péntek, december 31, 2021

2021

A mai utolsó bejegyzés, az éves összefoglaló.

Először a blogról, ez egy termékeny év volt, legalábbis ami a bejegyzések számát illeti. Olyannyira, hogy megszámoltam hónapokra lebontva, hogy hány bejegyzést írtam, itt a lista (lehet, hogy valahol tévedtem egyet-kettőt, manuálisan számoltam ugyanis :)

január: 32

február: 34

március: 14

április: 20

május: 22

június: 4

július: 8

augusztus: 7

szeptember: 12

október: 8

november: 16

december: 16 (ezzel)

ÖSSZESEN: 193 bejegyzés. A nagyon sok, szerintem egy évben sem írtam ennyit, még az elején sem. Na jó, írtam ok tölteléket is, de az is valami azért. Mondjuk ugyanakkor rengeteg elvesztegetett időnek is tűnik, ha mondjuk minden bejegyzés átlagban egy órát tartott (remélem nem), akkor egy hét ment el az életemből ezekre a bugyutaságokra.

Nagy kedvem nincs az évet értékelni egyébként. Eldöntöttem, hogy nem írok az éghajlatváltozásról, mégis ez lett számomra az az év, amikor rájöttem, hogy 100%-os valószínűséget adok annak, hogy az emberiség nagyja ki fog pusztulni az éghajlatváltozás direkt és indirekt következményeinek hatására. Mivel egy icurka picurka valószínűség számítást tudok, azt nem mondom 100%-ra, hogy mindenki ki fog halni, de legalább olyan 99%. Remélem, hogy nem a leggazdagabb 1% fog túlélni, bármennyire is úgy érzik, hogy markukban tartják a világot, hanem az az 1%, aki még most sem használ elektromos áramot, nincs szüksége iparilag támogatott mezőgazdaságra és elég erős közösségeket alkot amelyek még nem az utálatra alapozzák a létminőségüket, mint a miénk. Ha nekik sikerül valami csoda folytán túlélni a következő kétszáz évet és nem szabadulnak el visszafordíthatatlan (vagy csak millió év alatt visszafordítható) folyamatok, akkor pár generáció után már megint milliárdos számban lesznek és reméljük nem kell mindent elölről kezdeniük és lassan de biztosan megkezdhetik az új naprendszerek meghódítását. Ha meg nem, akkor reméljük a madarak leszármazottjai elég értelmesek lesznek, hogy ne fussanak bele ugyanezekbe a hülyeségekbe, amikbe mi belefutottunk.

A kérdés már csak az, hogy én meg fogom-e tapasztalni az összeomlás kezdetét (a végét nem hinném, annyira nem vagyok Rambo és MacGyver keverék) és addig mit csinálunk. Zöld banánt még lehet venni, de 30 éves hitelt már nem fogok felvenni.

Zene.

PS. BÚÉK!

a kis kakas gyémánt fél metrója

Először egy hír. A Digi24 beszámolt arról, hogy van egy új konteó, miszerint a 12 éve megjelent Omikron: The Nomad Soul játék és a koronavírus omikron variánsa között a Májkroszoft és Bill Gétsz az összefüggés és ezek szerint gondolom az intelligens tervező is. Csak annyi a baj, hogy a játék 1999-ben jelent meg, azaz 22 évvel ezelőtt és ezt szóvá is tettem egy kommentben. Azt viszont letörölték. Még nem történt meg velem, hogy töröljék egy kommentemet (legalábbis nem emlékszem más esetre, bár valami emlék motoszkál az agyamban), de na, ennek is eljött az ideje. Ráadásul más is kommentálta, gondolom megunták törölgetni, vagy mi.

Amiről viszont igazán írni akartam, az az, hogy arról is hírt adtak, hogy a kormány elfogadta a kolozsvári metró tervének sarokszámait. Tehát tíz év múlva lesz metró Kolozsváron. Csakhogy én ebben nem hiszek, ezt is kommenteltem, de ezt már nem törölték le. :)

Akkor most röviden arról, hogy miért nem lesz metró Kolozsváron. Ez megint ilyen jóslós bejegyzés, ha igazam lesz vagy ha tévedek is, egy kicsit kell javítson vagy rontson a többi jóslatom biztonságán, de csak epszilont.

Először is, a metró másfél milliárd euróba és 10 évbe tellene. Mindenki tudja, hogy papíron ezek a számok valószínűleg észszerűek, a döntéshozóknak és a megvalósítóknak nem érdeke, hogy ez így meg is valósuljon, minimum dupla annyi idő és dupla vagy tripla lenne a végső ára, szóval úgy számolok, hogy 20 év alatt kéne megvalósuljon 3 milliárdért.

Egyébként az eredeti paraméterek mellett is teljesen észszerűtlen ez a beruházás, mert nagyon sok pénzről van szó, amit sokkal értelmesebben el lehet költeni. A közlekedésnek a kolozsvári problémája leginkább a jóérzés. Az egyik az, hogy szinte mindenki egyedül utazik a kocsijában, a másik az, hogy a közszállítás nem elég megbízható, bár szerintem sokat javult az utóbbi időben és mondjuk a pénteki ingyenes buszozás jó ötlet, bár én nem nagyon szoktam használni még így sem. Szóval ha egy értelmesebb városvezetés jön, aki nem az élete legnagyobb megvalósításának látja majd azt, hogy metrót épít Kolozsváron és még fiatalodik egy kicsit a város, az tuti az észszerűbb megoldást fogja választani és többet fektet a közszállításba és a biciklisávokba és tovább korlátozza az autók forgalmát a Kolozsvárt hosszában átszelő úton és buszokkal oldja meg a Fenes bekötését. És ez sokkal olcsóbb is lesz mint a metró, sokkal könnyebben fenntartható és amúgy is ilyen irányba mozdul a társadalom, remélem, egyre kevesebb embernek kell átszelni a várost azért, hogy eljusson a munkahelyére (mert otthonról fognak dolgozni), elkészülnek a kerülőutak, amelyekre így is, úgy is szükség van.

Arról meg nem is akarok beszélni, hogy szerintem Kolozsvár csillaga lassan leáldozóban, az elkövetkező években messze nem lesz olyan dinamikus fejlődés ami eddig volt és az ilyen projektek nem szeretik az állóvizeket. Persze kell egy kis átrendeződés, hogy élhetőbbé váljon a város, mert most nagyon elé van.

Ugyanakkor azt sem kell elfelejteni, hogy a metróval rendelkező városok listáján az utóbbi időben kevés európai város kezd feltünedezni, szinte minden Kínában meg Indiában épül. Hozzánk időben a legközelebbi metró Bresciaban épült, 2013-ban nyitották meg. Az egy kisebb város, mint Kolozsvár, csak 200000 lakosa van, viszont ott van a Garda tó mellett és Lombardia egyik városa. Mi ezzel egy lapon sem vagyunk említhetőek, bármennyire szilikonvölgyeznek itt egyesek.

A kérdés már csak az, hogy a kellő jóérzés még azelőtt áll be a városban, mielőtt elpallunk egy milliárdot egy projektre ami sosem fog befejeződni, fúrunk egy-két kilométer alagutat, építünk néhány félkész megállót, vagy még előtte. Sajnos nem vagyok optimista ezzel kapcsolatban.

Zene.

Matrix: Resurrections

Ugyebár most megy a moziban az új Mátrix. Tegnap este megnéztük, mert szerintem jövő héten már a többel jön haza az ember a moziból, mint néhány új gondolattal, ha még egyáltalán nyitva lesznek a mozik.

Nekem alapvetően tetszett, de én akkora Mátrix fan vagyok, hogy bármi jöhetett volna, ha My Dinner with André mintájára Neo, Trinity és a Főkonstruktőr dumálgattak volna egy asztalnál két órán keresztül, az is bejött volna.

Megpróbálok nem lelőni dolgokat, szerintem sikerült, aki még nem látta, az is olvashatja anélkül, hogy megtudná, ki fog győzni a végén.

Ami elkészült végül, az is bejön, mert látszik benne az, hogy Lana tudatában volt, hogy nem lehet értelmesen folytatni az eredeti Mátrixot, már a második és harmadik filmben sem igazán sikerült egyesek szerint (szerintem nem), hát még a negyedikben, szóval akkor készítsünk olyan filmet, amiben ő is elmondja a magáét a világról, de az se maradjon hoppon, aki bunyót meg fegyvereket akar látni gyenge megvilágításban szuper közelről. És persze azok se maradjanak hoppon, akik a Mátrix vallás újabb kinyilatkoztatásait várják, mert úgy gondolják, hogy van valami eredeti is abban a maszlagban amit az alkotók összegyúrtak. Egyébként egyre inkább az kezd a véleményem lenni, hogy nincs, illetve ha van is, azt alárendelik a filmek törvényszerűségeinek (a jó le kell győzze a rosszat, a szerelem minden akadályt legyőz, stb.) és ez sajnos kinyírja azt a vékony kis gondolatsort, amit a technológiai fejlődés, a beláthatatlan következmények és a kapitalista kizsákmányolásból sikerült összegyúrni. Persze, mivel nagyon sok ötletet összegyúrtak és a jelenbe helyezik a sztorit, mindenki talál benne valamit amivel azonosulni tud, de szerintem ez csak az eladásokat szolgálja, az alkotók igazából a transzszexuális életről akarnak beszélni és a Lana és Lily átváltozását figyelmen kívül hagyva a film csak egy jól megcsinált bűvészmutatvány. Illetve, annyira nem is jól, a nagy autós üldözés közben valahogy úgy éreztem, hogy nagyon nincsenek a nyeregben az alkotók, nem tudom miért, talán az éjszaka nem volt elég sötét, vagy fene tudja, de nem volt nagyon filmszerű nekem.

Az is bejött nagyon, hogy most kicsit könnyedebbre vették a stílust, maga a Mátrix már nem az a zord hely, ahonnan nagyon menekülni kell, csakis olyanoknak ajánlott, akik nem találják meg az életük értelmét valami hobbiban és egy csokis croissantban a reggeli kávé mellé.

Szóval remélem még folytatják, nincsenek elvárásaim, talán csak annyi, hogy ne olyan legyen mint az előzőek, ezt hozza ez a film, a világmegváltást bízzuk másokra.

A legjobb mégis az lenne, ha lenne új Animátrix új kis történetekkel, de szerintem ennyire azért nem élünk jó világban. És a croissant ára is csak megy felfelé.

Lehet, még visszatérek rá, ha látom újra a filmet, a Mátrix alapkő az én filmes világomban, időnként muszáj visszatérnem rá, mától egyébként bekerült az eredeti trilógia az HBO műsorába is, szerintem nemsokára újra fogom nézni őket.

Zene. (ha eltűnne a jótúbról, akkor megjegyzem, hogy a Conga Fury Animatrix verzióját linkeltem, nekem az a legmátrixabb zene).

filmek

Ebben a hónapban sem sikerült valami sok filmet megnézni, na de hát ez van. Megint utólag írom a véleményt, ami lehet jó, lehet nem, de hát ez van.

God of the Piano (2019): Nekem bejött, bár egy kicsit durva történet és nem a jó értelemben durva. Az jó durva, ha emberek kaszabolnak le embereket, látványosan, az nem jó durva, ha emberek nem fogadnak el embereket, csak azért, mert kicsit mások. Okés, nem kellett soha elfogadnom, hogy süket a gyerekem, nem tudhatom milyen érzés és soha sem voltam annyira perfekcionista, hogy ha valami nem jön össze, úgy érezzem, hogy értelmetlen az életem. Ezt a sztorit elég jól elmondta, még arra emlékszem, hogy néha igencsak elnyújtott jeleneteket, amelyeknek én nem éreztem annyira a súlyát, de lehet, csak nem sikerült a filmre vájbolni teljesen.

Doctor Sleep (2019): Gyengécske volt, mondjuk a Shiningban sem a történet volt az erős, hanem a rendezés. Valahogy úgy érzem, mindig új fajta gonoszt kitalálni elég nehéz, azért sokan mégis megpróbálják és hát általában nem működik. Pedig itt azért elég időt szántak arra, hogy elmagyarázzák, miért is olyan gonosz ez az új fajta gonosz, talán az hiányzik, hogy kik is ők valójában. Mondjuk ahány gonosz van, egy egész sorozat kellett volna mind bevezetni őket, de akkor meg nem lehet nagyját kinyírni egyetlen jelenetben. Szóval ez tuti sokkal jobban működött volna sorozatban, így elég kapkodós lett és semmit sem értek igazán, így semmi sem olyan ijesztő, amilyennek kellene lennie. Nekem bejön a píszí, hogy a kis fekete lány a fő gonoszírtó, de sajnos nincs igazán ő sem elmagyarázva, ezért csak píszí az egész, így meg könnyen kritizálható. Na jó, szóval ha valaki nagy Shining fan, akkor megnézheti, ha nem, akkor simán kihagyható, elég hosszú és nincs benne egy fikarc eredetiség vagy értelem.

The Nest (2020): Kábé a film feléig mind vártuk, hogy mi fog történni, ami beindítja a cselekményt, aztán rájöttünk, hogy ez maga a film, emberek akik nem tudják mit miért csinálnak, csak sodródnak az árral és néha úgy érzik, hogy minden okés, néha meg dől össze a világ, mert az ár erősebb igazából és most éppen a lenyomós szakaszba ért. Lehet, hogy másoknak ez jobban rezonál, nekem nem jött be, pedig alapvetően elég jól játszott a két főszereplő.

Mortal Kombat (2021): Hát ezt komolyabbra vették mint kellett volna, nekem az első MK film bejött anno, ez csak egy buta karatélyozás, még csak nem is igazán látványos és hát ha a történetet bárki komolyan veszi, akkor csak magát nevetteti ki. Kár érte, én szeretem a butácska bunyós filmeket némi túlvilági maszlaggal megfejelve, ha kellően szexi és vicces, ez sajnos egyik sem.

Benedetta (2021): Verhoeven mester nálam mindig benne lesz a topban a Total Recall miatt. Na, ez a film nem olyan. :) Nem volt rossz, de annyira nem érdekelnek a középkori vallásos témák, főként nem azok, amelyeknek a központi kérdése, hogy mit jelent Jézust megtapasztalni egy középkori apácaként. Azt azért értékeltem, hogy fenn tudta tartani a film végig az ambiguitást, hogy a csaj csak megjátssza az egészet, vagy tényleg megtapasztalja Jézust és a szerelmi szál ugye elgondolkodtat mindenkit, aki komolyan tudja venni a kereszténységet, hogy lehet-e valaki egyszerre szent és bűnös is és egyáltalán mi a bűn. Én inkább csak úgy néztem, hogy egy jó kis középkori keresztény szado-mazo film, ilyen szempontból persze gyengécske, de azért nézhető.

The Good Liar (2019): Hát nem Sir Ian legjobb filmje, de azért tűrhető. Kicsit azért szenved attól, hogy hétköznapi emberekkel kell bemutatni egy nem egészen hétköznapi történetet, viszont nagyon kell vigyázni, hogy ne lője le a poént. Azért van egy-két szép mozzanat a filmben, de kevés, az ember ha filmet néz, nem akar az idő 95%-ban banális dolgokat nézni, még akkor sem, ha kedveli a színészeket és kifejező pofákat vágnak a reggeli kávéhoz. Ugyanakkor meg a csavar a filmben túl nagy és mivel nincs rá idő szánva, hogy kiteljesedjen, ezért nem is hatásos és hát az sem egy dramaturgiai bravúr, hogy a fő gonoszra megy el a film nagy része  a főhős helyett. Kihagyható, legalábbis nekem nem mondott semmi újat.

kedd, december 28, 2021

Limbo

Tegnapelőtt lenyomtam a Limbo 95%-át és tegnap a maradék 5%-ot és azt kell mondjam, nagyon jó kis játék volt ez, kár, hogy hamarabb nem kerítettem sort rá.

Kár, hogy a jó ötletek ilyen mértékű sűrített adagolása csak nagyon kevés játék kiváltsága, szívesen játszanék minden héten egy ilyen játékot, ha lenne, de nincs. 3D-ben meg pláne nincs, vagy legalábbis én nem tudok róla, ami egyébként meglehet, mert az utóbbi évtizedben nem sok mindennel játszottam, talán lassan ideje, hogy kezdjem pótolni a lemaradást... :)

Egyébként az is teljesen bejön, hogy nincs szöveg, nincsenek válaszok, a végének nincs semmi értelme, de azért az egész mégis annyira egységes és beszédes. Zene sincs valami sok...

Zene.

hétfő, december 27, 2021

sokasodjatok és népesítsétek be a Földet, aranyos kis kommentjeim.

Azon gondolkodom, hogy a kiberszpész (azaz a zinternyet) nem-e olyan törvények által van uralva, mint az emberek sokasodása. Kommentelni kell, hogy az ember nyomot hagyjon, a többi ember kommentje el ne pusztítsa egy égő háborúban a mi kis kommentjeinket.

Szóval mivel nem helyes minden tojást egy kosárban tartani, azaz a kommentárjaimat az élet nagy dolgaihoz ezen a blogon, meghintem a szűz oldalakat kommentárokkal. Na jó, azért nem olyan sokkal, máris kezdek ráunni.

Egyébként lassan vége az évnek, de szerintem nem lesz nagy évértékelő bejegyzés, mert nem számolhatok be sok jóról.

Zene.

vasárnap, december 26, 2021

a végtelen mézesmadzag

Azt hiszem, az internet egy végtelen mézesmadzag. Végtelen sok jó és végtelen sok rossz is van benne. Minden pillanat amit a rosszal töltök, a jótól vesz el időt, szóval újra kell gondolnom a stratégiámat, amivel ezt a végtelent felgöngyölítem. Már csak az hiányzik, hogy stabilan tudjam klónozni önmagam.

Zene.

szombat, december 25, 2021

boldog karácsonyt!

Először is, boldog karácsonyt mindenkinek!

Másodszor meg, most láttam, hogy sokan emlékeztek meg arról a karácsonyról, amikor az első számítógépüket kapták, ami aztán megváltoztatta az életüket. Tipikus módon, én azt sem tudom, hogy 92-ben, 93-ban, vagy 94-ben kaptuk karácsonyra a C64-est, de az én életemet tuti megváltoztatta. Az hiszem, 93 lehetett, mert nem tűnik hosszúnak a 64-es korszakom. Egyébként valószínűleg nem mindenkinek van ilyen nagy hatással az életére az első számítógépe, de ez persze így is jó. De talán azért megérné megpróbálni sztetoszkópot meg aszpirint ajándékozni sok kis srácnak és kis lánynak, hátha többen szeretnének bele az orvostudományba.

A mostani karácsony is egy olyan eseménynek volt tanúja, ami talán megváltoztatja pár gyerek életét. És néhány felnőttnek is akad okot majd a gondolkodásra. Ugyanis felbocsátották a JWST-t. Hat hónap múlva remélhetőleg kezdi ontani a csodálatos képeket és valamikor valakik megértik, hogy mi is történt igazából a 13 milliárd évvel ezelőtti világegyetemben, ami ide rakott minket.

Zene.

csütörtök, december 23, 2021

igen, igen, igen... nem értem

Van egy startup ötletem. Megosztom, hátha valaki megcsinálja.

Kéne egy olyan szervíz, hogy beírok egy szöveget és átalakítja úgy, ahogy egy átlagos 4 éves gyerek érti azt amit mondtam. Azaz, ahogy ő mondaná tovább a 4 éves barátainak azt amit hallott. És a végén csak azt posztolná, amit a 4 éves mondana. Esetleg lehetne választani, hogy hány éves legyen a gyerek, meg milyen városban élje le a virtuális éveit. Meg esetleg lehetne választani, hogy azok közül a dolgok közül, amelyek a legtöbb 4 évest érdeklik, melyik érdekelje leginkább.

Neurálisan megstilizálni, azaz.

Zene.

szerda, december 22, 2021

ha bekopog Iván a kalasnyikovval

Nem azért írok annyit az éghajlatváltozásról és nem azért félek tőle, mert valami halálvágyam lenne. Ellenkező, szeretek élni, szeretnék örökké élni, ha lehet, minél többet hús-vér formában, de erre elég kevés ráhatásom van, reménykedem, hogy a kőgazdagok megoldják a problémát mire rám kerül a sor.

Sőt, ameddig hihető mese volt, hogy drónokkal annyi fát ültetünk majd, ami semmi perc alatt kiszípja a sok szén-dioxidot a levegő égből, addig jó volt ebben hinni, de sajnos ez a lehetőség mostanában bedőlni látszik (és nem csak az erdőtüzek miatt, sajnos messze nem olyan egyszerű ez a dolog mint az emberek gondolják).

Vagy pl. nemrég olvastam arról, hogy valószínűleg az atomháború sem öli ki az emberiséget. Nem a sugárzás és a rombolás volt eddig sem a fő probléma, hanem az, hogy amikor leég a városok nagy része, annyi korom kerül az atmoszférába, hogy évekig sötétség lesz és azt nem éli túl a növényzet, tehát az állatok sem, sőt, talán még a halak sem, talán esetleg a mélytengeriek. Viszont amikor eredetileg kiszámolták a keletkező kormot, akkor még a XX. század elejei városokkal számoltak, amelyekben sokkal több volt a fa alapú épület, mostanában már minden betonból van a nagy városokban, ráadásul az épületek nincsenek is annyira közel mint a középkori városokban, szóval nem alakul majd ki a tűzvihar, nem égnek le a városok annyira, nem lesz örök sötétség, csak egy ideig távol kell maradni a nagyobb városoktól és meg lesz oldódva a probléma. Hirosimát is kezdték újraépíteni a következő évben, szép munkát is végeztek.

Szóval egy dologgal kevesebb ami miatt aggódni kell. Ez jó. De azt hiszem, az intelligens embernek muszáj mindenféle ilyen forgatókönyvekkel foglalkoznia, mert ha nem, azt hiszi eljött az apokalipszis amikor a gázszámla négyszeresére jön ki.

Szóval akkor próbáljunk jósolni arról, hogy az oroszok betámadják-e az ukránokat jövőre, ez egy könnyen falszifikálható predikció. Amikor Donbaszban kezdték az oroszok a cirkuszt, akkor kicsit megijedtem, hogy mi lesz, de aztán sok hírt olvastam és néhány jó elemzést is, amelyekről már leszoktam, viszont kicsit úgy érzem helyére kerültek a dolgok. Az én véleményem szerint Putin nem érdekelt igazi háborúban, csak ilyen hibrid micsodában, azt meg nem százezres hadseregekkel vívják.

Szóval három indok, miért nem lesz igazi háború, tehát miért nincs nagy ok a komoly aggodalomra.

1. Gazdasági céllal tuti nem támadhatja meg Ukrajnát, mert az egy sokkal szegényebb ország mint Oroszország, csak púp lesz a hátán. Ha lenne háború, az csak valami üzenetként szolgálhatna, leginkább a nyugatnak, hogy teljesítsék a kéréseit, ne próbáljanak függetlenedni energetikailag, ilyenek. Hogy mennyire lenne kapó a nyugat erre az üzenetre, az egy másik téma. Szerintem semennyire.

2. A Putin és a havereinek a vagyonának a nagy része nyugaton van, mert ott még van a magántulajdonnak némi becsülete, ha tényleg háborút kezd, tuti búcsút inthet az egésznek, de legalábbis egy akkora részének, ami a károk kifizetésére elég. Ráadásul, azt hiszem az oroszok egy generációra lemondhatnának arról, hogy külföldre utazzanak, akkora lenne a közfelháborodás.

3. A modern korban teljesen átalakult a hadviselés, megnyerni egy háborút egy Ukrajna felszereltségű állammal szemben messze könnyebb, mint 50 millió mérges ukránt megszállás alatt tartani. A mai világban sokkal könnyebb dolga van a partizánoknak a telekommunikációs eszközökkel szinkronizálni a műveleteket, bármely autóból távirányítású bombát lehet készíteni, még a kövek is halálosabbak, ha az aki dobja, monitoron nézheti fedezékből, hová csapódnak be. Arról nem is beszélve, hogy olyan nem konvencionális fegyverek léteznek már, amelyekkel egy milliós várost ki tud irtani egy eltökélt terrorista. Persze, ezek még nincsenek Ukrajna eszköztárában, de gondolom kapnának néhányat tesztelésre, ha nagyon kérnék.

Szóval nem lesz háború Ukrajna és Oroszország között, valószínűleg megegyezik a nyugat és Oroszország a háttérben, mindenki boldogabb lesz, mi meg aggódhatunk tovább az éghajlat miatt, mert ott nincs aki megkösse a háttéralkut.

Zene.

kedd, december 21, 2021

egy korszak vége

Ma reggel a jótúb az ájpeden bejelentette, hogy nem hajlandó működni ápdét nélkül. Így nagy szívfájdalom közepette ápdételtem az ájpedet 10-es ájoeszről 15.2-re. Ezennel a 32 bit ajtaja bezárult az ájpeden. Azért tartogattam a 4 éves operációs rendszert, hogy egyszer nyomjam le az Imperium Galactica 2-t ájoeszen, de valahogy sosem jutottam el odáig. A jótúbot pedig minden nap használom, szóval nem volt mese, ápdételni kellett. Jó volt egyébként, hogy már pár éve nem kaptak frissítést az appok, nem zargattak mindenféle modern csili-vilivel, csak tették a dolgukat, ahogy megszoktam tőlük. Most majd megint állítgathatok mindent be, de leginkább ki. Azt hiszem, ha ez az ájped is kiöregedik, nem is kap már utódot, rászokom én is a telefonomat zargatni, eddig leginkább azért hagytam békén a telefont, mert volt ájped. Reggeli kávézás közbeni olvasgatásra elsőrendű. :)

Zene.

hétfő, december 20, 2021

ma

Ma nekem is megkezdődött a vakáció. Ahelyett, hogy a játékot hegeszteném, inkább az éghajlatváltozásról vitatkozom az internyeten. Kell ilyen is. Egyébként szeretném, ha valaki meg tudna győzni, hogy nem lesz gond, eddig nem sikerült ilyen bizonyítékokat találnom. Inkább olyan bizonyítékokat találok, hogy az emberiség hamarabb írtja ki magát háborúkkal (polgár és világ), minthogy megtapasztalja az éghajlatváltozás teljes hatásait. De erre próbálok nem is gondolni, mert nagyon nem kellemes.

Zene.

péntek, december 17, 2021

50

Még valaminek van az 50. születésnapja idén, mégpedig a Queen-nek.

Megy is most a hivatalos Queen jótúb csatornán egy videósorozat az utóbbi 50 évükről és ma került sorra a Freddie búcsúkoncert.

Néha belegondolok, hogy milyen nagyszerű is lett volna, ha az utóbbi 30 évben is olyan zenét ontott volna a Queen magából mint az első 20 évük alatt. Talán ők meg tudták volna csinálni, hogy tartsák a színvonalat, ha valamilyen csoda folytán Freddie megmenekül, volt néhány példa arra, hogy a 80-as években megfertőződött emberek megélték a mai napot, igaz, nagyon nagyon kevesen.

Ma meg arra gondoltam, hogy amilyen technikai újító volt a Queen, talán a metaverzumban az egyik első nagy koncertet pont ők fogják nyomni, főként, ha leszámítjuk azokat amik a Fortnájtban mentek eddig és amelyek engem kb annyira sem érdekelnek, hogy megnézzem, mi volt eddig. Na, egy Queen virtuális koncertre én is befizetnék, az tuti.

Talán az is eljön egyszer, hogy egy mesterséges intelligencia megtanulja a Queen stílust és ontsa magából naphosszat az új és jobbnál jobb Queen dalokat. Én nem értek annyira a zenéhez, hogy majd megmondjam, hogy ez nem is Queen. Viszont biztos lesznek majd akik megmondják, hogy miért nem Queen, talán a zenekar még élő tagjai, talán Deacon mester is megszólal végre és akkor az még jobb lesz, mert az ő véleményüket is beolvasztják a mesterséges intelligenciába és utána majd a klasszikus zenét csináló karmesterek is megmondják a magukét, akik nem csak értik és érzik a zenét, de élik is. És egyszer lesz egy tökéletes Queen dalokat generáló mesterséges intelligencia és én napokig csak azt fogom nyomatni, aztán egy kis Kéti Perrit.

Igen, lesznek a metaverzumnak jó oldalai is.

Zene. A két kedvenc Queen számom: 1, 2. Igen, tudom, hogy a Bohemian Rhapsody zseniális, nekem mégis ez a két legkedvencebb számom, de egyébként persze jöhet bármi, mindent szívesen hallgatok. Még az I'm in Love with my Car-t is. :)

szerda, december 15, 2021

jonatán a kopitány

Ha van valami jó is ebben a világban amit építünk, az az, hogy elég jó komédiásoknak ad platformot. Ilyen ember Jonatán is, akit a jótúb ajánlott és nem bántam meg a klikket. Amikor követni kezdtem a brexit volt a kedvenc témája, de most egy a COP26-on készült videót ajánlanék.

Egyébként egy kis brexit. Szerintem az alapfeltevés jó a brexitben. Hátha lehet jobban élni akkor, ha egy kicsit újraírjuk a szabályokat. A baj csak az, hogy ennek még nem jött el az ideje, de hát a brexit mesterei nem várhattak még 25 évet amíg a szuperintelligencia segítségével újraírhatnák a szabályokat. Ezért szépen lenyomták a jó britek torkán a brexitet, akik csak most jönnek rá, hogy milyen lovat is vettek. Egyébként Kummingsz érdekeseket ír és bizonyára könnyebb írásban osztani az eszet, mint egy egész ország adminisztrációját és szociális ellátó rendszerét innovációs alapokra helyezni. Nem is biztos, hogy lehetséges, még a brexit sem elég nagy reszet ehhez. Az is lassan látszani kezd, hogy nem a torikkal kellett volna megcsinálni a nagy mutatványt, a munkások természetesebb szövetségesek lettek volna. Nem lepődnék meg, ha Dom egy napot hagyna csapot-papot és Pekingben kötne ki, ott nagyobb a gusztus az ő elképzeléseihez. Borisz amúgy is csak bulikázni akar Szent Karácsony éjjelén.

Az biztos, hogy tanulságos lesz a brexit, egyszer talán még meg is fogják érteni egyesek, miről is szólt valójában. Na nem mi, a pórnép, nekünk csak a porhintés jut.

Zene.

hétfő, december 13, 2021

NaissanceE

Néha van egy-egy játék, ami más mint a többi. Sajnos egyre ritkábbak, de azért vannak még. Na ilyen a NaissanceE, ami ingyen beszerezhető a Steamről.

Nagyon ajánlom mindenkinek, aki szereti a kicsit (nagyon) elvont játékokat, amelyek tényleg egy más világba kalauzolnak. Itt megkaphatják.

Szóval ez egy FPS, de nincsenek lelövendő alakok, csak fura és mégfurább és legfurább pályák, amelyeken végig kell menni. Általában nincs sok választási lehetőség, ha van, akkor az inkább talán bug, találtam egy ilyen helyet, ahova ha bementem, már nem volt kiút, de egyébként nagyon hangulatos helyeken kell kolbászolni és egyszerűbb logikai feladatokat megoldani, vagy néhány helyen idegesítően pontosan ugrálni. Én a régi ugrálós játékokat jobban szerettem mint a mostani fps-be öltözötteket, de azért el lehet viselni ebben az esetben, mert megéri.

Lehet, ha nagyon nem lesznek jó ötleteim a monszterekhez, én is ilyen irányba viszem el a játékot, pár ilyen ötletet is lejegyeztem az utóbbi két évben, hátha megundorodom a gyilkolászástól. Azért remélem, egy jó véres Doom klón is összejön egyszer. :) De ez a játék fantasztikus, szóval érdemes kipróbálni. Elég hosszú is egyébként, nekem 8.4 órába telt kifasírozni.

Készítettem egy videócskát is, de csak kedvcsinálónak. Aki elakad, vagy csak szívná magába a kockákat, annak persze fent van a végigjátszás a jótúbon és bár a logikai feladatok nem okoznak nagy örömöt, a látvány viszont igen...

Zene. A játéké, mert nagyon ott van.

szombat, december 04, 2021

az játék előrehaladottáról

Tettem új videót a játékról.

Több mint három hónap elmúlt a legutóbbi videó óta. Ennek egyszerű oka van, közben vagy kétszer is újraírtam a grafikai részt. Régen volt az, amikor én grafikus endzsint gyártottam (egész pontosan, még az egyetem alatt, aminek lassan 20 éve). Közben nagyon sokat változott a világ és én nem igazán tartottam a lépést. Az is ennek a projektnek az egyik célja, hogy egy kicsit megint felvegyem a fonalat.

Szóval mostanában másképp kell hatékony endzsint írni, meg nekem az egyszerűség is fontos volt valamennyire, meg a modularitás is. Szóval tettem pár fölösleges kört, de ami kijött, az egyelőre meg kell feleljen, mert nincs több időm rá. Még sok grafika dolgot kell írni, dinamikus fényeket, animációt, szerencsére ez utóbbira van kész megoldás, be fogom gonoszul emelni egyben, reméljük nem lesz nehéz meggyőzni, hogy azt csinálja amit én szeretnék.

Meg aztán, ez elég csirke árnyékolás lett, megy a több fény támogatása, de nem tudtam hozzá egy jó tesztpályát készíteni, szóval maradtam a legegyszerűbb esetnél és még itt is gondjaim vannak, hogy hogyan is számítsam ki a virtuális kamera irányát, amelyet az árnyékolt részek megállapítására használok. Ja és még kell tanulmányozni a régi fps-ek vizuális identitását is, nem csak technikai okai voltak annak, hogy a szörnyikék és a tárgyakra nem vetült árnyék, csak a háttérre.

Van még munka sok, kicsit megint csúsztam mindennel, de be fogom fejezni ezt a játékot, ha addig élek is...