 2020

és mégis blogol

Azt hiszem, mégis a blogolás az én műfajom. Eleinte ugye voltak a blogok, aztán jött a twitter és a youtube, legalábbis az én online aktivitásomban, de leginkább mégis inkább a blogoláshoz szeretnék visszatérni.

Szóval ezentúl megpróbálok naponta egy bejegyzést írni. Azért, mert valami írnivaló mindig van, de hosszú és okos bejegyzésekhez meg nincs kedvem és az amúgy is több napba tellene. Ezért inkább rövidebbeket fogok írni, csak egy gondolatot vagy kettőt, azt is röviden.

Továbbá inkább reflektálni fogok dolgokra, nem igazán rólam fog szólni amit írok. Annak az időnek vége.

 

Most ugye az amerikai elnökválasztás a fő téma. Két napja rá vagyok cuppanva a CNN-re, de már nagyon várom, hogy vége legyen. Természetesen nagyon fontos, hogy mi lesz az eredmény, sokkal fontosabb mint azt bárki fel tudná fogni, de ettől függetlenül nagyon lefárasztott ez az egész procedúra és persze az utóbbi négy év is. Rossz belegondolni, hogy mennyi energiát emészt fel ez az elnökválasztás és mennyire gyenge eredményt fog szülni. Azt hiszem, hogy nem éri meg az egész, ez is jelzi a nyugati demokráciák lassú bukását, egyre inkább bullshit jobokra megy el a legtöbb energia. Hogy miért van ez így? Na erről fogok még értekezni, de természetesen oda fogok kilyukadni, amihez egy kicsit értek, hogy ha egy optimalizációs feladatot akarunk megoldani, akkor a számítástudomány alapján gyakran könnyebb ellenőrizni az eredmény helyességét mint megtalálni azt az eredményt, ezért leginkább arra fektetik a hangsúlyt a legtöbb helyen, hogy egy adott (valamilyen szuboptimális módon kiválasztott) eredményről (jelöltről) bebizonyítsák, hogy ő az optimum és nem arra, hogy tényleg megkeressék a legjobb eredményt. Ezt általában hazugsággal érik el...

A mai jótúb a 4k-s Freedom.