Két napja láttam a moziban az új Terminator filmet. Nem volt annyira rossz, nem voltak nagyon elvárásaim és így nem tudott mellétrafálni. Persze nem olyan nagy mérföldkő, mint az első két rész (illetve leginkább a második ugye). Vicces, amikor annyira kerek egy történet, hogy lehetetlen jól folytatni, de mivel nagyon jó, népszerű is és időnként valaki megpróbálkozik egy folytatással könnyű kereset reményében. És általában mellétrafál, de az eredeti történetnek ez nem árt, szóval néhány év múltán újra lehet próbálkozni. Szerintem ez fog történni a Dark Fate-tel is, bár pénzügyi bukás, azért lesz új Terminator néhány év múlva, sokat változik addig a világ, lesz mit lereagáljon az örökös halálosztó.
Általában szoktam szpojlerezni, de most ezt kihagyom, mert annyira tényleg nem jelentős a történet, a lényeg az, hogy a történetet a mostani miliőbe helyezték, kellően PC és affirmatív. És meg kell mondjam, hogy nekem ez tetszik, mert hiszek a pozitív diszkriminációban és ha még el kell teljen 20 év, amíg túl kell nyomni a PC-séget azért, hogy az emberek megértsék, hogy van a világon más is mint a nagy fehér férfi aki megmenti a bármit, akkor teljen el így 20 év, nekem belefér. És ne mondja nekem senki, hogy ez a sztori bármivel rosszabb, mint bármelyik előző, akár a kettes rész is, mert nem igaz. Jobbnak sem jobb persze, csak más, mert van egy csomó PC dolog benne és olyasmi, ami reflexió a mai világ visszásságaira és ugyanúgy tele van logikai hibákkal, mint az előzőek, de ez engem most sem zavar, mert egyrészt van mondanivalója (a PC dolgokon kívül is), másrészt aki el akar rajta gondolkodni, annak van azért matéria rendesen.
Most mivel a mesterséges intelligencia ennyire népszerű lett mindenhol, néhány kérdés, amit meg lehet fogalmazni a film alapján és szerintem érdekes feltevés.
Azt hiszem, a Terminator filmek örökös tanulsága, hogy az ember és gép együttműködése mindig legyőzi a gépet egyedül. Egyelőre egyébként ez a tanulság a sakkprogramokból is, a legjobb sakkprogramot is konzisztensen meg tudja verni egy ember segítségével játszó másik sakkprogram, tehát még nem érték el azt a fejlettségi szintet, ami már teljesen fölöslegessé teszi az embert. Szerintem el fogják érni, de lehet, hogy jobb lenne, ha mégsem. Vagy ki tudja.
Továbbá olybá tűnik, hiába van a gonosz terminátornak fejlettebb technológiája, a jó terminátor régebbi technológiáját jobban ki tudja használni, mert robusztusabb, többet volt tesztelve (ugyanis régebbi). Ez azt jelenti, hogy nem lehet csak úgy egyből kitalálni a tökéletes algoritmust, a valós életben tesztelést semmi nem pótolhatja. Ez is jó. Vagy ki tudja.
Az emberek nem annyira hülyék a jelen világunkban, mint amennyire mutatják magukat. Ha nem így lenne, bizonyára létezne biztosabb stratégia arra, hogy megölje a célpontot a rossz terminátor. Például beszállhatna a politikába és megválasztatthatná magát az AEÁ elnökének és kicsalhatná a célpontot a 5th Avenuera és ott lelőhetné gond nélkül. Az, hogy nem ezt a stratégiát választja a szuperintelligencia, azt jelenti, hogy még nem hülyültünk teljesen el. Továbba azt is, hogy annyira közel van a szuperintelligencia kialakulásának az ideje, hogy addig nem is hülyülünk el.
Ugyanakkor az, hogy a terminátor nem veszi igénybe a földgolyón most létező számítási infrastruktúrát mondjuk úgy, hogy meghekkeli az összes nagyobb felhő szolgáltató rendszereit a jövőben napvilágra kerülő biztonsági résekkel, azt jelenti, hogy vagy elértük az optimális biztonságot már, amit kötve hiszek, vagy azt, hogy a teljes földi számítási kapacitás csak néhány százalékát jelenti az ő kapacitásának, akkor viszont a Moore törvénye újra erőre kell kapjon, sőt, a jövőben talán még gyorsabbá válik a duplázódás. Vagy nem is annyira jó az a szuperintelligencia, ha nem tudja kihasználni a mai világban létező erőforrásokat, ezek szerint a jövőben sem az erőforrásokon fogunk összekapni, hanem mondjuk a zenei ízlésünk fog annyira fájni neki, hogy inkább kiírtja az emberiséget. De akkor a még több diverzitás jó lesz, csak nem akad össze mindenkivel.
Lehetne folytatni, nem fogom. Annyit a végére, hogy én nem hiszek a Terminator hipotézisben, a mesterséges intelligencia magától tuti nem fog akarni minket kinyírni, persze az lehet, hogy valaki ezzel a céllal hozza létre, de akkor nem a technológia a hibás, hanem a kitalálója. Ezért is fontos, hogy olyan készítse el először, akinek nemesebb céljai vannak. És még egy video a végére Yann LeCun-nel, aki szerint az intelligencia és az aggresszivitás nem korrelál, sőt!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése