szerda, május 19, 2010

kelet

Hétfőn voltunk a Sütő Zsolt tibeti fotóinstallációjának megnyitóján. Ott nem készítettem képeket, nem volt merszem előszedni a point-and-shoot gépemet és nagyon kicsi is volt a hely, sokkal személyesebb ilyen helyen a fényképezés és még nem megy ez nekem. Meg aztán szerencsére nagyon sok anyag fent van a neten is.

Kedden egy koreai rendezvénysorozat nyitó eseményén voltunk, egy kalligráfia és modern média művészet kiállításon. A kalligráfiákat már párszor bemutatták azóta, hogy a mester (Park Yangjun) 2007-ben itt volt, lassan már ismerősek lesznek. Egyet azért teszek, mert lesz egy kép a kiállítás párhuzamos anyagából is.
Fabian Emanuel újmédia művész képei voltak a párhuzamos anyag, amit 1 év koreai élet inspirált.
A két kiállítás legalább annyira különbözött mint a két ország/nép, a tibeti meg a koreai.

Valahogy azért próbáltam egy egységes képet kialakítani és akkor ötlött eszembe az alábbi gondolatmenet és mivel sokat motoszkált, inkább kiírom, hogy le legyen tudva.

Szóval mi lenne, ha az emberi kultúrákat és a kultúrák fejlődését egyetlen paraméterrel jellemezhetnénk, azzal, hogy milyen könnyen tudnak előállítani élelmet. Érdekes eljátszani azzal, hogy a vallások a kajakészítésről szólnak és ez szerint alakultak ki a buddhizmus ágai is. Pl. a tibetiek keményen meg kell küzdjenek az élelemért, ezért egy nagyon misztikus vallás alakul ki (vajrayana), a koreaiknál kicsit jobb a helyzet, náluk egy nagyon nyugis, kontemplatív, ugyanakkor tudományos buddhizmus veti meg a lábát (mahayana), évente egyszer aratnak csak, ezért kénytelenek technológiai fejlesztéssel is foglalkozni, hogy egyre jobb körülményeket teremthessenek. Végül ott van indokína, meleg van, eső van, Vietnámban évente háromszor aratják a rizset, nem kell nagyon kaparni a megélhetésért, ezért egy individualisztikus buddhizmust kedvelnek meg (hinayana), az ember ahogy megvan a jólét, egyből individualista lesz és nekifog gyártani meg gyilkolni a többieket. Szóval se túl sok, se túl kevés, de az sem jó, ha a szomszédok felölelik a teljes palettát, mert a technikai fejlődéssel egyre könnyebbé válik az interakció és hát akármilyen fejlettek is voltak a koreaiak valamikor, pár száz évre náluk is beütött néha a krach (meg a mongolok vagy japánok).

Talán nekünk itt Európában szerencsénk volt a mérsékelt égövvel, ennek köszönhetünk mindent, meg egy kis szerencsével, hogy egy olyan vallás csírázott ki, ami rájött, hogy egyetlen szabályrendszer a mozgatórugója mindennek, kezdetben ezt Istennek hívtuk, de lassan behelyettesítjük a fizika törvényeivel. Nem véletlen, hogy a kereszténység akkor jött létre, amikor már elég sokat tudtunk matematikából és fizikából, hogy sejteni kezdjük, hogy összefüggés van a sok-sok esemény között, amelyeket megtapasztalunk.

Most, hogy már nem olyan nagy gond az élelem előállítása (legalábbis a világ ezen a részén és egyelőre) nem igazán sikerül semmi jó alapot keresni az új vallásoknak, ezért elég bizarr dolgok születnek, amik nem hatnak mindenkire ugyanúgy, pedig a menedzseri technikák fejlettebbek mint bármikor. Talán az elme etetése jó kiinduló pont lesz és megjelennek majd a kibertér istenei, mint Gibsonnál...