hétfő, március 31, 2025

filmek

Ebben a hónapban sem néztük valami sok filmet, bár azért ha a sorozatokat órára kiszámoljuk, akkor azért jó pár film kijönne, na de mindegy is, most így jött ki a lépés. Egyébként mivel úgyis lassan jótúb link gyűjtemény lesz a blogom, ha valamely film véletlenül bejön jótúbon is egy jó kis zenés montázs formájában, akkor azt is beteszem a véleményem végére linkben, sőt, még a régebbi filmekhez is hozzáadok ilyen linkeket. Ez azért jó, mert legalább a film látványára lesz egy példa, némely filmeket csak azért nézek. Filmes jótúberek kritikáira egyelőre nem linkelek, mert bár sokan vannak és jók is, az már értelmezés kérdése és gyakran sok érdekes dolgot lehet megtudni belőlük, ez a lista leginkább mégis az én véleményemet akarja tükrözni annak a hónapnak a végén amikor közzé teszem. Tudom, hogy nem a legokosabb és körmönfontabb a véleményem, de azért mégis csak az enyém valamennyire, de valószínűleg ha valamilyen jótúber kritikája alapján nézek meg egy filmet, akkor lehet linket is teszek mégis.

Excalibur (1981): Na ez rögtön egy példa az előzőekre. Már régóta tudtam erről a filmről, de valahogy még sosem került terítékre, de most végre igen. Nekem nagyon bejött, persze leginkább a látvány. Természetesen teljesen nonszenszek azok a páncélok az Arturi korban (kb 500 Kr. U.), de nagyon jól néznek ki, szóval kit érdekel? Nagyon tetszik az is, ahogy elkomorodik az egész történet, mert hát Arturka története elég komor, bár nekem mindig is a Sárkány és papucs fog róla először eszembe jutni. Azért remélem, hogy egyszer egy végtelenül okos mesterséges intelligencia összerakja, hogy az Artur története hogy épült be az európai ember tudatába, mert az tuti, hogy a mostani történeteink sem különböznek sokat a vezetőinkről, még ha úgy is tűnik, hogy mi választjuk őket és nem a kard a kőben. Most akkor ajánlok is egy igazi kritikát is erről, meg van egy jó kis összeállítás is rá az Oh Fortuna-ra, ami szerintem már volt linkelve régebben is blogban, de hát jó cucc (yt).

Dune: Prophecy (1. szezon): Eddig eszembe se jutott, hogy az ifjabb Herbert munkássága után érdeklődjek, azt hallottam, hogy elég gyenge. Na ez a sorozat az ő munkájára alapszik, sok újdonságot nem vezet be, de azért elég érdekes mégis a történet amit elmesél, mégpedig a Bene Gesserit kialakulása és megerősödése. Gondolom kicsit szívták a fogukat az alkotók, hogy úgymond "női" témája lesz a sorozatnak és az most nem népszerű, de úgy látszik az ármánykodás mindig jól áll és mivel a mesterséges intelligencia most nagyon népszerű téma, reméljük tolják még egy ideig. Az azért elég vicces, hogy a dzsihád szót nem merték kiejteni amikor a gépek háborúját emlegetik. Na mindegy. Szóval nekem eléggé bejött, mert a történet elég csavaros, a látvány elég pazar és én amúgy is nagy Dűne fan vagyok, meg hát értékelem azt is, ha olyan vezetőkről van szó, akik a saját maguk okozott káosz jóslatára építik az identitásukat, de legalább finesszel kavarják a szart. Simán átmegy azon a teszten, hogy inkább élnék-e abban a társadalomban mint a miénkben.

Possession (1981): Isabelle Adjani legjobb alakítása, egyesek szerint, tényleg elég ütős cucc, de azt azért nem állítanám, hogy értem, miről is szól. De azt is elhiszem, hogy kb. ezt csinálja az ember agyával, ha elveszít valakit akit szeret. Szerencsére a rendező túlélte a válását, nem úgy, mint a szereplői. Azért nekem nagyon bejött, mindenképpen érdemes megnézni aki szereti az olyan filmeket, amelyben egy kicsit megbuggyan a világ vagy a főszereplő és nehezen eldönthető, hogy melyik kezdte.

Song to Song (2017): Nekem kicsit az volt az érzésem, mintha Malick azon kísérletezne, hogy egy teljesen új filmes nyelvet találjon ki, amolyan analóg nyelvet egy digitális világban. Nekem nem jön be, szerintem a történetekben jó az, ha az idő nem lineáris, a vágás igenis megteremtheti az összefüggést ott ahol elvileg térben és időben nem függnek össze a dolgok, csak narratívában. Az sem igazán jött be, hogy az emberek belső monológja inkább elmondja az érzéseiket ahelyett, hogy kifejeznék a színészek azokat (mert képesek rá, ez nekem a legnagyobb fless, hogy az emberek képesek szó nélkül is kommunikálni komplex érzéseket és információkat, bizonyára sok százezer éven keresztül tökéletesítettük ezt a képességünket, míg a nyelv megszületett, de sajnos legtöbbünkben nagyon elsorvadt ez a képesség, de kellő gyakorlással elő lehet hozni). És még egy jó kis tragédia vagy katarzis sincs benne. Persze lehet, hogy valamikor majd zseniként fogják kezelni, de engem ez a film nem győzött meg. A Thin Red Line az bejött, de már nagyon régen láttam és ott inkább filózott a főszereplő az élet értelméről a halál árnyékában, ha jól emlékszem. Kíváncsi lennék, hogy ez a film azoknak jön-e be inkább akiknek nincs belső monológja, vagy azoknak, akiknek van. Az én belső monológom mindenesetre nem ilyen. Ja igen, nekem a sok zenész cameo abszolút nem adott semmit hozzá a filmhez.

The Good Place (1., 2. szezon): Régebben gondoltam, hogy leírom egy-egy film miért került kiválasztásra, de általában nem túl érdekes ez a történet, vagy olvasok valamit a neten, vagy egy barát ajánlja (szerencsére még ez sem ritka). Ennél a sorozatnál viszont egészen vicces a dolog. Van egy programozási nyelv, a Janet, amelyet figyelgetek, mert tud valamit, amit csak kevés szkript nyelv tud (futás közben kimenteni a rendszer teljes állapotát). Nemrég volt egy új verzió és kicsit kolbászoltam még az oldalukon és ott láttam, hogy a nevét a The Good Place nevű sorozat Zsanettjéről kapta, szóval gondoltam megnézem milyen sorozat is az és hát egyből megtetszett az ötlet. Nos, ez talán az egyik legokosabb sorozat amit valaha láttam, tele van mély filozófiai gondolatokkal és még a humora is bejön. Abszolút ajánlom mindenkinek aki szeret kicsit filozofálni azzal kapcsolatban amit néz. És most le fogom lőni a poént, mert egy kicsit én is akarok itt filózni és nincs kedvem nagyon kontextus nélkül tenni ezt, szóval ha szándékodban áll megnézni ezt a sorozatot, akkor ne olvasd tovább. Én szóltam. Szóval a lényeg az, hogy egy csaj (Eleanor) meghal és bekerül a jó helyre, ahova csak nagyon kivételes emberek kerülnek, nyugodtan azonosíthatjuk a Mennyországgal, legalábbis úgy ahogy az amerikaiak elképzelik. Rajta kívül még van három főszereplő, de az első szezon végére kiderül, hogy valójában a rossz helyen vannak, csak a konstruktőr kitalálta, hogy fizikai kínzás helyett inkább érzelmi kínzással próbálkozna és úgy gondolja, hogy ezt a négy főszereplő tudná a legjobban csinálni egymásnak. De persze az emberek inkább egymásba szeretnek, meg megpróbálják egymást megmenteni (az egyik alak filozófia tanár, ő tanítja a többit arra, hogyan kell jónak lenni). A leginkább vicces és filozofikus dolog abból származik, hogy az a világ meg a miénk nagyon hasonló, a hely egy unalmas amerikai kisvárosnak tűnik, a dinamika az amerikai társadalom dinamikája, stb. Na, most elfáradtam, nem is akarok már annyit írni róla, mindenesetre nagyon jó cucc, még az is lehet, hogy többször meg fogom nézni ezt a sorozatot, mert én személy szerint nagyon sok irányba el tudom vinni a történetet, persze új irányokba nem, de talán ha a meta szintet is kezdem érteni, akkor sikerül (az alapszint az mondjuk az, hogy olyan kérdéseket boncolgat, hogy jó-e az, akinek maga a jó tevés a célja, nem igazán az, hogy segítsen másokon, ilyen kérdésekkel van tele a film és erre simán rá lehet húzni egy meta szintet, hogy maga a szabályozás és a megértés milyen szinten érthető és elfogadható). Lehet, hogy ez lesz a kedvenc sorozatom minden időkre. Még van két évad amit nem láttam, remélem nem szúrják el.

Zene. Zene. Zene.

csütörtök, március 27, 2025

mesés lehetne a világunk, ha nem hinnénk a mesének

Hát az ópenéjáj rendesen belecsapott a lecsóba. Az új modelljük nagyon jól tud adaptálni képeket mindenféle stílusokra és most a tuitteren a Ghibli stílus megy nagyot. Nagyon nagyot. Még nagyobbat. Ebben a sötét világban amiben most élünk, ez nekem nagyon jól jött most, hogy egy kicsit megfeledkezzek a hülyeségről amit nap mint nap lenyomnak a torkunkon. Értem én, hogy művészet, meg, hogy a mesterséges intelligencia gonosz, meg mind meg fogunk halni, de most erre nagyon jó volt rácuppanni. Néhány példa még így, hirtelen lerántva a tuitterről. Most én csak filmekből konvertált képeket válogattam, de jól működik mindenféle figuratív képekre, nonfiguratív képeket még nem láttam "ghiblisítve", de várom már, hogy valaki kipróbálja. Én egyelőre kihagyom, nem akarok fizetni a ChatGPT-ért, amiben ez működik, de ha lesz valamilyen ingyenes modell ami fut a gépemen, akkor tuti előveszem megint a témát.











Demó.

Zene. Zene.

kedd, március 25, 2025

miből lesz a krumplibogár gyergyóban

Hát nem semmi, Gyergyó megnyerte a román jégkorong bajnokságot. Brassóval játszották a döntőt. Emlékszem, amikor a bentlakásban néztük a hokit N. fekete-fehér tévéjén, Brassó nem volt sehol, még Gyergyó is simán verte, a döntőbe viszont nem igazán akaródzott bejutni, mindig Csík meg a Sztyaua közül került ki az első. Változnak az idők.

Demó.

Zene.

békaleves recept

A tegnap este azt próbáltam kideríteni a mesterséges intelligencia segítségével, hogy a fájdalomcsillapítók csillapítják-e azt a fajta fájdalmat, amit akkor érez az ember, amikor éhen hal. Ugyanis van egy ilyen meggyőződésem, hogy amikor beüt a klíma apokalipszis, nekem az éhhalál lesz a sorsom (ugyanis úgy hiszem, hogy nem lehet felkészülni az apokalipszisre, főként nem ilyen gyorsan változó technológiai keretek között, persze talán a legjobb fegyvert jó lenne birtokolni, de ha a második legjobbnak bizonyul, akkor egyből első célponttá léptem előre).

Aztán közben elkezdtem gondolkodni, hogy talán mégsem olyan rossz a helyzet, mert a fejlett világban most már csak a lakosság 2%-a foglalkozik élelem termeléssel, ha majd nagyon rossz kezd lenni a helyzet, több embert szánunk erre a feladatra, mert már nem kell új filmeket forgatni, van már elég, nem kell új autókat gyártani, van már elég, nem kell a mallban takarítani, mert senki nem fog járni, nem kell repülőt vezetni, mert az embereknek nem lesz pénze kirándulni. Ha visszatér mindenki a kajatermeléshez, talán tudunk eleget termelni, elégszer újraépíteni a szétfútt üvegházakat, elég csatornát építeni, stb. De jó lenne, ha időben nekifognánk ennek a feladatnak, nem akkor, amikor már beütött a krach. Persze, Romániában, bár tudjuk, hogy már most baj van, semmit nem teszünk, pedig nem is lenne nehéz, hisz egy olyan ország vagyunk, amely területére hullott minden esőcsepp előbb-utóbb a Dunába kerül, hát ha nem esik elég, legalább ami leesett, azt szedjük ki belőle, még sótalanítani sem kell, csak szivattyúzni.

Élvezem, amikor valami bubu van, a politikusok mindig azt mondják, hogy a nevelés/oktatás hiánya okozta. De ők úgy látszik lógtak a fizika óráról és még sosem főztek teát maguknak, mert nem tudják, hogy amikor a teavíz hőmérsékletét 40 fokról 50 fokra emeled, az teljesen másképp néz ki, mint amikor 90 fokról 100 fokra, pedig ugyanannyi energiába kerül. Azt hiszik, ez a nagy teavíz, aminek az alján ülünk és aminek atmoszféra a neve, mindig ugyanúgy fog viselkedni, mint ahogy most viselkedik, pedig nem hogy egyenletesen melegítjük, de gyorsítva. Aztán amikor zubogni kezd, meglátom mit fogtok mondani. A régi jó francia iskola hiánya az okozója mindennek.

És persze a vicc az, hogy most már a mesterséges intelligenciát rövidebb távú veszélynek látom, mint az éghajlatváltozást. Szerencsére ott könnyebbnek látom a pozitív kimenetel megvalósítását.

Szerencsére olvastam valami igazán érdekeset is a tegnap este, majd arról írok legközelebb.

Demó.

Zene. Zene. Zene. Zene.

szombat, március 22, 2025

az esti pótcselekvés ma sem marad el

Olvasom, hogy most lesz a Föld órája. Na ez egy tipikus pótcselekvés, aminek csak az a lényege, hogy legyen miről beszélni ahelyett, hogy tennénk valamit, aminek tényleg van hatása. Lehet róla szép cikkeket írni, hogy az emberek mennyire érzik a cselekvés fontosságát, mekkora az összefogás, lehet elemezni, hogy mennyire hatékony, hogy milyen társadalmi rétegek mennyire fogékonyak rá, stb. Csak sajnos semmi másra nem jó és tuti nem oldja meg a problémánkat. Na de én már régóta lemondtam arról, hogy az apokalipszist túléljem. Csak azokat sajnálom, akiket meglepetésként fog érni a dolog.

Zene.

kínai laborokból szabadulnak mostanában a legjobb mesterséges intelligenciák

Egy kis mestint. Sajnos a tuitter lassan haldoklik, ez érződik nagyon az érdekes hírek mennyiségében, persze azért még egyesek próbálják tartani a frontot, de ha majd ők is feladják, akkor nekem is tovább kell állnom. Szóval eléggé meglepett, hogy egyetlen futó utalást találtam csak arra, hogy a reinforcement learningról az első könyvet írt két alak húzta be idén a Turing díjat. Azért amikor a deep learningért kiosztották pár éve, akkor nagy port kavart, most már mindenkit jobban érdekel az, hogy éppen milyen modell vezeti a tabellát ezen a héten. Egyébként én már teljesen el is vesztettem a fonalat, most mintha valami kínai 32b-s modell taszította le a 671b-s előző kínai modellt, nem? Ami igazán érdekes volt, hogy Kai Fu Lee azt nyilatkozta, hogy a nyílt modellek nyertek, mert hiába a zárt modellek akár 1-2%-al jobbak náluk, sokkal többe kerülnek. (Azt ne is emlegessük, hogy a zárt modelleket bármikor ki lehet húzni az ember lába alól, de a nyílt modell ami saját vason fut, az legalább ilyen szempontból megbízható). Szóval ja, jó dolog az igazi verseny, a nagy cégeknek megéri, hogy nyílttá tegyék a modelljeiket, még akkor is, ha az jelentős költség, mert nem engedi meg senkinek, hogy letarolja a piacot. Remélem ez a logika még sokáig működni fog, mindig lesz valaki aki versenyben tud maradni a zárt modellekkel. Eddig leginkább a fészbukk tartotta a frontot, de most úgy tűnik a kínaiak rendesen beszálltak a játékba. A vidió modelleket aztán pláne nem követem, de nem tartom elképzelhetetlennek, hogy idén már egész estés film készüljön ezzel a technológiával, lehet, hogy nem lesz túl mozgalmas és a kamera sem fog sokat mozogni, de az első filmek is ilyenek voltak, legalább színes lesz és nem 12 fps. :)

Egyébként elég jó móka József Attila verselemzéseket íratni a grok3mal.

Egyébként a kínaiak ígérték, hogy 2025-ben nagyot dobnak mestintben, egyre valószínűbb lesz ez a dolog.

Demó.

Zene. Zene. Zene.

AI.

csütörtök, március 20, 2025

szerda, március 19, 2025

készítsünk töltelékes káposztát a múltból

Ha másra nem is lesz jó ez a blog, arra igen, hogy az emlékezetem határainak mozgását figyeljem. Mostanában azért nézegetem, hogy a blogomat hányan olvassák és milyen bejegyzéseket, persze arról fogalmam sincs, hogy hány robot és hány valós ember. Nem hinném, hogy túl sok valós ember, de nem is ez a célom vele, ha azt akarnám, hogy olvassanak, fészbukkra írnék. Ez inkább ilyen terápia itt. Azt látom, hogy a régi (2005/6-os) bejegyzések sok találatot kapnak. Ez vicces számomra, mert akkoriban nagyon másképp láttam a világot mint most, eléggé naivnak gondolom az akkori magamat, de gondolom ez nagyjából általános emberi tapasztalat, hogy a régi énünket naiv gyereknek gondoljuk. Mondjuk sokat nem is nőttem, de változni azért változtam.

Szóval, a múltkor beleolvastam ebbe a bejegyzésbe (végig el nem olvastam, túl hosszú és túlontúl cringe a stílus), de ami számomra a legérdekesebb, az az, hogy zéró emlékem van az emlegetett színházi előadásról. Pedig még érzelmileg is kötődtem hozzá, hisz blogot is írtam, nem csak puszta tényszerű információgyűjtés történt akkor. Mégis semmi, teljes sötétség, ha próbálok bármit is felidézni róla.

Annyit nem olvasgatom a régi bejegyzéseket, hogy több mintám legyen olyan dolgokról amelyekről totálisan megfeledkeztem, de azt hiszem, simán levonhatom a következtetést, hogy 20 év múltán csak az igazán fontos dolgok maradtak meg, a többi mind elúszott. Szerencsére mostanában sok fotót készítek, a részleteket megőrzi a gép, a fontos dolgokról meg majd megváltozik a véleményem. Aztán majd generáltatok az egészből egy kalandjátékot 30 év múlva és ott fogok kolbászolni a vélt és valós emlékeim között keresve a szent grált.

Demó.

Zene. Zene. Zene. Zene.

Drónos.

kedd, március 18, 2025

Mickey 17 (2025)

Nagyon nincs mit írnom róla, nekem nagyon bejött, benne van minden ami a mai világunkban el van cseszve. És még elég vicces is, gyorsan eltelt a két óra.

Külön kiemelném, hogy végre megint egy kolonizáló témájú sci-fi, nagyon régen láttam ilyent utoljára, jó hely a Föld, de azért kell már menni máshova is néha, még ha csak filmen is. Meg azt is, hogy a főszereplő lúzer, de megmenti a világot. Meg azt, hogy bár az emberek életet tudnak nyomtatni, mégis hisznek valamiféle istenben (az mondjuk nincs kifejtve, hogy az mivel érdemli ki a figyelmet).

Szőrmók lives matter!

Zene.

egy blogbejegyzésem délben, midőn otthon ülni jó a friss téli hidegben

Lassan bontja rügyeit nálunk is az arab tavasz.

Demó.

Zene. Zene.

Vers.

Heidelberg.

hétfő, március 17, 2025

az evolúciós zsákutcák dala (molto adagio)

Amikor még éppen hogy két lábra állt az ember, rátámadott az oroszlán, pedig pár millió évvel azelőtt még testvérek voltak, együtt gyűjtögették a magokat és a bogarakat mint ősemlősök.

Amikor még éppen beszélni tanult az ember, rátámadott a másik ember, pedig pár ezer évvel azelőtt még testvérek voltak, csak az egyik vándorútra ment, a másik meg maradt, hogy később induljon el és különböző törzsekké alakultak. 

Amikor még éppen a publikus gondolkodást próbálta az ember az interneten, rátámadott a barátja, pedig pár éve még együtt rúgták a labdát az iskolaudvaron, de ma már más pártok pártját fogják.

Amikor először néz szembe a mesterséges intelligenciával az ember...

Demó.

Zene. Zene. Zene. Zene. Zene.

péntek, március 14, 2025

a jelszó: halál az agyra, ezt ne feledd el

Az vicces, amikor az egyik oldal egyetlen jelszó iránti feltétel nélküli rajongását kihasználva felpockoljuk magunkat a fa tetejére. Aztán elpityeredünk amikor a másik oldal, ami általában nem tud megegyezni egy jelszóban, de most mégis talált egy rövidet és frappánsat és így sikerült egyesíteni erejüket és azon dolgoznak, hogy lerázzanak a fáról. Hja kérem, fára mászni tudni kell, főként a jó magasakra.

Demó.

Zene.

Trailer.

szerda, március 12, 2025

győzve győz a győzhetetlen győzedelmes überész.

Korunk legnagyobb tragédiája, hogy az übergeekek nem tudják, hogy a legübergeekebb dolog egy überfasza számítógépes játékot alkotni. Emígy mindenféle olyan dologba ütik bele az orrukat, amibe nem kéne. 

Demó.

Zene. Zene. Zene.

Vers.

kedd, március 11, 2025

dzsódzsó szelavííííííí

Na és persze a mai nap legjobb híre, hogy Dzsordzseszkut kizárta az alkotmánybíróság az államelnök-választásból. Szerencsére nincs is annyi igazi híve amennyit állítja, hogy van, az orosz botok nem tudnak tüntetni Romániában, pár nap alatt lecseng a dolog. Szerintem a fickót rendesen el is fogják meszelni, nem lepne meg, ha Szemjon tenne egy tempó lépést és kihagyná ezt a választást, mert sok csontváz kihullhat még a fekete dubából. Aztán négy év múlva kezdődik a cirkusz elölről, mert most amúgy is jön a válság, nem hiszem, hogy az aktuális pártok túl sok jó pontot gyűjtenek. Persze addigra már lehet itt lesz a mesterséges intelligencia kormányozni, vagy a peresztrojka fullad ki, meglátjuk, ha megérjük. Én azért próbálom befejezni a játékot, még ha nem is hiszem most azt, hogy májusban azon kell majd gondolkodnom, hogy hova emigráljak.

Zene.

flow (2024)

Megnéztem a cicás animációt a moziban. Néha kicsit elálmosodtam közben, pedig délben néztem, de azért jó volt. De azért az Inside Out 2 jobb animáció, még ha egy Oszkár ennek nagyobb hatással is lesz az iparra. Reméljük sok amatőr nekifog Blenderben megvalósítani az álmai animációját. Talán pár év múlva egy kis mesterséges intelligencia által nyújtott segítséggel érdekes dolgok is kisülhetnek belőle.

Egyébként az tetszett benne a legjobban, hogy teljesen kiszámíthatatlan a történet, még ha a végén nem is bizonyul túl bonyolultnak. Persze aki rá akarja húzni az embereket az állatokra, azoknak nem kell nagy erőfeszítést tennie, hogy párhuzamokat találjon az állatok és emberek viselkedése között. De még úgy sem mond sokat nekem. De azért egész jól nézett ki, bár pár év múlva ez menni fog valós időben is, szerintem.

Zene.

Trailer.

az játék előrehaladottáról

Megint tettem fel új vidiót.

Végre fut a játék windowson, kicsit többet tartott ez a dolog mint először számítottam rá, de hát ki kellett operálni nem csak a grafikus absztrakciót, de a memória menedzsert meg egy csomó más dolgot is. Azért döntöttem így, mert amit eddig használtam (The Forge), nem volt a legjobb választás. Nem nagyon foglalkoznak azzal, hogy stabil legyen az API (mondjuk nekik, akik ebből élnek, lehet, hogy ez nem is igazán szempont, mert mindig megfizettethetik az átállást az új API-ra), ráadásul a speckó memória menedzser és STL jó ötlet elméletben, de gyakorlatban akkor minden libraryt kell portolni a rendszerre, ami nem túl nagy ötlet. Ráadásul nem hiszem, hogy olyan sok sebességet köszönhettem nekik, szóval mindenből a standardot kértem most és ezzel így is fogok maradni. Szerencsére az SDL fejlesztők nagyon aktívak, ez a GPU absztrakciójuk is elég érthető (a régebbi bonyolultabb volt, lehet, hogy gyorsabb, de csak deszkriptor managementből írtam legalább két verziót amíg rájöttem, hogy kár vele törődni, megy az anélkül is, a sebességhez az okos kézi batching a kulcs. Szóval egy csomó kódot kidobtam, végre standard imgui-t is integráltam, meg lua-t is, ki kell próbálnom, hátha végre azt is tudom debuggolni. Egyébként az új ubuntumon már a shader debug is megy RenderDoc-kal, nagyon jó cucc, kár, hogy nem most kezdem a projektet, most mindent elég jól értek és mennek a toolok is mint a karikacsapás. Igaz, azt hiszem, ma már Rust-ban kezdenék neki Bevy-vel.

Na mindegy, szóval még rengeteg dolgot meg kell csinálni, most az a terv, hogy először kiadható állapotba hozom a játékot, tehát mindent megcsinálok, kivéve a pályák generálását és utána még amennyi idő marad, azt pályagenerálásra szánom. Persze, ha marad idő, meglátjuk. Ez az egész dolog nem volt túl vidám, mert bár nem vagyok az a típus aki szerelmes a kódjába, azért mindig próbáltam minél többet megtartani, néha ez rendesen az utamba állt. Aztán persze végül csak kinyestem mindent. :) Poén, de most megint rájöttem, hogy dolgozhatok ramdisken is, hogy gyors legyen a linkelés, már nagyon régen csináltam ilyent, még amikor a 486-osba végül lett 8 mega ram és 4-et ramdisknek használtam amikor djgpp-vel kezdtem aprítani. Csak most 4 giga ramot használok ramdisknek a 32-ből, így másfél perc alatt a nulláról megvan a fordítás és linkelés, gcc-vel, a clang gyorsabb lenne, de annak nem látja a debugger a változóit a watch-ban, szóval gcc-vel maradok egyelőre, de talán majd a végén clanggal fordítom le, Linuxon persze, Windowson VS 2022 Community Edition-t használok, azt hiszem ez az utolsó.

Ja igen, egyébként az árnyékokat kiszedtem, meg az animációkat is, valószínűleg kimaradnak a játék első verziójából, de azért csinálom így a dolgokat, hogy nyugodtam fejlesztgethessem életem végéig, szóval majd valamikor visszakerülnek. Na most ennyi, nem tervezek minden kis apróságról blogot írni, lehet, hogy a következő bejegyzés már arról lesz, hogy all systems go. Menük, save/load, level progresszió, hangok, ezek amik nagyjából hiányoznak. Lehet, hogy a mentéshez integrálom az sqlite-t. :)

szombat, március 08, 2025

top 5 feldolgozás

Valamikor filóztam itt, hogy mikor jön be és mikor nem az általam kedvenc zenék feldolgozása. Az tuti, hogy mostanában sok ilyen jótúbot hallgatok, amikor több-kevesebb zenész feldolgoz jobban-rosszabbul mindenféle zenéket és gondoltam megosztok pár csatornát amit szerintem érdemes követni, mert jól nyomják. Ez a lista most sem minőségi rangsor, inkább ilyen sorrendben jutottak eszembe az alkotók, amikor eldöntöttem, hogy top 5 listát készítek.

Jó szórakozást. Kommentben lehet ajánlani is. :))

1. Alyona.

2. IMY2.

3. Benedetta.

4. Morgan

5. Shut up and kiss me.

+1. Postmodern Jukebox.

+2. Poplesz.

+3. Sophie.

péntek, március 07, 2025

egy blogbejegyzésem délben, midőn sétálni kéne a friss tavaszi melegben

Amikor ezt a verset (Petőfi Sándor: Egy estém otthon) tanultuk, nem mondott semmit. Onnan tudom ezt, hogy nekem csak annyi maradt meg Petőfi művészetéről, hogy nagyon dallamos verseket írt, de sok mélységük nincs.

Hát nagyon nem ez volt a véleményem, amikor meghallgattam pár napja. Tőlem a költészet elég távol áll, de most mégis azt kell mondjam, hogy rendesen fejbe kólintott ez a vers.

Persze, az elsődleges gondolataimról nem fogok írni, hiszen azok nagyon személyesek, nem is tudom őket leírni és nem is akarom őket megosztani senkivel. Mindig úgy jók, ahogy éppen jönnek és mennek, nem kell őket méricskélésre formalinba tenni.

De írhatnék arról mondjuk, hogy milyen vicces, hogy azok akik azt a kort dicsőítik, amikor egy mészáros gyerekéből a nemzet költője lehetett, most mennyire olyan világot teremtenek, ahol ez már lehetetlen.

Vagy írhatnék arról, hogy a természet végtelen bölcsességében az utódnemzés különböző stratégiáival útra indított gyermekei között miért is akadályozza meg, hogy igazán megérthessék egymást.

Vagy írhatnék arról, hogy micsoda áldás, ha az ember munkája az önkifejezés és ezért még pénzt is kap és persze szereti is csinálni.

De mindezekről nem fogok írni, a bejegyzést is berekesztem itt, olyan dolgokkal kéne foglalkoznom, amelyekhez jobban értek.

Annyit azért még megjegyeznék, hogy nem én tehetek arról, hogy csak most mond nekem valamit ez a vers, fogalmam nincs, hogy hivatalosan mit is kéne mondjon, lehet valami hasonlót, nem emlékszem rá, hogy mit tanultunk anno. Azt hiszem, az iskolában a tanulás nagyon rosszul működik, a szerencse csak annyi, hogy az ember egy tanuló gép, ezért aztán ragadnak rá dolgok úton-útfélen és hát ez már elég.

Demó.

Zene. Zene. Zene.

csütörtök, március 06, 2025

most valami gubanc van a sajtban

Na hát legvadabb álmomban sem gondoltam volna, hogy egy hét alatt két holdra szállást is meg fognak kísérelni amerikai cégek. Sajnos a második nem volt igazán sikeres, legalábbis most úgy tűnik, hogy a Holdon van az eszköz, kommunikál is, de valami még sincs rendben, lehet ez is az oldalára esett, mint az a múltkori japán kütyü. Na de majd még újra próbálják a dolgot, pár év múlva, ha minden jól megy.

Na, ezért gyorsabb a mesterséges intelligencia kutatása, az eszköz mindig a lábára esik. A kutatónak. :)

Demó.

Zene. Zene. Zene.

szerda, március 05, 2025

mikor, merre, megiddó?

Mikor leszünk annyira fejlett civilizáció, hogy a hazugság nem jövedelmezőbb se rövid, se közép, se hosszú távon mint az igazmondás?

Demó.

Zene.

kedd, március 04, 2025

a passzív-agresszív libatömés élő közvetítését az éjjeli műsorsávba kell tenni

Nocsak, Európa úgy tűnik, lassan kezd ráébredni, hogy fegyverkezni kell, ha jót akarunk. Vajon arra mikor ébrednek rá, hogy a szociális hálók mekkora fegyver és, hogy jelenleg ezen a téren letolt gatyával várjuk a postást? Be kéne tiltani az összes amerikai és kínai szociális hálót és sajátot csinálni helyettük, hátha sikerül egy rendeset csinálni ami nem akkora fostalicska mint amiket most nyomnak le a torkunkon. Fabrice valószínűleg egy hét alatt le is kódolná.

Demó.

Zene. Zene. Zene.

hétfő, március 03, 2025

ennél már ment szavazás jobban gallyra

Én már nem emlékszem, hogy mikor döntöttem el, hogy nem érdekelnek az Oszkár díjak, valószínűleg a gondolatsor valami olyasmi volt, hogy na már megint a nagy stúdiók szar filmjeit díjazzák. Na, a tegnap este nagyon nem ez történt, egy független film, az Anora ment nagyot, és ami számomra a legérdekesebb, hogy egy lett független filmes fickó cicás animációja nyert az Inside Out 2 előtt. Ráadásul ez a fickó kihagyta az egyetemet és ingyenes szoftvereket használ (Blendert), mert úgy gondolta, hogy egyedül is meg tudja tanulni a mesterséget. És milyen igaza volt. Remélem hozzák ezt a két filmet a mozikba megint, mert nekem kimaradtak anno, de ha nem, azért ebben a hónapban valahogy sort kerítek rájuk.

Na hát reméljük, hogy független filmezés díjak nélkül is egyre nagyobb szeletet hasít majd ki a filmes tortából, főként, ha a nagy stúdióknak elmegy a kedve a kockázatvállalástól és találnak valami fos zsánert amiben onthatják a fos filmjeiket. Mát s képregényfilmek után, mert ez most éppen kifulladóban van.

Zene. Zene.

vasárnap, március 02, 2025

még egy darabkáról bebizonyosodott, hogy nincs sajtból

Régebben nagyon rá voltam cuppanva a Holdra, azt hiszem, a Google Lunar X Prize indította be a dolgot. Éveken keresztül nagyon követtem a híreket, az biztos, nagyon hittem, hogy végre visszatérünk a Holdra. Aztán valahogy kikopott a dolog.

Ma reggel egy magáncég leszállt a Holdra. Nem volt élő vidió, csak egy animáció magáról a leszállásról, de a lényeg a lényeg, elvileg most már nagyon beindulhat a Hold biznisz, ha lesz rá kellő akarat és pénz.

Egyébként szerintem semmi értelme a Marsot betámadni addig amíg a Holdat nem hódítottuk meg elegendő mértékben. Szóval remélem pár év múlva havonta lesz holdraszállás és 4k-ban nézzük majd az élő vidiót.

PS. Utólag feltették a leszállásról készült vidiót a leszállóegységről.

Demó.

Zene. Zene.

szombat, március 01, 2025

válasszunk jó irányt nicușor borosüvegén, hogy a haza felvirágozzék

Nem semmi, ez a Nicușor Dan egy teljesen más kampányt akar csinálni mint ami itt nálunkfele szokás. Hogy mennyire jut arra is idő, hogy elmondja az üzenetét, az már jó kérdés, lehet a Dzsordzseku ekézéssel fog telni az egész kampány. Mindenesetre én rá fogok szavazni, mert én az ilyen emberek kezébe adnám a döntéshozást. Egy szokatlan vidió egy jelölttől.

a rejtőzködő sárkány belecsapott a lecsóba, de még a ventilátor messze van

Ez a hét szerintem egy másik sokkal érdekesebb dolognak is helyt adott. Mégpedig a dípszík nevű kínai cég minden nap kiadott valami cuccos forráskódot valami mesterséges intelligencia problémához, ha jól értettem, az egyikben még dokumentálatlan utasításokat is használnak, szóval vagy nagyon nem kispályások, vagy vannak barátaik azok között akik a nvidja technológia visszafejtésén dolgoznak Kínában. Szóval a múltkor is már azt mondtam, hogy rendesen belecsaptak a lecsóba azzal, hogy leírták a cikkben, hogy milyen hatékony is a rendszerük. Ötödik napon egy egész fájlrendszert tettek publikussá ami sokkal gyorsabb mint azok amelyek most el vannak terjedve. Szóval akkor gondolom, már dolgoznak a saját kernelen, meg gpu drájveren is. Dobnék egy hátast, ha Kína rájött volna, hogy a következő számítógép paradigmában úgy kaphat vezető szerepet, ha nyílt technológiákat épít, aztán persze hogy milyen adatokat gyűjt vele és mire használja őket, az már nem lesz annyira nyílt, de úgy tűnik, meg van bennük a kapacitás arra, hogy előre törjenek, már csak a világot is meg kell győzni, hogy jó lesz. Vicces lesz, ha a nyávogós linux kernel fejlesztőktől a kínaiak szabadítanak meg. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ha elég komoly technológiát dobnak ki elég nagy csomagban, akkor az egy jó lehetőség a nagyobb tech cégek részvényeinek shortolására, persze ezt valószínűleg sose tudjuk meg, de vajon mennyire lehet megsejteni? Körül kell nézzek a tuitteren, honnan lehetne jó információkat gyűjteni. Persze, shortolni nincs pénzem. :)))

Demó.

Zene.

a cinegén már megint nincs sapka

Hát a tegnapi beszéd fennmarad a történelemkönyvekben, az biztos. De azért nem volt az kemény szócsata, egy cseppet sem. Kemény szócsata Szókratész védőbeszéde, vagy Hamlet elmélkedése arról, hogy lenni vagy nem lenni, vagy amikor Scarpia azt követeli Toscatól, hogy feküdjön le vele azért, hogy megkegyelmezzen Cavaradossinak, vagy amikor Neo először látogatja meg az Orákulumot a Mátrixban. Ez olyan volt, mint amikor év kezdetén két kövér nagycsoportos ráront a frissen érkezett kiscsoportosra, mert a tanító néni rámosolygott arra. De a kiscsoportos állja a sarat, mert őt szereti az anyukája és érzelmileg kiegyensúlyozott gyereket nevelt, aki tudja, hogy mikor nem szabad sírni. Én biztos haraptam volna.

Sosem gondoltam volna, hogy amikor édesapám azt mondta, hogy "Ne hülyéskedj fiam, mert úgy maradsz", akkor nem csak azt kérte tőlem, hogy hagyjam abba a rosszalkodást, hanem egy nagyon veszélyes lehetőségre is figyelmeztetett.

Demó.

Zene.

Vers.