szerda, március 31, 2021

még egy hónap

Eltelt még egy hónap, ez már reprezentatívabb az átlagos blogolásomra, bár talán még ennyi kihagyással is messze több bejegyzés született mint egy átlagos hónapban.

Az van, hogy nincs kedvem sem a koronavírusról, sem a kapitalizmusról írni, más meg mi van még? Szingularitás, de az csak lesz, kicsit nehéz megindokolni, hogy a mostani nerf bonanza hogyan fog 8 év múlva intelligens gépeket eredményezni.

Néztünk jó pár filmet illetve sorozatot is mostanában, szóval az majd lesz, csak még nem látszik a kanyarban. :)

Ja, meg kezdek egyre többet is dolgozni, fogy a zidő vészesen. Holnap végre lesz új rész a vlogban, ahhoz képest, hogy ma reggel leültem, hogy egy óra múlva készíthetem a vlogot, még egy apró dolgot kell megoldani, 10 óra munka után úgy döntöttem, hogy a március kimarad vlog szempontjából. Na nem gond, maradtak még ki hónapok és amit most csináltam, az érdekes is volt.

szombat, március 27, 2021

Rodion

Ma halt meg Rodion Roşca. Soha nem hallottam róla ezelőtt. Sajnos. A román elektronikus zene atyja volt és magyar. Legalább pótolhatom a lemaradást némileg, a jótúb megőrzött egy dokumentum filmet, néhány koncertet és az albumát amiben a régi zenéit dolgozta újra fel. Isten nyugossza.

péntek, március 26, 2021

örök élet + 64 év

Azt mondják egyesek, hogy az örök élet azért nem lesz jó, mert az életben a dolgok azért jók, mert kevés van belőlük. Amihez könnyen hozzáférünk, annak kicsi az értéke, szóval a ritkaság a menő. De ez butaság, én minél több csokit eszem, annál jobban szeretem a csokit.

Zene.

szerda, március 17, 2021

algo ritmika az élet

Viccelek én, viccelek itt az algoritmikus kormányzással. Persze, megtehetem, hiszen biztos vagyok benne, hogy Romániában még nagyon sokáig nem fogják bevezetni, szóval púr filozofizálás ez itt a részemről, ami senkinek sem árt. A gonosz kis negatív dolgokat szépen nem mutatom be, azokról amúgy sincs kedvem filozofizálni.

De azért nem teljesen elrugaszkodott a földtől ez az algoritmikus kormányzás, hisz már most is ez történik, csak egyrészt a most alkalmazott algoritmusok elég egyszerűek és amikor megváltoztatják őket, nem nagyon gondolják végig a teljes rendszerre való hatásukat. A törvények ugyanis egyszerű algoritmusok.

Én úgy gondolom, hogyha minden törvényt egyrészt formálisan specifikálnának, akkor azzal a rendszert konzisztenssé lehetne tenni, lehetne szimulálni a változtatások hatásait persze a valóság elég jó valószínűségi modelljét alája téve és olyan törvényeket is lehetne hozni, amelyeket bár nehéz szavakban jól leírni, formálisan nem lenne nehéz és sokkal jobban szolgálnák az állampolgárok és a társadalom érdekeit.

Vegyük pl az adózást. Most az van, hogy az adózás "igazságos", mert széles kategóriákban határozzák meg az adók alanyait. Csakhogy sem a termékek, sem az emberek nem egyformák, még a kategóriákon belül sem. Lehet, hogyha a különbözőségeket jobban tükröznék az adók, akkor egy magasabb szintű jólétet tudnánk elérni ahelyett, hogy mindenki egyformán lehúzunk.

Pl az egészséges étkezés egy olyan dolog, amire talán hatással lehetne lenni az adók által. Az egészségtelen ételekre lehetne nagyobb adókat kivetni, de nem egy egyszerű sáv meghatározásával, hanem mondjuk a telített zsírsavak meg tartósító szerek mennyiségének arányában, meg az egyéb ilyen mutatók szerint, akár a vásárló vásárlási előzményeinek figyelembe vételével. Szóval ha valaki csipszet és kólát is akar venni, akkor az már nagyon drága legyen, egyenként persze jobban megfizethetőek legyenek, de még így is drágábbak az egészséges kajánál, kivéve akkor, ha mondjuk csak havonta egyszer veszünk, vagy szaladtunk előtte 20 kilométert. Valószínűleg nem oldaná meg teljesen az egészségtelen étkezés problémáját ez a rendszer, de tuti segítene.

Vagy mondjuk lehetne bátorítani is dolgokat, mondjuk ha valaki havonta több mint három könyvet vásárol, akkor azokra már ne legyen áfa, mert így támogatjuk a jó szokását.

Arról ne is beszéljünk, hogy a progresszív adózást lehetne időben is kiterjeszteni, mondjuk a fiatalok kevesebbet adózzanak, esetleg támogassuk a megtakarítási hajlandóságukat és aztán majd idős korban adózzanak többet, amikor van miből. Persze, ilyenszerű kezdeményezések vannak, de nagyon egyszerűek és persze általában jól ki vannak találva, hogy azért mégse legyenek az emberek igazán egyenlőek. Pl most olvastam valahol, hogy Amerikában a vásárolt lakás törlesztőrészleteit le lehet írni az adóból, de ha valaki csak bérel lakást, a bérleti díj nem leírható. No komment.

Zene. Aztán van az algoritmusoknak egy ilyen oldala is, táncolni lehet rájuk...

hétfő, március 15, 2021

algoritmikus kormányzás, szerelem, e kettő kell nekem

Van szabadság, alkotmányosan garantált. Csak az a fránya világ ne köpne mindig bele a levesbe. És ne olyanok ügyelnék az almánkat, akik inkább otthon néznék a focimeccset és innák a sört. Mert az alma könnyen megrothad, ha nem teszik-veszik eleget és nem nyilvánítják ki gyakran halhatatlan mivoltát, megtörhetetlen zöldességét. Tiszta kriptonit oltár az igaz emberek fejében.

Én azt hiszem, a csatát megnyertük másfél száz éve, de a háborút elvesztettük. De nem nagyon lesz más választásunk, újra csatába kell menni, mert ha megvárjuk a közvélemény kutatás eredményét, megeszik azt a kicsi almát is, ami még maradt nekünk.

Zene. Terra témája jó is lesz indulónak.

vasárnap, március 14, 2021

növekszik a feszültség, keleten, nyugaton, északon és délen

Belekeveredtem egy tuitter diszkusszióba, miszerint a kapitalizmus lényege-e a végtelen növekedés. Igazából csak szokásom szerint gyorsan beszóltam és csak utána kezdtem gondolkodni azon, hogy lehet, nem bombabiztos a véleményem és lennének olyan pontok, amelyek hosszú és nehézkes vitákba torkollhatnának, főként 280 karakteres üzenetekben, ha hagynánk. Szerencsére ehhez senkinek sem volt kedve, nekem viszont a szombati napom elment arra, hogy próbáljak fogást találni a végtelen növekedést megtiltó kapitalizmuson. Úgy döntöttem, hogy egy időre ez lesz a blog témája, mert úgy érzem, valamit lehetne találni, csak kitartóan kell keresni. Erre pedig a blog pont megfelelő.

Először is, nekem nincs közgazdász végzettségem, szóval nem is tudom pontosan a kapitalizmus meghatározását és most nincs kedvem felütni a wikipédiát sem, ezért elsődleges, hogy leírjam, hogy mire gondolok, mi a kiindulópontom.

Szóval a kapitalizmus kb. az, hogy megengedjük a privát tőkét és elősegítjük a felhalmozását az adórendszerrel és a befektetések támogatásával, ugyanis az a doktrína, hogy a privát tőke nőni akar és ezt okos befektetéseken keresztül éri el, ezek a befektetések pedig munkát és minőségi termékeket szolgáltatnak a köznépnek, ami nekik jó és másképp nem lehetne olyan jó életük.

Na most, az egyik kritikája a kapitalizmusnak az, hogy növekedésre alapoz mindent, azaz hogy befektetünk x pénzösszeget és annak valamely (1+c) többszörösét kapjuk vissza. Persze, a modell bonyolultabb, ugyanis a befektetések elveszhetnek, ezért mindenféle statisztikai módszereket találtak ki, hogy megállapítsuk meddig és mennyit érdemes befektetni. Na most az nem gond, hogy pénzből több lesz, az viszont gond, hogy ha ehhez több nyersanyagot használunk fel, ugyanis a Földön a nyersanyagok végesek. Ezért elméletileg nem tudunk a végtelenségig növekedni, de ahogy a dolgok még állnak, még azt az 1.1 milliárd évet sem bírjuk ki, amíg még a Föld lakható és a Nap nem párologtatja el a vizet. Elvileg már most több édesvizet használunk fel évente, mint amennyi keletkezik, az olaj meg sem újul és elhasználunk napi 100 millió hordót, a termőföldek sem bírják már sokáig a túltermelést, az erdők is sokkal gyorsabban fogynak mint ahogy újraültetjük őket és mindemellett még van a kedvencem, az éghajlatváltozás, ami nem egyszerű felmelegedés, pedig mégis csak az, meg fogunk sülni.

Szóval talán a rendszer a hibás, amit kitaláltunk, hogy az életünket irányítsa. Szóval elképzelhető egy olyan kapitalizmus, ami nem a növekedésre épít?

Természetesen az első reakcióm az volt, hogy nem, hiszen csak akkor érdemes befektetni, ha növekedik a tőkénk, ha nem növekedik, akkor jobb ha a párnánk alatt tartjuk.

És miután elküldtem a tuitet persze arra gondoltam, hogy a kapitalizmus azt mondja, hogy az innováció által is elérhető a növekedés, azaz nem csak úgy tehetek szert profitra, ha több terméket állítok elő, hanem úgy is, hogy olcsóbban állítom elő a terméket. Na persze, ez szépen hangzik, de azt jelentené, hogy ha a végtelenségig folytatnám a költségek csökkentését, akkor végül zéró kellene az legyen, ami eléggé lehetetlen. Na innen folytatjuk legközelebb.

szombat, március 13, 2021

Ne Főzz Tapiókát

Nem semmi ez az nft jelenség. Minél többet gondolkodom rajta, annál kevésbé van az egésznek értelme.

Ez gyakorlatilag egy másodlagos befektetési lehetőség a kriptó valuták piacán. De ugyanúgy, ahogy a pénzpiacokon, ezek a lehetőségek is egyre elrugaszkodottabbak a valóságtól. Gyakorlatilag az ember megvesz egy képet, amit egyébként le is tölthetne, szóval annak amit vesz gyakorlatilag zéró az értéke. Azért veszik most a sok nft-t, mert ki tudja, mennyit fognak érni majd a jövőben. Szerintem zérót, de úgy látszik, egyesek úgy gondolják, ha nekik ért valamit az az nft, akkor másoknak még többet fog érni. Nem értem ezt a gondolkodásmódot. Itt még legalább az sincs, hogy valaki nagyon ki legyen téve shortok által valamilyen eszköznek és lépéskényszerben legyen. Meddig lehet pusztán spekulációra építeni egy terméket? Tisztára piramisjáték, a normális piacokon az már tiltott, lehet meg kell jelenjen a shortolási lehetőség az nft-k piacán is ahhoz, hogy végre mozduljanak a szabályokat alkotók.

Miért jobb a szocializmus a kapitalizmusnál? Legalább a szocializmusban nem találtunk ki ilyen nonszensz dolgokat.

Egyébként az okos szerződésekben meg az algoritmikus kormányzásban hiszek, de szerintem lehet azt kriptó nélkül is csinálni.

Zene. Orosz csajok Vivaldit játszanak hegedűn a tengerparton. Az egyiket beküldték a vízbe, hogy csapkodjon, mert az jól néz ki.

csütörtök, március 11, 2021

Fukushima 10

Ma van a 10 éves évfordulója a fukushimai katasztrófának. Hivatalosan csak 1 ember halt meg a katasztrófa eredményeként és gondolom ennek sokkal több köze van a valósághoz, mint a kevesebb mint 100 ember, akik a csernobili katasztrófának köszönhetően veszítették az életüket.

Közben a leállított atomreaktorok által termelt elektromos energiát biztosító hőerőművek által termelt szennyezés ezreket ölt meg évente. Mikor fogják az emberek megérteni azt, hogy vége a játéknak, ésszel kell dönteni ilyen kérdésekben?

Sokat lehet filózni azon, hogy a Hiroshimára és Nagaszakira ledobott atombombáknak volt-e értelme, de az biztos, hogy a legtöbb áldozatot az által szedték, hogy az emberek félni kezdtek az atomtól és sokkal gyilkosabb energiatermelési módszereket részesítettek előnybe, amelyek ráadásul globális éghajlatváltozást is okoznak, rengeteg egyéb dolog mellett. Persze, lehet, hogy az atomtól való félelemnek köszönhetjük, hogy a hidegháború nem váltott át igazi háborúba, rengeteg embert képesek vagyunk megölni atom nélkül is...

őrület

Beeple ma éppen 69 millió dollárért adott el néhány számot (azaz néhány képét azonosító nft-t).

A Gamestop részvényár is éppen 259.9 dollárba került, miután lement már 50 dollár közelébe.

Mekkora bukta lesz ebből, gyerekek...

egy héti vakáció

Elmaradt az utóbbi időben az írogatás. Nem volt amit írjak és este filmet néztünk, úgyhogy nem fárasztottam magam. Meg persze, tudom én, hogy a gondolataim se nem érdekesek, se nem eredetiek, se nem mélyek, az egyetlen dolog amiért érdemes leírni őket, az az, hogy az enyémek és a blog is az enyém, ezért az egyik énem birtokolja a másikat egy pár percre amíg az kiszenved pár sort. Amikor a lusta énem kerekedik felül, akkor a másikoknak kuss. :)

Nem volt nagy kedvem a napi hírekre se reagálni, túl sok a car ami a világban történik és egyre csak gyűl és örvénylik és egyszer majd a nyakunkba zúdul, de nem nem lesz benne öröm annak se, aki ezen filózik már egy ideje.

Azért lehet, hogy írni fogok még egy ideig arról, hogy milyen szép is lenne egy algoritmikus szocializmusban élni. Bár Romániában biztos még ezt is elcarnánk.

Zene. Egy anime zenéje, japánul énekelnek benne, előre szóltam.

csütörtök, március 04, 2021

néhácska

Néha csak úgy átaludnék pár tíz évet, hogy meglássam, mi lett a legjobb irodalmi feldolgozása a mostani időknek.

Mondjuk olyan nagyon nem is ismerem a híres irodalmi feldolgozásokat, csak a Gyűrűk urát, ami ugye a második világháború és Tolkien fantázia világának a kombinációja.

Kezd egyre veszélyesebbé válni ez a vágy, lehet pár tíz év múlva egy óriási vízháború közepén ébrednék. Putyin és Dídzsé lőnék egymást vizipisztollyal kifulladásig, miközben a Bed Táccs szól.

szerda, március 03, 2021

Texas megnyitja kapuit a kaszásnak

Texas (és valamilyen mértékben Louisiana, Mississippi és Michigan is) feloldott minden korlátozást ami a koronavírus terjedését hivatott lassítani. Szerintem ez olyan, mintha feloldanák azt, hogy nem lehet ittasan vezetni. Kíváncsi leszek, hogy azoknak az embereknek a hozzátartozói akik a következő hetekben és hónapokban fertőződnek és halnak meg, fognak-e jogi lépéseket tenni a kormányzó ellen. Az én fejemben mindig is az volt, hogy Amerika az értelmetlen perek országa, talán mégsem annyira értelmetlenek azok. Meglátjuk. Vagy lehet, hogy addig lejövök a tuitterről és nem látom meg.

kedd, március 02, 2021

Színes házban voltam ma

Itthon vagyok, Gyergyóban.

Ma megnéztük “A kommunizmus története elmebetegeknek” című előadást. Egy éve nem voltam színházban és Gyergyóban nem is tudom mióta.

Jó volt látni, hogy egyesek rengeteg energiát fektettek abba, hogy egy vagy több üzenetet eljuttassanak hozzám és bár óriási fába vágták a fejszéjüket, a csúsztatásra engem kértek fel, hogy megtalálja a helyét a gondolat. Ezt a fajta sejtetést szeretem.

Reméljük még nem ért el hozzánk az imperialista koronavírus törzs és a szórakozásunk megtorolatlan marad, még ha kissé felelőtlen is volt.

hétfő, március 01, 2021

prospect (2018)

Szeretem a kis költségvetésű sci-fi-ket, mert nem lehet drága effektekkel eladni a filmet, mondani is kell valamit. Vagy mutatni, de azt kevés pénzből egyre nehezebb. Biztos? Na ez egy olyan film, amit egy ütősebb csapat tuti meg tudott volna csinálni UE4-ben. Valószínűleg azért nem tette, mert egy ütősebb csapat sem gondolkodott még el azon, hogy UE4-ben kis költségvetésű sci-fi-t készítsen. Bár ez sem biztos. Én legalábbis eddig nem találtam, de nem is keresgéltem olyan nagyon.

Mindenesetre ahogy most a kriptó és díp és minden is halad, szerintem már nem kell sokat várni.

Egyébként tetszett ez a film, főleg a minimalizmusa, de az ugye a költségvetésből adódott. Vagy nem.