vasárnap, február 27, 2011

mostanában...

... hétvégi blogger lettem. Hétköznap munka után már se kedvem, se erőm írni ide, viszont pörög az agyam, ezért néha összegyül valami írnivaló. A gond csak az, hogy nem vagyok képes egy egész bejegyzés erejéig koncentrálni, ezért leginkább csak kusza gondolatok összevisszasága kerül lejegyzésre. Ez a videó nagyon jól illusztrálja, mi megy végbe a fejemben: The External World. Ez kicsit zavar, de szerencsére nem létfontosságú, a munkában oda tudok figyelni 8 órát, a többi meg nem számít (igazán/sajnos/még/csak nekem, de megszoktam együtt élni vele).

Mostanában nagyon sok tech hírt olvasok, teljesen ilyen irányba tolódott el a hangsúly, néha jó lenne reflektálni rá, nem tudom miért. Pedig a nagyvilágban igazán komoly változások mennek végbe, lásd az Észak-Afrikai eseményeket. Egy gondolat ezzel kapcsolatban, amin rágódom egy ideje, hogy mi is a szerepe a technikának ezekben az eseményekben. A dolog úgy tűnik, mintha a technika segítségével vívták volna ki a függetlenségüket az emberek, de én eljátszom azzal a gondolattal, hogy inkább csak a technika (illetve technium, ez az egész gondolatsor a Kevin Kelly What Technology Wants könyvében (és leginkább a hozzá kapcsolódó blogban, mert én azt olvastam sokat) leírtakkal rezonál, miszerint leginkább a technika mint önálló entitás fejlődik, mi (emberek) csak egy eszköz vagyunk ebben a folyamatban) szerzett néhány millió új szolgát/követőt/klienst. Egyesek szerint, az egész fejlődés, amit most tapasztalunk, leginkább a népesség növekedésének köszönhető, minél több agy dolgozik a feladatokon, annál hamarabb jön a megoldás, minél több vásárlónak lehet eladni a termékeket, annál többet kell fejleszteni azokat, stb. Talán ezért érvényes még Moore törvénye (és a rengeteg párhuzamos törvény, ezen a héten volt pl. egy érdekes hír Bell törvényével kapcsolatban) és képes fejlődni a számítástechnika ilyen elképesztő sebességgel. De meddig? Azt hiszem, nem fizikai vagy technológiai korlátai lesznek a fejlődésnek, hanem energetikai. El fog az olaj fogyni és akkor nem lesz áram, amivel meghajtsuk a rengeteg kütyüt, amit addig felhalmozunk. Valószínűleg nem lesz vége a világnak, csak szimplán visszamegyünk a 20. század elejére, csak az utcalámpák napelemesek lesznek, otthon meg max egy hűtőre meg egy mosógépre fogja futni áramból. Nem lesz tévé és számítógép, meg mobiltelefon se és akkor nem kell gondolkodni, hogy mit csinálnak az arabok a frissebb demokráciájukkal. Egyébként számomra az a legérdekesebb kérdés, hogy vajon milyen választ adnak arra a kérdésre, hogy miért segített többet egy szilikon völgyi huszonéves entreprenőr (aki ráadásul valószínűleg zsidó származású, bár lehet, hogy nem, annyira nem érdekel az a figura, hogy utánanézzek, de a neve mindenképpen jellegzetes) többet a forradalom-csinálásban, mint Allah?

Néha elgondolkodom, hogy a nagy tech cégek miért nem vállalnak aktívabb szerepet az energia probléma megoldásában? Ők vannak úgy el az innovációs képességükkel és ők fognak a legtöbbet bukni, ha tényleg beköszönt az energia krízis. Persze, a vezetőket nem érdekli, nekik valószínűleg lesz pénze elég napelemre a kis magánszigeten, de azt hittem, egyesek már kinőttek a kinek van több pénze versenyből. Billy G egészen komoly jelét adja annak, hogy foglalkozik a problémával, meg a Google is nyilvánosan támogat ilyen természetű kutatási projekteket, sőt, mintha nekik is van belső projektjük ezzel kapcsolatban, de hol van a többi, az Apple (igen, mostanában minden róluk szól, ezért kerültek első helyre), az IBM (na talán még ők azok akik valamennyire komolyan veszik ezt), az Intel, a Microsoft, a Facebook, az Oracle, a Facebook, a Yahoo (na jó, nekik éppen az életben maradásért kell küzdeni) és a többi? A legkomolyabb hír az, hogy jó északra telepítik az adatcentereket, hogy kevesebbet kelljen hűteni. Persze, igazából tényleg nem az ő feladatuk megoldani ezt a problémát, de hát ha a nép olyan hülye, hogy nem látja a veszélyt és nem veri ki a politikusokból, hogy komolyan foglalkozzanak ezzel, akkor ki fog lépni? Persze, egyes országok azért elég jól állnak, főként az európaiak, de még a tendenciák sem adnak igazán okot a bizakodásra.

Ha a technium tényleg megállíthatatlanul fejlődik, akkor előbb-utóbb meg kell oldja ezt a problémát és elvileg minél több ember életben tartásával, hogy legyen hajtóerő/vásárlóerő. Ha ezt megoldja, akkor azt hiszem, egy újabb hívőt talál ez az elmélet, addig csak kétkedő maradok... Persze lehet, hogy teljesen más irányból jön majd a megoldás, Venter tényleg feltalálja majd a szuperalgát, de állítólag a 21. század amúgyis a biológia évszázada lesz.

Addig viszont azt kéne megjósolni, hogy mennyi ram lesz az iPad2-ben. Szerintem ha komolyan veszi magát az Apple, akkor tesz bele 2-t, tekintve, hogy mire megjelenik, már tele lesz a piac 1 gigás tabletekkel (igaz, azok többe is fognak kerülni, lásd az elemzéseket, hogy miért olyan olcsó az iPad). A két magos proci az egyértelmű (a négy magos még valószínűleg nagyon sok áramot zabál).

Egyébként vicces, de eszem ágában sincs semmi ilyen "i" vagy egyéb kütyüt venni, annyira még nem vagyok netfüggő, meg szerencsére a személyes email forgalmam is szinte nullára csökkent. Persze, lenne egy bizonyos haszna, de ahhoz túl szétszórt vagyok... ezen kéne segíteni valahogy.

Ja izé, többet nem lesz filmplakátolás, most éppen ízléstelennek érzem...

Nincsenek megjegyzések: