hétfő, június 28, 2021

Near

Near egy baromi jó programozó volt. Még én is használtam a zseniális korutin lájbrariját, a libco-t.

Near öngyilkos lett, mert egyeseknek az volt a szórakozás, hogy basztassák őt és amikor eltűnt, akkor a barátait.

Néha jó lenne, ha már itt lenne az az apokalipszis, legalább mindenki egyszerre elmenne a francba.

Zene.

hétfő, június 14, 2021

izé

Mostanában nincs nagy kedvem írni.

Inkább az Oblivionban gyakom a szörnyikéket, bár most éppen vámpírrá váltam, mert természetesen nem olvastam el a kézikönyvben, hogy ha három nap alatt nem gyógyítom ki, akkor vámpírrá fogok válni és már szóba sem akarnak állni velem az emberek. Na de nincs baj, van csalás amivel le tudom szedetni a vámpírságot és óne zsenír alkalmazni is fogom.

Bár nem sokat használ, de azért megosztom itt ezt az órás filmecskét amit a Recorder készített a román egészségügyről. Reménytelen, egyelőre. Amíg nem jön a mesterséges intelligencia és egy huszárvágással meg nem old mindent. :)

Meg aztán megnéztem ezt a beszélgetést is, az élet meghosszabbításáról és azt mondta a fickó, hogy azt mondta az 56 után menekülő magyar nagymamája, hogy ne foglalkozzon a napi politikával, mert haszontalanság. És igaza van, szóval azt hiszem, jobb ha felhagyok a napi hülyeségek kommentálásával, mert az egész csak véletlenszerű bolyongás a hülyeségek síkjában.

Zene. Az új Garbage. Nem olyan zúzós, de hallgatható.

kedd, június 08, 2021

a szárnyas fejvadász és a nyugdíj

Van egy ilyen cikk, hogy Romániában biztosan nem omlik össze a nyugdíjrendszer, csak átalakulásra szorul. Én ezzel nem értek egyet és röviden összefoglalom, hogy miért nem.

Az intuicionista bizonyítás: tegyük fel, hogy létezik megoldás arra, hogy ne omoljon össze a nyugdíjrendszer. Legyen továbbá még egy változó, a mi politikusaink rá tudnak-e jönni vagy nem, hogy ezt hogyan érik el. Ha nem tudnak rájönni, akkor vagy olyan politikusokat hívunk amelyek rájönnek a dolog nyitjára, de akkor azt hiszem, azt a feltételt kell eldobni, hogy Románia lesz itt a nyugdíjrendszer töréspontjáig, ha meg rá tudnak jönni, akkor már tuti learatták volna a módszerrel a tévében a babérokat. Az is lehet, hogy nem tudják a módszerrel learatni a babérokat a tévében, mert túl bonyolult, hogy elmagyarázzák az embereknek. Sajnos akkor az a módszer a parlamenten sem fog átmenni, mert a parlament csak annyira értelmes mint a tévé.

Na jó, itt egy kicsit sarkítok, de szerintem a lényeg az érvényes, azaz az emberek nem fogják megtalálni vagy elfogadni a megoldást.

A konstruktív bizonyítás: na itt még könnyebb dolgunk van, ugyanis ha exponenciálisan csökken az emberek száma (egy nőnek átlagosan 1.76 gyermeke születik, és valamivel több mint 2 kellene (ráadásul Romániában még több is a férfi mint a nő és óriási a gyermek halandóság is)), de konstans módon alakul át a fizetés nyugdíjba (tehát a nyugdíj az utolsó fizetés 40%-a), akkor egy idő után a fizetések nem lesznek elegek a nyugdíjra, bármennyit is nyerünk azon, hogy a nyugdíjasok kevesebbet élnek mint az aktív emberek.

Lehet azt mondani, hogy ez a konverzió nem konstans, ugyanis a nyugdíjakat ha csökkenteni nem is lehet, de legalább be lehet fagyasztani, de megnézem én azt a kormányt ami ezt megteszi. Ráadásul az alkotmány olyan vicces, hogy lehet, hogy az alkotmánybírók azt mondják majd, hogy az alkotmány szelleme azt mondja, hogy a nyugdíj vásárlóereje nem csökkenhet, még ha a betűje azt is mondja, hogy a számmal kifejezett értéke. Attól függ, milyen szelek fújnak majd amikor ez a kérdés terítékre kerül.

Ahhoz, hogy az egyensúly megmaradjon, a fizetéseknek az inflációt meghaladó módon kellene növekednie, de az azért elég valószínűtlen a teljes lakosságon, ugyanis ahhoz a produktivitásnak kell exponenciálisan nőnie és azt csak egy technológia tudja megcsinálni, az a számítástechnika és talán már abból is kifogyott az igazán számottevő növekedés (amikor persze nem egy feneketlen kriptó kútba dobják az emberek a pénzüket). Ráadásul a produktivitás még Amerikában is befékezett, hát még nálunk mi lehet, sajnos nem találtam meg az adatot.

Szóval ha ezeket a görbéket valahogy rászuszakoljuk ugyanarra a koordináta-rendszerre, szerintem egyértelmű, hogy a népesség növekedése nélkül összeomlik a nyugdíjrendszer.

A kérdés az, hogy mi a megoldás. Szerintem az, hogy a mesterséges intelligencia olyan produktivitás robbanást fog okozni (ha eljön a szingularitás, akkor valószínűleg exponenciálisat), amivel egy olyan szinten lehet majd stabilizálni a vásárlóerőt, ami mindenkinek elég lesz és akinek meg nem, az feltöltheti magát a Szíriuszra.

Én mindenesetre úgy készülök, hogy nem fogok már számottevő nyugdíjat kapni. Lehet egy floppira elég lesz majd. :)

Zene.

hétfő, június 07, 2021

az játék előrehaladottáról

Ma megint tettem fel új videót.

Ezt most nem igazán terveztem be, de téma azért volt.

Szóval beintegráltam a lua-t, mert jó kis szkript nyelv és van egy rendszer amivel nagyon könnyen és szépen integrálható a C++ kódba.

Azért kellett a lua, mert most nekifogtam a pályagenerálásnak és hát még sose írtam ilyen bonyolult pályagenerálót, mint ami ebben a játékban lesz. Szóval azt akartam, hogy könnyen írhassak prototípus kódot, amit könnyű módosítani és kidobni is. Majd ha műkszik a rendszer elég jól, akkor szépen újraírom C++-ban.

Szóval készítettem egy egyszerű rendszert, amiben dobozkákat lehet egymáshoz ragasztani, aztán majd ez megfejelem egy kis megszorítás alapú programozással, ami majd megszorítja a dobozkákat, hogy ne lógjanak egymásba és ugyanazokon a pontokon illesztődjenek ahol én szeretném. Szóval még nem minden részlet világos, de szerintem jó kis rendszer lesz és némileg nagyobb kontrollom lesz, mint a kvantum szuperpozíciós módszerben, ami egy vicces neve egy valószínűségi módszernek. Igazából el sem olvastam pontosan mit is csinál, csak a példákon láttam, hogy nem nagyon generálnak vele nagyobb struktúrákat, inkább csak szövevényes pályákat amiben sok-sok lokális komplexitás van, ami jó cucc egy lövöldözős játékban, de én mást is akarok.

A lényeg, hogy most neki kell fogjak a láthatóságot egy kicsit még okosítani, mert most nagyon lassú és azt szeretném, hogy olyan gyors legyen, hogy ne kelljen előre kiszámítani, hanem majd amire a játékos az adott részhez ér, a láthatóság párhuzamosan készüljön el. A fények kiszámítása pedig a láthatóságot használja, hogy ne kelljen minden egyes fényt figyelembe vegyen, szóval így lesz szép és gyors. Majd ha kész lesz, remélhetőleg egy hónapon belül.

Addig viszont elkészült ez a videó, hogy legyen valami ebben a hónapban, ha már a múlt hónap kimaradt (előtte viszont volt három is, ha jól számolom).