hétfő, május 31, 2021

még egy hónap

Most nem mondanám, hogy sokat tanultam az elmúlt hónapból.

Kicsit nehéz fenntartani a blogot, mert nem valami jó pesszimistának lenni. Most meg eldöntöttem, hogy megpróbálok lejönni a tuitterről is, bár igazán hasznos és okos dolgokat olvasgattam ott, de azért lehetne célzottan követni dolgokat és a többi zajt meg átugrani. Meg aztán, most éppen kicsit előjött a játszhatnékom és most még akár azt is mondhatom, hogy a munkámhoz kell, mert kell figyelni, hogy egyesek hogyan ötvözik a funkciót az esztétikával, ami a pályákat illeti.

Igen, nekifogtam az Oblivionnak. Egész jól fut az ubuntun, pár óra után kiírja, hogy too many open file handles, valószínűleg líkelnek a fiúk időnként egyet-egyet, de amiután a Morrowindban képesek volt úgy megoldani a líkelést, hogy újraindítják a játékot az eredeti xboxon, ez már a minimum. Elég szórakoztató egyébként, de még nagyon az elején vagyok.

Ugyanakkor meg azért is írom a blogot, mert így el tudok mondani olyan dolgokat, amelyeket másképp nem tudnék elmondani, ha néha jön ilyen is, akkor ki kell írni. Csak persze arra kell odafigyelni, hogy ne legyen könnyen megállapítható a minta, hogy mi az aminek ki kellett jönnie és mi csak a mellékes agymenés aminek az a célja, hogy ne legyen túl tiszta a jel.

Zene.

oltakozás második felvonás, egy nap után

Semmi szimptóma. Jó eséllyel ez lesz az egyik legrövidebb bejegyzés.

vasárnap, május 30, 2021

oltakozás második felvonás

Ma megkaptam ez emlékeztető Astra-Zeneca oltást. Eddig minden rendben, bár egy kicsit nehezebben ment a Mirror's Edge utolsó pályájának a befejezése mint ahogy emlékeimben élt, bár lehet csak azért, mert most megpróbáltam lövöldözés nélkül megoldani és nem sikerült.

Zene. Moby. És az a másik Moby is.

filmek

Az ehavi film termés, a potenciális ma esti meg holnap esti filmek ma a jövő havi összefoglalóba kerülnek.

Egyébként be kell vallanom, hogy általában a film bevezetője után meg szoktam nézni a wikipédia oldalát (ha van neki olyan) és néha ez egy kicsit átértékeli a filmet, de nem sokkal.

Midnight Express (1978): Engem a Moroder zene vonzott ehhez a filmhez, mert Oszkárt is kapott rá, sajnos nem sokat nyomatták. Jó film volt, de nehéz egy ilyen témát objektíven értékelni, érdekes, hogy az ember aki átélte ezt a történetet, nagyon nem értett egyet a film látásmódjával és több ízben bocsánatot is kért érte. Az is érdekes, hogy a főszereplőnek milyen sorsa volt. Érdekes ez a James Dean típus és az átok rajtuk.

The Prince of Tides (1991): Hmm, egy kis romantikus filmre vágytam Streisanddal és hát nagyon nem az lett belőle, de fura, hogy mindig a férfinek kell megküzdenie a démonaival, hogy megszerezhesse a nőt. Azt hiszem, mostanában már inkább a fehér férfi és sztereotípiái tanmese kiváló példányaként jegyezhető ez a film, de ilyen szempontból megnézni egyszer okés.

The Play (Hra) (2019): Na ezt nem nagyon értettem, gondoltam adjunk egy cseh művészfilmnek egy esélyt, de sajnos a mondanivaló teljesen kimaradt számomra, hacsak nem az, hogy a művész élete nehéz, de a végén minden jóra fordul. Nem ajánlom, csak annak aki szereti a realizmust.

Days of Heaven (1978): Baromi szépen megcsinált film, látszik, hogy összetörte rendesen Malicket. Kicsit talán fölösleges a dráma belé, hepienddel is megállta volna a helyét.

Valkyrie (2008): Érdekes ez a történet, bár ismertem, azt hittem, hogy Rommelnek nagyobb szerepe volt benne, de a wiki szerint mégsem. Kellenek ilyen háborús filmek, talán az egyetlen dolog lesz, ami egy újabb világháborúba rohanó világot visszaránt majd a szakadék széléről, talán nem, de az tuti, hogy a következő világháborúban sokkal több lesz a civil áldozat, az évek során tökélyre fejlesztettük a gyilkolást.

Mulan (2020): Sajnálom, hogy megnéztem, baromi szar. Semmit nem értettek meg az eredeti rajzfilmből, vagy csak úgy gondolják, hogy a mostani emberek képtelenek megérteni azt ami naggyá tette Mulánt, a bátorsága. Helyette tettek csít meg feminizmust, de egyik sem működik, mert azért nem olyan egyszerű fogalmak ezek, mint amire a filmben futotta és ezért az egész értelmetlen katyvasz lesz. A legrosszabb Gyízni élőszereplős riméke egy csodáltos rajzfilmjüknek, ami nekem egyébként a kedvencem is.

Stand by Me (1986): Én Wilért választottam ezt a filmet, de másik főszereplő (River Phoenix) tragikusabb. Jó kis film, szeretem az egyszerű történeteket, kicsit meglepő, hogy ez is Stephen King, gondolom volt egy korszaka, amikor még nem szállt el annyira. Nekem ő mindig is a Rémkoppantók szerzője lesz. :) Teljesen nézhető, de ne számítsunk arra, hogy az univerzum nagyobb megmentési fokba került ettől a filmtől, mint előtte. Bizonyára nem értettem meg az összes apró utalást az amerikai mélypszichére, mostanában rendesen kételkedem abban is, hogy ilyesmi létezik.

Burn (2019): Na, ezt is lazításnak választottam, nem bonyolították túl, biztosan nézhettünk volna jobb filmet is, de már késő bánat. Egyébként számomra nem jött be annyira a főszereplő depressziójának a fonala, lehetett volna kicsit komolytalanabbra venni, újra kell nézzem a Született Gyilkosokat.

Breakthrough (2019): Ez az első film a listán amit azért választottam, mert ebben a hónapban lekerül a műsorról (a többi is ilyen ezután). Nem volt egy túl jó választás, arról szól, hogy történik egy csoda, amiről a hívő emberek azt mondják, hogy csoda és ezért meg kell ismerjük a történet apró részleteit, hogy higgyünk a csodában. Hát én sajnos nem hiszek. Annyi jó talán van benne, hogy a végén arról sem feledkezik meg, hogy az átlagos hívő biza rendesen irigykedik a csodára, ez egy szép húzás a rendezőtől (vagy az eredeti írótól, ugyanis a csodát megélő nő persze először könyvet írt, de úgy látszik, mostanában minden csodának legalább egy film is dukál, szépen hoz a konyhára az is).

Hemingway and Gellhorn (2012): Sajnos kicsi volt a költségvetés, pedig nagyon érdekes a téma és jók a színészek, de úgy tűnik, nem volt idő szép és okos jeleneteket kitalálni ebbe a filmbe, ezért egy óriási "vagány dolgok" Hemingway és Gellhorn kapcsolatából szemezgettek egy adagot. Ja és ahogy a fekete-fehér jeleneteket keverik a színesekkel nekem nagyon nem jött be és nem is igazán tudom mit akartak elérni vele, az ember érti, hogy vannak itt rendesen történelmi tények és a szereplők formálták is a történelmet, nem csak írtak róla. Azért érdemes megnézni.

Land of Hope (2018): Nyugis finn film, megint nem igazán tudom mi volt a mondanivaló, de nem olyan nagy baj. Nekem bejött. főként a finn beszéd dallama volt érdekes számomra.

CBGB (2013): A punk hőskoráról nagyon nehéz lehet egy ütős filmet összehozni, ez elég jó, ahhoz képest, hogy mennyi pénzből hozták össze, de remélem, más is fog majd foglalkozni ezzel a témával. Kár, hogy az anyagiakra rakták össze a film ívét, persze értem én, hogy a legtöbb ember életének az íve is erről szól, de lehetett volna lázadni egy kicsit jobban. Alan Rickman elég jó volt. Kicsit megihletett, punk játékot is kéne csinálni egyszer, de nem szájber és nem sztímet, hanem valami kalandot a hetvenes évek nyú jorkjában.

Indecent Proposal (1993): Hát igen, Demi Moore valamikor szép nő volt akit kellett mutogatni valami akármilyen filmben. Az a baj, hogy fogalmam sincs, hogy 93-ban még bárki komolyan tudta-e venni ezt az őszinte szerelem témát, ma már biztosan nem működne. Kihagyós, hacsak valaki nem a 90-es évek idealizmusából akar doktorálni.

Claire Darling (2018): Szeretem a francia filmeket, ez sajnos nem annyira jó, mert egy egyszerű történet bonyolult elmesélése, de az a baj, hogy a bonyolult módszer nem tesz semmit hozzá a történet bonyolításához és egy csomó kérdést is nyitva hagy, ráadásul megint az a bajom, hogy oké, nem zavarna hogy szerintem nincs üzenet, de akkor mire ez a sok katyvasz, inkább csak úgy tűnik, hogy húzza az időt a rendező. Persze lehet, hogy a könyvben van üzenet, csak nem tudták átadni a filmben. Meg persze, jobb adni mint kapni, mert a halállal úgyis minden megsemmisül. Ebben a filmben szó szerint is.

Hollywoodland (2006): Szeretem a neó-noárt, de ez a film is lehetett volna jobb, úgy érzem. Az persze nem segít, hogy bár nagyon érdekes az alaptörténet, nincs megoldása és hát a filmekben mégis azt szeretjük, ha van pont a végén, amit ők tettek, az nagyon nem illik oda. Azért érdemes megnézni és elgondolkodni, hogy én hogyan oldottam volna meg ezt a történetet. Sajnos nem tudom. Ugyanakkor megint a vágással van gondom, ha nem párhuzamos a múlt és a jelen, akkor ötletszerűnek tűnik a jelenetek sorrendje és ez nem nagyon működött számomra.

szerda, május 26, 2021

bréking: kolozsváron péntekenként nem csak a nyolcadik utas utazik ingyen

Nem semmi, állítólag ingyenesen lehet utazni (talán már a következő) pénteken (is) a kolozsvári tömegközlekedésen és még csak ingyenes jegyet sem kell kérni, hogy a statisztikákat tudják azért számolni. Jól hangzik, nagyon ráférne a városra, hogy csökkenjen a forgalom és az autók száma. Meglátjuk meddig tart a kánaán. Ha majd önvezetők is lesznek a buszok, akkor aztán a tekknő csúcsán lesz a város.

Zene.

kedd, május 25, 2021

a gazdasági növekedés módja az időutazás

A miniszterelnök arról beszél, hogy Romániában akár 6-9 százalékos gazdasági növekedés is lehet idén, mert hát 1918-20 között is elég ramaty volt a helyzet, de után mekkora növekedés következett. Remélem nem úgy képzeli el a dolgot, hogy megint megduplázza az ország területét bekebelezve Magyarországot és Ukrajnából is vagy 150000 négyzetkilométert. Úgy mondjuk lehet egyik évről a másikra 100%-os dzsídípí növekedést produkálni, de talán a mai világban már nem fognak ennek annyira tapsolni a nagyhatalmak, mint anno. Azért egy próbát megérhet. :)

Egyébként nekem az elején szimpi volt Kucu, de mára teljesen eltűnt a szimpátiám. Naivitás volt részemről azt gondolni, hogy van politikus ebben az országban, aki a közjóért akar ténykedni. Semmi értelme, a népnek meg elég a hülyítés és majd valaki oltsa le a lámpát.

Zene.

a linux új asztala

Az van, hogy Ubuntut használok a játék fejlesztésére és elég jól be is válik a dolog, nagyjából mindent tud a rendszer amit elvárok tőle, amit meg nem (memória brékpontok), azt másképp oldom meg (nem teszek be memória felülírási bugokat :))).

Egy nagy bánatom volt, hogy a grafikus drájvereket frissítve az nvidia lemondott a 32 bites változatról, ami érthető valamilyen szinten, mert a jobb gpuk már tényleg 64 bites rendszerekbe kerülnek és a kissebbekkel már senki sem törődik. Ami viszont elég problematikus az az, hogy az Ubuntun a sztím kliens viszont nem akar 64 bites módba váltani, így az ott megvásárolt játékokat nem játszhattam. Vettem jópár játékot gog-on is, azokból a linuxos verziók jól mennek, de van sok régi játék, ami windowst igényel és ennek szimulálására van is egy wine nevű program amit az elején kipróbáltam és vitte is jól pl. a Deus Ex-et, ami nekem anno kimaradt, de ha már fps-t fejlesztek, illene kipörgetni. Sajnos ez a wine is 32 bites módban emulálja a 32 bites windowsos játékokat, szóval ez sem ment.

Na ez volt az utóbbi évben és a tegnap megnéztem, hogy nem-e frissült a sztím, de sajnos még mindig nem megy 64 bitten. Viszont, van egy flatpak nevű rendszer, ami nem tudom hogyan, de össze tudja rakni a sztímet a régi grafikus drájverekkel és egyéb nyalánkságokkal és ezen keresztűl már megint megy a sztím a gépemen. És akkor lehet megint játszani. :) Sőt mi több, a wine-nak is van flatpak portja, bottles a neve és ezt felrakva be lehet installálni alá a vindózos játékokat is, szóval megint van Deus Ex és Mirror's Edge is. Ez utóbbi az egyik nagy kedvencem az utóbbi időben (azaz évtizedben :)).

Szóval akkor most már egy újabb módon tudok nem a saját játékom kalapálásával foglalkozni.

Dejó.

Ami viszont a lényeg, hogy jó dolog, hogy a linux lehetővé teszi, hogy amíg valaki rászánja az időt, működésre  tudja bírni a régi szoftvereket, még akár olyan trükkök árán is, hogy valamiképpen két vidió drájvert futtat párhuzamosan (gondolom a 32 bites csak átküldi a nagytesónak a dolgokat). Azért jó kis kernel van ott, ami ilyen szintű mókolást engedélyez. Szerintem el fog jönni a linux asztal ideje is egyszer, mégpedig akkor, amikora vindóz is lemond a régi cuccok futtatásáról, mint amiről a mákos már régen lemondott. Amit az epöl elművel a mákossal, az több mint bűn, hyba. Szerintem a májkroszoft is előbb utóbb az epöl nyomába fog lépni, lehet, azért nyomatja a linux szupportot most annyira, hogy majd a linux kompatibilitási módjában futtassa a régi vindózos programokat. Nem lenne semmi.

Zene.

hétfő, május 24, 2021

az első...

Emlékszem, az első szudokut amit megoldottam, egy napig oldottam. Az volt a baj, hogy egyszerre próbáltam megoldani magát a feladatot, találni egy olyan algoritmust, ami egy mesterséges intelligencia is könnyen megtalálhat és bizonyítani, hogy ez nem egyszerű backtracking. Elég nagy káosz volt az egész.

Na most is ez a baj, hogy próbálok megtervezni egy nem triviális pályát a játékhoz, de közben azon gondolkodom, hogy fogom az ilyen pályákat automatikusan generálni és a generálás milyen változókat kell majd megoldjon milyen változók rögzítése mellett. Ja, és, hogy ez az egész miért is lesz fun.

Nem, most nincs időm azon keseregni, hogy az ország és a világ elmegy a francba. Azon gondolkodom, hogy a kezdő alkotók miért estek olyan gyakran a drogok csapdájába és hogy lehet-e hiteles punk játékot készíteni anélkül is. Meg aztán, milyen lenne egy punk forradalom a játékvilágban. Persze nem szájber, azt már mindenki unja. Olyan jó kis klasszikus punk.

Zene.

szombat, május 22, 2021

még mindig vicces

Úgy tűnik, hogy a kacsás videómat mégsem a romániai közönség kedvelte meg, hanem az indiai, legalábbis ők a leggyakoribb látogatók és még mindig érdekli őket az a kacsás videó, amelynek az előképén egy szál kacsa sincs. Naponta olyan 200 körüli megtekintést kap, ami a teljes csatornán mért átlagos napi 3-4 megtekintéshez képest igencsak feldobta a forgalmat.

Ilyenkor persze elgondolkodom, hogy vajon miből ered ez a népszerűség, vajon tényleg a videó vonzza az embereket, vagy csak valaki a gúgelnél rábökött valamire amitől gyakrabban kínálja megtekintésre ezt a videót az algoritmus. Arra is gondoltam, hogy talán valaki meghekkelte a dzsímél felhasználómat és majd szépen kéri a pénzt, hogy egy ilyen népszerű kacsás videóval rendelkező kontót csak nem fogok veszni hagyni (le is cseréltem a jelszót :).

Valószínűleg lassan véget ér a kacsa szezon Indiában és megszűnik az érdeklődés.

Az biztos, hogy nem fogom a csatornát kacsás videó gyűjteménnyé alakítani, de az is biztos, ha legközelebb látok kis kacsákat a városban (lassan itt az ideje, pár hete már láttam egy családot), akkor egy perccel többet fogok eltölteni azzal, hogy kicsit jobb felvételt készítsek róluk. Egyébként szeretem hogy feldobják a városban a folyóvizeket a kacsák, emlékszem, amikor nem voltak, olyan egyhangú volt a Szamos és a Malomárok, most lehet nézni, hogy merre mászkálnak.

Zene.

szerda, május 19, 2021

gúgel ájó

Tegnap kezdődött a gúgel éves konferenciája amiben eldicsekednek azzal, hogy mit csináltak egy évig. Vagy valami hasonló, én nem nagyon szoktam követni, nem vagyok endroid felhasználó.

Megnéztem a cnet 10 perces összefoglalóját arról, hogy mi volt szó abban a két órában, amennyit a megnyitó és összefoglaló bemutató tartott. Eléggé fogtam is a fejem, mert arról volt szó, hogy az új endroidban hogyan szabják személyre a színeket és, hogy a kijelző hogyan fényesedik ki.

Szerencsére azért megnéztem a gúgel rövid összefoglalóját is és abban azért már több olyan részlet volt, ami engem érdekel.

Mondjuk nem értem, miért demózták azt a nyelvmodellt, ha nem lehet kipróbálni, egy olyan demó nem bizonyít semmit, az egész lehet teljesen megrendezve is és mostanában szerintem mindenki elég szkeptikusan áll a gúgel termékekhez. Mindenesetre az üzenet jó, hogy dialógus rendszerekként képzelik el az interakciót a jövőben a felhasználók és az ő rendszereik között.

Ami igazán érdekes volt számomra, az a tpuv4 processzor, ami megint kétszer jobb mint a régi és ha jó sokat egymás mellé raknak, akkor már eléri az exaflopos teljesítményt, ami nem igazi flop, de remélem igazi exa. Ez azt jelenti, hogy nem kell attól félni, hogy amikor eljön az ideje, hogy elkezdjék tanítani az első igazán általános mesterséges intelligenciát, lesz elég hardver amely ezt lefuttassa. Már csak az adatok meg a modell hiányoznak. :)

Érdekes volt a videó cset rendszerük is, de megint, ha nincs kipróbálható vagy megvehető termék, akkor csak hinni kell nekik és az egyre nehezebb.

Meg aztán újabb rendszerben teszik elérhetővé a klasszikus gépi tanulás infrastruktúrájukat, amit persze jó kérdés, hogy hányan fognak használni. Talán ha nagyon jól működik, akkor sokan, mert tényleg elősegíti a prototipizálást, de azért gondolom nem sokan akarnak teljesen a gúgel rendszereire hagyatkozni, szóval azért ezzel gond lesz, ha nem lesz nyílt forrású ez a vektor éjáj.

Hát ennyi, az egész bejegyzés azért született, mert tpuv4 és exaflop. :)

Egyébként ha valakinek van 6 órája és érdekli a komoly éjáj, akkor ezt a beszélgetést talán érdemes megnézni, szerintem én rá fogom szánni az időt.

Zene.

kedd, május 18, 2021

Kína a Marson

Kína sikeresen letett egy landoló egységet a Mars felszínére és egy marsjáró is van rajta, szóval nemsokára ott raliznak a Marson. Nem semmi. Lassan tényleg itt a nyakunkon az újabb űrverseny, ami persze csak jó. Persze reméljük, hogy mindenki marad ugyanolyan civilizált, mint az első űrversenyben tették a felek.

Zene.

csütörtök, május 13, 2021

vicces

Történt az, hogy Kolozsváron a kacsák sétálni indultak. Úgy tűnik ennek köszönhető, hogy az én kiskacsás videóm is begyűjtött 233 megtekintést a mai napon. Nem mintha ez bármit számítana. Remélem majd karácsony körül a monszterek is sétálni mennek és országos hír lesz belőle. Na akkor majd lesz miért örvendjek.

Zene.

a felszabadulás napja

Ez a május nagyon menő hónap lesz, elsején a munkások ünnepelhetnek, kilencedikén a náci rabiga elszenvedői, most tizenötödikén meg azok akik prüszkölnek a maszktól egy jó kis séta alatt. Én is nagyon vártam már, hogy végre ne kelljen maszkot viselni kint a szabadban. Persze, viseltem, mert tudtam, hogy ezt várják el, de azért magamban egy kicsit dühöngtem, mert a bizonyítékok olyan irányba mutatnak, hogy csak a benti hosszas együttlétek alatt fertőz a víruszka.

Ideje volt már nagyobb szabású kísérlettel igazolni, hogy az ország egyes részeiben be nem tartott maszkviselés ugyanúgy nem veszélyezteti a kettes részein élőket.

Zene.

a mesterséges intelligencia jövője

Ezzel a címmel volt a tegnap egy előadás, a 11. Szociológus Napokon. (Fészbuk videó, egy óra körül kezdődik, nem tudom, meddig marad fenn, nagyon nem vagyok témában a fészbukos videók élettartamáról)

Ebből a cikkből értesültem róla.

Ugyebár az sejthető, hogy engem érdekel a téma, de fogalmam sincs, hogy mennyire téma ez egyáltalán itt Kolozsváron a mostani egyetemi közegben, szóval duplán meglepett, hogy a szociológusokat érdekli.

Igazából eléggé csak fél füllel hallgattam az előadást, közben a lua-val hadakoztam, szóval csak egy benyomást szeretnék megörökíteni.

Az volt számomra az érdekes, hogy mennyire lefutott témaként kezelte az előadó azt, hogy a mesterséges intelligencia itt van és egy-két évtizeden belül teljesen fel fogja forgatni a világot. Minden tevékenységi területet fel fog forgatni a mesterséges intelligencia, ezért jó lenne felkészülni erre, de azt persze nem tudjuk, hogy hogyan.

Számomra az a fura, hogy ez nagyon nem a ménsztrím tudomány álláspontja, én leginkább informatikusok és agykutatók véleményét szoktam meghallgatni ilyen témában, de azok általában a következő 50 évben nem látják megvalósíthatónak az emberi szintű mesterséges intelligenciát. Persze, van néhány csillogó szemű fiatal, akik ráadásul rengeteg pénzt is nyerhetnek azon, ha véletlenül tényleg összejön 10 éven belül a dolog, de a magukra valamit adó tudósok általában nagyon szkeptikusan állnak hozzá.

Én egyébként egyetértek az előadásban elhangzottakkal, inkább az érdekelt volna, hogyan is fog a társadalom ebből jól kijönni, de az vagy nem hangzott el, vagy elkerülte a figyelmemet. :)

Azért is furcsa volt nekem a kérdésfeltevés, mert nekem a társadalom tudományok eddig úgy éltek a fejemben, mint amelyek a múltbéli gondolkodók hibáinak analíziséből élnek, nem igazán foglalkoznak egy konstruktív jövővel, az elméleteik olyannyira a múltbeli modellekre építenek, hogy talán már nem is lennének relevánsak, ha nem öntenék őket nyakon egy kis statisztikus szósszal, ami kihozza, hogy három értelmetlen dolog közül az egyik relevánsan írja le a valóságot és ezt mindenki beveszi. Szerintem olyan mérőléccel ahogy ők mérnek, nem igazán lehet leírni a társadalmat, de még nincs meg a technológia, hogy mindenki mellé ültessünk egy kérdezőt aki ki tudná szűrni, hogy melyek az igazi ellentmondások a világképünkben és melyek azok, amelyekre nincs energiánk reflektálni. Az utóbbi évtizedek politikája és az azt övező rengeteg közvélemény-kutatás még csak rátett az ilyen irányú szkepticizmusomra. Amikor csak rossz válaszok között lehet választani, nem tudom mennyire releváns a válasz.

Szóval örvendek, hogy az ifjú szociológusok már a szingularitásra készülnek.

Zene.

osztán a gúgelnek tekenyőt hosztál-e?

Na jó, még egy kicsit a gúgelről.

Szóval az első termékük tényleg egy valós felhasználói igényt oldott meg. Mát a kilencvenes években is akkora volt a web, hogy egy kereső nélkül lehetetlen volt megtalálni a keresett információt, természetesen ha az már rajta volt a weben. Lerri és Szergej óriásit mozdítottak előre mind a web hasznosságán, népszerűségén, értékén.

A baj csak az, hogy közben a net haladt előre, újabb és újabb alkalmazási területek jelentek meg, mint a szociális hálók, a videómegosztók, wikipédiák, egyebek. Ezekben már nem sikerült a gúgelnek maradandót alkotnia, a jótúbot szerencsésen időben bezsebelték és megmentették a szerzői jogi hiénáktól, de úgy látszik, a gyerekvédő hiénáktól nem sikerült megmenteniük igazán, vagy csak az olcsóbb megoldást választották, mint a nem megfelelő tartalom igazi szűrése.

Nekem úgy tűnik, hogy a gúgel nem igazán tud egy igazán új terméket piacra dobni, saját piacokat nyitni meg pláne nem.

Azért van egy aduászuk, mégpedig a rengeteg kiváló mérnök és tudós akiket megvásároltak kilóra. Szóval ameddig a webes keresésből még csöpögnek a milliárdok, van egy óriási esélyük, hogy megoldják az általános és hatékony mesterséges intelligencia létrehozásának problémáját. Ha ezt megoldják és jól kiporciózva elérhetővé teszik a világ számára, akkor azt hiszem, ömleni fognak a trilliárdok. Gondolom ez is a gúgel titkos projektje, kalapálnak rendesen az AGI-n (a hivatalos neve) és ez tényleg óriási jólétet és trilliárdokat hozhatna a világ számára, talán még arra is jó lenne, hogy valahogy becsapjuk a természetet és ne hagyjuk, hogy megfizettesse velünk a múltunk szén-dioxidba szellentett bűneit.

Itt még csak egy dolog hiányozna, ha valahogy Szergej és Lerri egy Burning Man alkalmával megvilágosodnának és az emberiségnek ajándékoznák a technológiájukat, cserébe mindenki imájába foglalja majd őket, amikor álomra hajtja a fejét a marsi rakéta utasterében.

Egyébként ha most fogadni kéne arra, hogy melyik it óriás fogja leghamarabb megcsinálni az AGI-t, akkor a gúgelre fogadnék, de arra nem mernék fogadni, hogy ez elhozza majd az utópiát, lehet, hogy disztópia lesz a dologból, sajna ahogy most tűnnek a dolgok, eléggé esélyes ez is. Remélem azért majd a néptömegek felkelnek és megszerzik a számítás gépeit és igazságosan elosztják az ebből származó végtelen jólétet.

Zene.

szerda, május 12, 2021

tiktok ki kopog?

Vicces, hogy a tiktok lenyomja az amerikai nagy cociális óriásokat. Én nem vagyok tiktok felhasználó, annyira nem is érdekel, szóval nem ismerem a biznisz modellt sem és azt sem, milyen érzés pörgetni a tiktok falat. Viszont néha szembejön egy-egy jobban sikerült tiktok videó, mint pl. ez is (persze tuiteren, mert én azt a falat pörgetem leginkább). Egyből látszik miért menő a tiktok, a felhasználók remixelhetik egymás videóit és így néha igazán vicces dolgok készülnek.

Vicces, hogy se a jótúb, se a fészbuk nem gondolt erre hamarabb, számukra a videó az "alkotás", amely szent és oszthatatlan, a nézők meg ingédzselődjenek a platform által meghatározott két szegényes lehetőséggel, a lájkokkal és a kommentekkel, aminek semmi köze a videóhoz, mint önkifejezési eszközhöz. Gondolom ez nagyjából azért van, mert a gúgel és a fészbuk alkalmazottjainak nagy része nem használja aktívan ezeket a platformokat, fogalmuk nincs, hogy mire is van szükség a platform előremozdításához, elpötyögnek a háttérdolgokon, mint a relevancia algoritmusok meg a felhasználók tevékenységének minél jobban értelmezhető követése, meg ilyenek, de maga a platform lehetőségei nem érdeklik őket.

És akkor jöttek valami kínaiak és azt mondták, hogy az emberek szeretnek rövid vicces videókat csinálni, ezentúl ne csak egyedül csinálhassák ezt, hanem az egymás videóinak remixelésével is. Semmi újdonság nincs ebben a gondolatban, mégsem pattant ki a nagyok fejéből.

Ezért vagyok optimista ezeknek a nagyoknak a nem-jövőjével kapcsolatban. Remélem a fészbuk eltűnik, valamilyen nyílt szociális háló lecseréli, ami nem az emberek idejének mennyiségi, hanem inkább minőségi eltöltésére fog koncentrálni. A gúgel meg egyfajta ájbíem lesz, ami még létezik, de irreleváns, mert bár technikailag briliánsak, nem képesek megszólítani a felhasználóikat, ezért végül beszorulnak a webes keresések elé eladott reklámok piacára, amit persze tökéletesen dominálni fognak, mint ahogy most is teszik.

Azért kíváncsi lennék, mit lépnek majd az óriások a tiktokra, szeretném azt hinni, hogy azzal a rengeteg kutatóval amelyeket rá tudnak állítani a videók megértésére, végre belevágnak a videók szemantikus értelmezésébe és remixelésébe. A dípfékekben óriási potenciál van ilyen téren, csodálom, hogy még senki nem csapott bele a lecsóba, vagy lehet, hogy csak én nem hallottam még róla.

Zene.

szombat, május 08, 2021

egy kis jó es van a tekknőben

Ugyebár én eléggé negatívan állok hozzá az IT óriásokhoz, de akkor most legyen itt egy rövid bejegyzés arról, hogy mégis mi jót is csinálnak.

A gépi tanulás kutatásban nagyon hasznosak az IT óriások, leginkább a gúgel és a fészbukk, de a májkroszoft, amazon, ájbíem és a többiek is publikálják az eredményeiket ami jó. Mostanában már a forráskódot is illik publikálni, meg a modelleket is, ez még jobb. A legjobb talán az, hogy magukba az eszközökbe is rengeteget invesztálnak, ami a kutatást lehetővé teszi és ezt megosztják a nagy közönséggel.

A gúgelt ezennel ki is merítettük, más jót nem nagyon csinálnak a világban, pedig régen én nagy gúgel szurkoló voltam, de már nem vagyok az. Mondjuk elég sokat nézem a jótúbot, de ott minden arról szól, hogy az emberek az ő rendszerükbe tolják bele a sok kontentot, azért engednek bárkinek bármit feltölteni, mert még nem jöttek rá, hogy tudnák megjósolni, hogy miből lesz sikeres videó és miből nem. Ha erre képesek lesznek, tuti bezárják a rendszert és csak azok tölthetnek fel, akik nézettséget is generálnak, sokat. Sajnos ez a mostani nagy szabadság azzal is jár, hogy mindenféle nem túl okés kontent is felkerül és mivel még nem tudják automatikusan szűrni, embereket meg nem akarnak erre alkalmazni, mert nagyon sokat rontana a profitabilitáson, ezért mindenféle hülye korlátozásokat tesznek, pl. életkor ellenőrzés meg ilyenek. De én túl függő vagyok, hogy lemondjak a jótúbról és egyébként sok nagyon hasznos infót is meg lehet ott tudni, meg persze megy a zene ezerrel.

A fészbukkot már a kezdetektől utáltam, de az tetszik, hogy Márk nagyon nyomatja a virtuális valóságot, mert abban reménykedik hogy bár a mostani körben lemaradt a saját platform kialakításában, talán majd a jövő platformja a véerr lesz és akkor majd ő diktál. Én remélem, hogy nem tudja monopolizálni a véerrt és a munkájuk elhozza az olcsó és jó minőségű véerrt mindenkinek, egyelőre úgy tűnik, csak ők veszik ezt komolyan. A gúgel már kiszáltt, mint mindenből, ami két évnél többet igényel a profitábilissé váláshoz.

A májkroszoftnál is csak a kutatást tudom felhozni, mint jó dolog, ugyanígy az epölnél is, bár ők azért a hardver fejlesztésben is elég hasznos munkát végeznek, kár, hogy olyan bután próbálják bezárni az embereket a rendszerükbe mintha a 90es évekbeli májkroszoftot látnánk. Egy pillanatig sem hiszem el nekik, hogy azért fontos az emberek adatainak a védelme, mert ez őket érdekelné, inkább csak az adatok hiányában nehezebb platformot váltani és persze az adatok védelme alapvetően egy fontos dolog, amelyben valamilyen oknál fogva a többi platform nem akar versenyezni, ezért ez egy jó lehetőség az epölnek.

Hát ez így nem lett túl optimista.

Még egy dolog. Ami most Indiában megy koronavírus témában az valószínűleg még sokáig emlékezetes marad. Érdekes, hogy nagyon sok tekk ceó indiai származású, ezért kíváncsi vagyok, mit fognak lépni, ha végre véget ér a rémálom. Lehet, hogy megpróbálnak besegíteni majd az indiai kormánynak, hogy a mostani helyzet kialakulásáért felelős tényezőkre technológiai megoldást találjanak. Gondolom majd kihozzák a közigazgatási rendszert felelősnek, hogy nem tudták hatékonyan lezárni a népeket. Ha az ájbíem beszáll a közigazgatási rendszerek fejlesztésébe, nem fogok meglepődni, elvileg az egészségügyi rendszerekhez is szállítanak megoldásokat Amerikában, emlékszem amikor kitalálták, hogy a Watson fogja megoldani az összes problémát. Erre oda kell figyelni nemsokára.

Zene. Illetve line rider. :)

a kutyafáját

Azt hiszem, rájöttem, mi fogja a következő gazdasági válságot okozni. A kriptó.

Amikor már Casey Neistat is arról tuitel, hogy milyen jó lett volna beszállni a $DOGE-ba, akkor ott már nagyon érik a buborék. Ráadásul az egész kriptó piac teljesen szabályozatlan és olvastam néhány régi tőzsdés trükkről amelyeket most meglépnek, mert a tudatlan népek elhiszik, hogy a kriptó a könnyű meggazdagodás útja. Csakhogy ezeket a tőzsdén már nem lehet meglépni, mert időközben szabályoztak az ilyen műveleteket, hogy a befektetőket ne verjék át (olyan nagyon :)). Persze ahhoz, hogy válsággá nőjön a dolog, lehet, hogy több embernek kell beszállni, de amint látom, már az influenszerek is ezt nyomatják, szóval friss húsból nincs hiány.

Engem egyébként az érdekel, hogy mi lesz ennek a következménye. Jobb esetben betiltják a kriptót, rosszabb esetben betiltják azt, hogy bárki bármilyen programot futtathat a számítógépén (ez ugye már az epöl telefonokon így van). Ha ez utóbbi történik meg, akkor veszek megint egy C64-et, arra valószínűleg nem fog a tiltás vonatkozni. :) Ha nem, akkor is eljön az ideje, előbb-utóbb. :)

Zene. Boleró, nehezítve. :)

csütörtök, május 06, 2021

a jogos lángos

Valakik komolyan gondolják, hogy a törvényeket programozási nyelvben kéne írni. Persze szerintem az is elvárható lenne, hogy a jogászok megtanuljanak programozni, de amíg ez megtörténik, lehetne egy programozási nyelvet készíteni amelyet nekik is könnyű megtanulni. Erre van itt egy javaslat. Megvallom, csak az absztraktot olvastam el, de nagyon szimpatikus ötletnek tűnik. A legviccesebb persze az, hogy találtak bugot is a törvényben, amit tesztként átalakítottak programmá.

Persze, lehet aggódni, hogy programozott törvényszék fog dönteni az ügyeinkben és majd biztos gonoszul lecsuknak a szotyizásért, de szerintem annál amit ebben az országban leművelnek igazságszolgáltatás néven, már a robotbírók és robotbörtönőrök is jobbak.

Én mindenesetre szurkolok ezeknek az algoritmizálási kísérleteknek.

Zene. Egy fickó nyomja a dnb-t Oxfordban biciklizve.

a reklám volt, a reklám van, a reklám lenni fog

Na, azért nem fenyeget annyira a gazdasági válság mint sejtettem, megint reklám díszeleg a mall bejáratánál.


Persze az mondjuk nem ad túl sok okot az optimizmusra, ha a miniszerelnök a lakossági fogyasztás növekedésére alapozza a gazdasági növekedést, főként mivel a lakosság száma csökkenő tendenciát mutat és van egy olyan érzésem, hogy ha a liberális kormány leszerepel a ciklus végéig, akkor sokan veszik a sátorfájukat és keresnek egy kevésbé rossz országot maguknak.

Egyelőre nem sok optimizmusra adnak okot.

Zene.

kedd, május 04, 2021

tekknő

Tech hírek, mert most erről van kedvem írni. Gondolom már mindenki olvasta ezeket, szóval lehet ugrani, de talán valaki nem, vagy ha igen is, talán árnyalhatom egy kicsit a képet, mert nem biztos, hogy nem homályos.

A mai hír, hogy válik Bill és Melinda Gates. Hát no, megesik az ilyen, gondolom majd sokat fognak beszélni arról, hogy mi lesz a sok pénzzel amiből a világot kellett volna megmenteni.

Másik hír, hogy a fészbuk hisztizik, hogy az epöl beleköpött a levesébe és nem engedi, hogy kedvükre spionkodjanak, az egész internetet felforgatva. Itt azért meg kell jegyezni, hogy valójában az történik, hogy a fészbuk ezentúl nem tudja követni a tevékenységünket az általuk már behálózott weboldalakon, ugyanis a felhasználók nem kapnak többé globális egyedi azonosítót. Ami a fészbukon belül művelünk azt persze ezután is követni tudják, csak azt nem, ami azon kívül történik. Valahogy nem tudok bánkódni ezen, meg azon sem, hogy így valószínűleg a fészbukkon megjelenített reklámok kevésbé lesznek relevánsak, tehát potenciálisan kevesebbet kérhetnek érte. Nem féltem őket, megtalálják a módját, hogy tovább sarcolják az internetet. Azzal fenyegetőzni meg, hogy fizetőssé teszik majd a fészbukkot elég butaság, szerintem elég kevesen fizetnének ezért az “élvezetért”.

Utolsó hír, hogy egy bukaresti cég, az UiPath nagyot kaszált a nyú jorki tőzsdén. Vicces problémára kínálnak megoldást, úgynevezett virtuális robotokat készítenek, amelyeket be lehet tanítani, hogy bizonyos programokat használjanak, így tehermentesítve embereket, akiknek ezeknek a programoknak a használata lenne a dolga. Ez így furán hangzik, de nagyjából azt jelenti, hogy vannak olyan cégek, amelyek mindenféle nagyon régen megírt programokat használnak és ezek gondolom elég nehézkesek, de valamiért nem akarják újraíratni őket, gondolom mert nagyjából már azt sem tudják, hogy ezek a programok mire is jók, csak azt tudják, hogy használni kell őket. Továbbá feltételezem, hogy ez a használat nagyjából adatbevitelt jelent, mert elég nehéz elképzelnem, hogyan lehetne mondjuk betanítani azt, hogy egyik tervezőprogramban készült tervrajzot újrarajzoljon automatikusan egy másik programban. Szóval a lényeg, hogy milliárdokat ér az, hogy az egyik buta programból átvigyük az adatokat a másikba. Mondjuk elhiszem, ha nem írtak semmi dokumentációt és nincs már meg a forrás sem, akkor jöhetnek a milliós robotok, hogy kihúzzanak a slamasztikából.

szombat, május 01, 2021

a munka ünnepén

... dolgoztunk a kertben... hosszú... de nőnek a kis hagymák és ez a lényeg.

Remélem én még megérem, hogy lesz egyszer az univerzális alapjövedelemnek is ünnepe és minden hónapban megülhetjük majd.

Zene. Lassan mi is kell naptejet alkalmazzunk, erőst melegedik a zidő.