csütörtök, február 03, 2022

amikor a 286-os öntudatra ébredt...

Tegnap volt két hír is, amit már illik nekem is említeni, akit valamennyire érdekel a mesterséges intelligencia megállíthatatlan menetelése. :)

Szóval a két jómadár csapat, a dípmájnd és a zópenéjáj szinte egyszerre harangozta be, hogy belecsaptak a formális matematika problémáinak megoldásába a mindenki által szeretett és tisztelt neurális hálók módszerével. A dípmájnd egy olyan rendszert készített, amely szövegesen meghatározott akadémiai jellengű programozási feladatokat old meg. A zópenéjáj meg matematikai feladatokat old, de ezek már át lettek írva egy formális nyelvbe, amit lean-nak neveznek és ha jól emlékszem, a májkroszoft kutatói fejlesztik formális tételbizonyítás kutatására. Persze mindketten el s vissza vannak az eredményt nagyszerűségétől, már-már emberi szintűnek látják az eredményeket, ami persze erősen ferdítés, mert bizonyára egy hároméves gyermeknél jobban csinálják amit csinálnak, de ha az ember igazán odateszi magát ezeknek a problémaköröknek a tanulmányozásába, akkor messze túl tudja szárnyalni ezeket a rendszereket. Az persze kérdés, hogy ha mondjuk most indítjuk az órát és azt vizsgáljuk, hogy a ma született gyerekek 20 évesen túl fogják-e tudni szárnyalni ezeknek a rendszereknek a 20 évig fejlesztett verzióját, akkor már lehet, hogy jó sanszuk lesz igazán túlszárnyalni az embereket, nem csak azért, mert jól megválasztjuk a feladatokat és az embereket akikhez hozzámérjük őket.

Ezt sikerült jó ferdén megfogalmaznom. A lényeg az, hogy az irány jó és mostanában nagyon úgy szokott történni, hogy egy mesterséges rendszert a hozzáértő emberek hada sokkal gyorsabban tud fejleszteni mint egy ember önmagát, némi útmutatás segítségével amit tanároktól és könyvektől kaphat meg, ha veszi a fáradtságot.

Egyébként gondoltam rá, hogy lehet lassan kéne megint dokumentálni az érdekesebb híreket a szingularitáshoz vezető úton, de most nincs nagy kedvem és a következő két-három évben még nem fenyeget a veszély, hogy valaki hirtelen bejelenti, hogy megoldotta az emberi szintű mesterséges intelligenciát, de utána azért már adok rá 5%-ot. Tudom, egyesek már tépik a hajukat, de hadd legyek én optimista, legalább ebben. :)

Az mindenesetre szerintem el fog dőlni a következő két-három évben, hogy a neurális módszerek jók-e formálisan specifikált feladatok megoldására. Ez már egy nagy előrelépés lesz, mert mindkét válasz kijelöli az irányt amelybe invesztálni érdemes lesz.

Zene.

Nincsenek megjegyzések: